Bir narkopata mı aşıksınız?

Bir sosyopatla narsist birleşirse ortaya ne çıkar? Hiç de komik olmayan bir şey: Narsist bir sosyopat, kısaca narkopat.

Bir narkopata mı aşıksınız?

Hem narsistlerin hem de sosyopatların kendilerine verdikleri önem abartılıdır, daimi olarak övgüye ve takdire ihtiyaç duyarlar. Bu iki karakter arasındaki ortak özelliklerden birisi, istediklerini alabilmek adına insanları pişmanlık duymadan kandırabilme yetenekleridir. Ancak narkopatlar, eleştiriyi veya insanların gözünde olumsuz izlenim bırakmayı kaldıramazlar; sosyopatlar ise karşı tarafın düşüncelerini veya algılayış şeklini zerre umursamazlar. İki karakterin birbirinden ayrıldığı nokta budur.

 

Narkopat kelimesini duyduğunuzda, zihninizde dengesiz, eli bıçaklı bir deli canlandırıyor olabilirsiniz; ama ne yazık ki gerçek bundan daha uzak olamaz. Narkopatlar için kuzu kılığında kurt benzetmesi yapılabilir. Suistimalleri ve tacizleri o kadar kurnazcadır ki perde kapanana ve dünyanız alt üst olanak dek hiç bir şey anlamazsınız.

 

Hala bir narkopatla ilişki içerisinde olup olmadığınızdan emin değil misiniz? İşte size yardımcınız olabilecek 10 ipucu:

 

İşler bir anda gelişir: Bir narkopatla birlikteyseniz, hiçbir şey normal değildir - başlangıçtan itibaren. Süreç, ışık hızında ilerler, ilişkinin olağan aşamaları bir anda yaşanır. Yavaşça birbirinizi tanımak yerine, ilk randevudan birkaç hafta içerisinde birlikte gelecek planları yapmaya atlarsınız. İçgüdüleriniz, hızınız konusunda uyarılar yapmaya başladığındaysa, ona çenesini kapamasını çünkü ruh ikizinizi bulduğunuzu söylersiniz.

 

İltifat yağmuruna tutarlar: Narkopat kişi, ayaklarınızı yerden keser, sizi el üstünde tutar ve size baştan aşağı tapmaya başlar. Her zaman duymak istediğiniz şeyleri söyler, tekrar ve tekrar. Ama dikkatlice dinlediğinizde, bu aşk monologlarında çeşitlilik olmadığını, hoş ve sevgi dolu sözlerin kalpten değil de sanki bir senaryodan okunup söylendiklerini fark edersiniz. Her şey gerçek olamayacak kadar güzelse, muhtemelem gerçek değildir.

 

 

 

Sizi karşılaştırmalar yaparak pohpohlarlar: Narkopat, sizi hayatındaki diğer insanlarla karşılaştırarak iltifatlara boğar. Başkalarını küçümseyerek sizi övmesi, kritik bir tehlike işaretidir; nahoşluğundan bahsetmeye bile gerek yok. Övgü dolu sözler duymanın gurur okşayıcı olduğuna şüphe yok; ancak unutmayın ki bir gün başkasına yaptığı karşılaştırmalı iltifatlarda sizi kullanıyor olacak.

 

Yataktaki uyumunuz mükemmeldir: Bu derece tutkuyu daha önce hiç kimseyle hissetmediniz. Doğru noktalara doğru yöntemlerle yaklaşması, sanki zihninizi ve arzularınızı okuyor gibi. Seksin bu denli aklınızı başınızdan alması, en azından başlarda, elleri ile ne yapması gerektiğini bildiğinden değil; zihninizle ne yapması gerektiğini bildiğinden. Kendinizi onun için var olan tek kişi gibi hissetmenizi sağlarlar.

 

Gözleri, hiçliğe bakan pencereler gibidir: Narkopat kişi, size gözlerini diktiğinde o kadar yoğun bir şekilde bakar ki gerilir, huzursuzluğa kapılır, tereddüte düşersiniz. Ruhsuz, sarsılmaz gözlerini kırpma ihtiyacı duymaz neredeyse. Bakışları o kadar keskindir ki göz bebekleri neredeyse yok olur. Ne yazık ki tüm bu yoğunluğun ardında yalnızca karanlık bir hiçlik yatar.

 

Sohbeti daima kendilerine getirirler: Görünürde narkopat kişi, inanılmaz derecede size odaklıdır, hakkınızdaki her şeyi öğrenmeye meraklıdır. Ama bu bilgileri vermeye başladığınız anda, kendi hakkındaki bir hikaye ile konuşmanızı böler. Kendisi hakkında konuşmaya fırsat yaratmak için soru sorar. Hemen kendi düşünceleri ve fikirler ile müdahale eder ve daima paylaşacak benzer bir tecrübesi olur.

 

 

 

İlişki geçmişleri karmaşıktır: Genelde narkopatların geçmişinde birçok ilişkinin izleri bulunur; ancak elbette ki ilişkinin bozulmasından asla sorumlu değildirler. Ve ilişki ne kadar uzun zaman önce bitmiş olursa olsun, önceki aşklarının hala arkalarından ağladıklarını iddia ederler.

 

İçeriği zayıf olan afili sözler söylerler: Narkopat üstünlüğe açtır, ortamdaki herkesten daha zeki görünmeyi ister. Ancak problem şudur ki genelde durum bu değildir; bu yüzden rol yapmak ve kimseye yakalanmamak için dua etmek zorunda kalırlar. Görünürde son derece zeki ve kültürlüdür; ama biraz derinlere indiğinizde her şeyin blöf olduğunu keşfedersiniz.

 

Verirler; çünkü bu daha iyi görünmelerini sağlar: Narkopat kişi, kendini daha iyi hissettirdiği için vermez; verir çünkü bu şekilde dışarıdan bakıldığında daha iyi görünürler. Hiçbir iyilik fark edilmeden kalmaz; çünkü buna asla izin vermezler. Karşıdan karşıya geçen yaşlı bir kadına yardım etmek ya da evsiz birine destek olmak; birilerinin cömertliklerini duyduğundan mutlaka emin olurlar.

 

Sessiz muameleye yabancı değildirler: Narkopatlar cezalandırmaya bayılırlar. Bu pasif - agresif ceza formunun işaretlerini ilişkinin başında da görebilirsiniz, ileride bir anda da karşınıza çıkabilir. Ne olursa olsun, sessiz muamele narkopat kişinin sıklıkla kullandığı şüphesiz ki en aşağılık yöntemlerdendir. Küçük bir çocuk gibi istediklerini alamadıkları her seferde, kollarını kavuşturup sağır edici bir sessizlikle cezaya baaşlarlar. Ne kadar ağlar, ne kadar sinirlenirseniz, kendilerini o kadar iyi hissederler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Eylül 2019 Çarşamba 12:21

  15 yıl böyle bir kadınla evli kaldım.. iyileşme ihtimalleri yoktur

  Cevapla
 •  
  08 Şubat 2016 Pazartesi 13:23

  bu yazının yazarı kim acaba! bulamıyorum, yardımcı olursanız sevinirim..

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön