Mutlu ilişkinin sadakat kriterleri

Yargıtay üyesi Ömer Uğur Gençcan'ın “Aile Hukuku” kitabında çiftlerin uzun ve mutlu bir ömür geçirmeleri için uymaları gereken bazı kriterler olduğunu belirtiyor.

Yargıtay üyesinden mutlu ilişkinin sadakat kriterleri

Hastalıkta ve sağlıkta bir ömür geçirmek için imza atan çiftler, birbirlerini “kendi kriterlerine” göre buluyor. İmzanın ardından birbirlerinin kişisel kriterlerine uymadığını fark ettiklerinde de boşanmak için soluğu mahkemede alıyorlar. Peki evliliklerini bir ömür boyu sürdürmek isteyen çiftler, nelere dikkat etmeli?

 

Altı ana kriter

Yargıtay üyesi Ömer Uğur Gençcan, çiftlerin boşanmamak için dikkat etmesi gereken “sadakat kriterleri”ni, yazdığı “Aile Hukuku” adlı kitapta belirledi. Kitapta şu “sadakat kriterleri” yer alıyor: Cinsel sadakat, duygusal sadakat, ekonomik sadakat, fiziksel sadakat, görsel sadakat ve sosyal sadakat. Gençcan’ın kitabında “sadakat yükümlülükleri” ve bunlara aykırı davranışlar şöyle belirtiliyor:

 

Cinsel sadakat

Başkasıyla el ele görülmek; istenmeyen kişilerle arkadaşlık etmek; iletişim araçlarıyla güven sarsıcı davranışta bulunmak; eski sevgilisini unutamadığını söylemek; parklarda yabancı kişilerle oturmak; gittiği yeri izah edememek, eski nişanlıyla sık sık görüşmek; başkasıyla sık sık görüşmek.

 

Duygusal sadakat

Küçültücü ve suçlayıcı davranmak; sevgisiz, ilgisiz ve dışlayıcı davranmak; hakaret edici davranmak.

 

Ekonomik sadakat

Aşırı borçlanmak; haciz gelmesine sebebiyet vermek; kumar oynamak; borçlarını ödememek; cebinden habersiz para almak; aşırı derecede şans oyunu oynamak; çalışmamak, zorla çalıştırmak, işten çıkarılmasını sağlamak; uygunsuz işte çalışmak.

 

Fiziksel sadakat

Dövmek, yaralamak, kilitlemek, zarar vermek, zorlama içeren davranışta bulunmak ve şiddete kalkışmak.

 

Görsel sadakat

Günlükteki anlatımlarını açığa vurmak; telefon kayıtlarını açığa vurmak; mesaj kayıtlarını açığa vurmak.

 

Sosyal sadakat

Tıbbi tedaviye götürmemek; zarar vermek amacıyla şikâyet etmek; kendi isteğine uygun giyinmeye zorlamak; din kurallarını istismara zorlamak; tarikat toplantılarına katılmaya zorlamak; çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlamak; beddua etmek; muska, büyü ve fal işleriyle uğraşmaya zorlamak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5031

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3096

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 832

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 537

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2400

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön