Cinsel hayatınızda tatmini iletişim ile sağlayın!

“Cinsellikte doğru ve rahat iletişim kurabilmek için cinsel gelişimin temel taşlarının yerine oturmuş olması gerekir”

Cinsel hayatınızda tatmini iletişim ile sağlayın!

Cinsel hayatınızda mutsuz musunuz? Tatmin edici ve mutluluk veren cinsel yaşamın en önemli aşamalarından biri de partnerinizle iletişim kurmanızdır. Partneriniz sizin ne hissettiğinizi ve ne düşündüğünüzü siz söylemeden bilemez.

Herkesin her şeyi bilmediğini kabul edin!
Her erkek ve kadın, farklı noktalarına dokunulmasından haz alır. Bazıları sert oyunlardan hoşlanırlar, bazıları ise kibar olunmasından yanadır. Bazı insanlar sürekli ve düzenli seksten, bazıları ise belirli aralıklarla cinsel ilişkiye girmekten yanadır. Bazı insanlar cinsel ilişki sırasında seks oyuncakları kullanmaktan hoşlanır, bazıları bunu çok itici bulur. Fanteziniz ya da dileğiniz neyse bunu karşı tarafla paylaşın. Merak ettiğiniz noktaları onlara sorun.

Doğru soruları sorun!
İşe, partnerinize kibarca dokunarak başlayın. Bunu yaparken ona, sürekli hangi hareketinizden hoşlandığını sorun. Yatakta onu mutlu ettiğiniz noktayı bulduğunuzda, inanın her şey çok daha mutlu olur.

Açık fikirli olun ve yargılamayın!
Sizinle paylaştığı fantezisi sizi her ne kadar şaşırtırsa şaşırtsın, bu onları mutlu ediyordur. Onu sevdiği şeylerden dolayı yargılamayın veya küçümsemeyin. İlişkide sizin tatmin olduğunuz kadar karşı tarafında aynı oranda bu işten zevk alması gerekir.

Güven oluşturun!
Karşı tarafa, onunla ne kadar ilgilendiğinizi göstermeniz onu önemsediğinizi hissettirir. Her ne kadar birbirinize açık olursanız, cinsel hayatınız o kadar mükemmel olur. Onu dinlemeniz, isteklerine yanıt vermeye çalışmanız ve onu yargılamamanız, partnerinizde size karşı güven oluşmasını sağlayacaktır.

Cinsellik üzerine konuşmayı reddeden ve cinsel konuları yok sayan çiftlerin iletişim kurmakta güçlük çektiklerini belirten Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu, cinsellikle ilgili oluşan sorunların çoğunun kökeninde çiftler arasındaki iletişim eksikliği olduğuna dikkat çekti.

Cinsellikle ilgili bilinçaltının sosyal çevre tarafından şekillendirildiğini ifade eden Kadıoğlu,  “Cinselliği utanılacak bir durummuş gibi algılamamızın temel nedeni doğduğumuz andan itibaren ailemiz ve toplum tarafından bilinçaltımıza kaydedilen cinsellikle ilgili yanlış bilgiler, korkular, abartılı söylenceler, günahlar ve yasaklardır. Bu korkular ve inançları davranışlar üzerinde belirleyici olur” dedi.

Yetersiz bilgi iletişimi engelliyor
Cinselliğin tabu olduğu sürece konuşulmayan ve görmezden gelinen bir konu olarak kalacağını belirten Kadıoğlu, cinsellikle ilgili bilgilerdeki yetersizlik, önyargılar, bireysel farklılıkları fark etmemek, cinsellikten konuşurken kelime seçmek, cinsel organlarla ilgili argo kelimeler kullanmak (örneğin: şey, oranı, alet, kamış, kutu vb), ses tonunu ve yüzünün ifadesini değiştirmek, kızarmak gibi eylemlerin cinsel iletişim kurmayı güçleştirdiğini ifade etti. “Cinsellikte doğru ve rahat iletişim kurabilmek için cinsel gelişimin temel taşlarının yerine oturmuş olması gerekir” diyen Kadıoğlu, cinsel gelişim sürecinin olmazsa olmazlarını şu şöyle sıraladı: “Birey en başta kendi cinselliği ile barışık olmalı, benlik duygusu gelişmiş olmalı. Empati kurmayı ve insanlara güvenmeyi bilmeli. Kendi duygularını tartabilmeli, toplumsal becerilerin nasıl gelişeceğini bilmeli. her şeyden önemlisi sevgi temelli ve dokunularak büyütülmüş olmalı. Tüm bunların olabilmesinin yolu da aile içinde ve toplumda kabul ve saygı gören, sevilen, doğru eğitimleri almış bir çocuk olarak yetiştirilmekten geçer.”

Mizah iletişimi kolaylaştırır
Cinsellikle ilgili iletişim kurma sürecinde yardımcı olan doğal olgulardan birinin de mizah olduğunu anlatan Kadıoğlu, “Cinselliği mizahla harmanlamak hepimizi rahatlatır ve daha rahat paylaşmamızı sağlar. Ancak mizahla harmanlanmış cinsel konuşmalarda ve bilgilendirmelerde mizahın dozu önemlidir. Mizahı dengede ve yerinde kullanmak, bilgilendirme, iletişim ve güven sağlama sürecimize yardım ederken, dengenin bozulması iletişimin ve güvenin sarsılmasına neden olur” dedi.Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön