İyi giden bir ilişki itinayla nasıl bozulur?

Jinekolog Op. Dr. Gökçen Erdoğan, iyi giden ilişkisi olanlara tavsiyelerde bulunuyor.

İyi giden bir ilişki itinayla nasıl bozulur?

Evet yanlış okumadınız… Hep “kötü giden bir ilişki nasıl düzelir” sorusunun mu cevabını arayacağız? Ondan daha da maharet isteyen bir konu var ki: İyi giden bir ilişkiyi sorunlu hale getirmek… Bu konuda epey başarılı çiftlerin olduğunu söylemekte de fayda var. Nedeni hayat şartları mı desek, stres mi desek, ilişkiden sıkılmak mı desek bilmiyorum ama her şey bir anda tepetaklak oluveriyor. Oysa bir ilişkinin mutlu, mesut devam etmesinin kuralları o kadar da zor değil, hatta çok kolay.

 

Farklı beğenileri, farklı alışkanlıkları, farklı çevreleri, farklı beklentileri olan iki kişi ilişkiye başladığında hayattan daha çok keyif alacağına, mutlu olacağına inanır. Sahip olunan farklılıklar ilişki süresince kendini gösterir elbette… İki taraf kişiliklerinden ödün vermeden, sen-ben kavgasına girmeden istek ve ihtiyaçlarını birbirlerine anlatarak ilişkilerini sağlıklı bir biçimde sürdürebilir. Çiftleri zaman zaman zorlayan bu süreçte hata yapmak da kaçınılmaz aslında. Önemli olan sorunu krize dönüştürmemek, dönüşüyorsa da çözüm aramak. İlişkiyi sağlıklı sürdürmenin yollarını ne okulda ne de ailede kimse anlatmıyor… Anne babanın da örnek davranış sergilemediği ilişkilerde çiftlerin zorlanması çok normal. Çiftler çoğu zaman deneme yanılma yöntemiyle doğruyu bulmak durumundalar. Ne yazık ki hayat filmlerdeki gibi değil. Hiçbir şey aynı kalmıyor, hayat hızla değişiyor, duygularımız, düşüncelerimiz ve isteklerimiz de değişiyor. Bu noktada ilişkimizi eskisi gibi devam ettirmek için çözüm aramak yerine kendimizi başarısız görüp arkamıza bakmadan gitmek yapılacak en büyük hatalardan biri. Böyle yapıyorsanız sadece ilişkinizi değil tüm hayatınızı yeniden kurmaya hazır olun bu durumda…

 

Bir ilişki içinde kadın da erkek de o kadar çok hata yapıyor ki, üstelik hata yaptığının ve bunun hem kendisine hem partnerine zarar verdiğini bilmeden. Hepimiz çok yoğun çalışıyoruz, trafik çilesi çekiyoruz, maddi zorluklar ile uğraşıyoruz… Evet görüldüğü gibi bahanelerimiz çok. Karşılıklı yanlış anlamaların yarattığı krizler, kızgınlıklar, kırgınlıklar çiftleri arasındaki bağı zayıflatıyor. Hatanın nerede olduğunu anlamaya çalışmadıkları için de birliktelikleri devam eden, aynı evde yaşayan ama farklı dünyaları olan çiftlerin sayısı giderek artıyor. Bakıyoruz da çiftler adeta en ufak sorunu büyütüp, ilişkiyi kabusa çevirmek için stratejiler geliştiriyor. O ilişkiyi değil kurtarmayı denemek, bir an önce bitmesini sağlamak için ellerinden geleni yapıyor. Böylece yeni heyecanlara yelken açıp, yeni insanlar yeni ilişkiler ile hayatlarına renk katmayı tercih ediyorlar. Mutlu değil de inceldiği yerden kopan bir ilişki istiyorsanız size bazı önerilerimiz var:

 

 • Birlikte olduğunuz kişiyi hayal kırıklığına uğratmayı alışkanlık haline getirmekle başlayabilirsiniz mesela. Sadece kendi ihtiyaçlarınıza, isteklerinize öncelik tanıyın bakın ilişkiniz nasıl tökezleyecek.

 

 • Yaptığı hiçbir şeyi önemsememek, onaylamamak, dikkate almamak, hiçbir konuda fikrini almamak emin olun kendini değersiz hissetmesini sağlar.

 

 • Zor bir anında hemen ortadan kaybolun, destek olmayın ki sevdiği kişinin aslında güvenilmeyecek biri olduğunu anlasın.

 

 • Özgürlüğün artık çok geride olduğunu karşı tarafa kabul ettirin. Tek başına verilen kararların, özel hayatın artık çok geride kaldığını bilmeli.

 

 • İletişimi en aza indirin, sorunları, hisleri, beklentileri söylemeyin, biriktirin, karşı tarafı dinlemeyin ve anlamaya çalışmayın. Sorunları görmezden gelin.

 

 • Şefkat sizin sözlüğünüzde yer almasın. Partnerinizi ilginizden, şefkatinizden mahrum bırakın.

 

 • İki kişilik bir dünya kurduğunuzu unutun gitsin, aileleriniz her kararınıza ortak olsun, her adımı birlikte atın.

 

 • Birlikte gelecek hayali kurmayın, ikinizin ortak planları olmasın, anlık zevkler, heyecanlar peşinde olun.

 

Mutlu başlayan bir ilişkiyi sonlandırmak, hayatınıza renk katmak ne kadar kolay değil mi?

 

Yazı: Op. Dr. Gökçen Erdoğan

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön