Aşık olmak ya da olamamak

Aşık olmak ya da olamamak

“Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup, aşk sanıyorsunuz.” William Shakespeare

 

Yani, yazar burada "Aslında o insanı sevmiyorsun, o insanı zihninde düşündüğün şekilde sevmeyi seviyorsun" demek mi istiyor? Biraz karışık oldu, evet; ki aşk zaten son derece karmaşık bir duygu. Bizi alışık olmadığımız bir sürü durumun ruh halinin içine sokup cezbediyor. Aslında, belki de aşkın suçu yoktur, karmaşayı zihnimizde oluşturduğumuz senaryolar, düşünceler yaratıyordur.

 

Bazen birisine karşı kuvvetli bir çekim hissettiğimizde, otomatik olarak hayal kurma mekanizmamız devreye giriyor. Çoğumuz, sadece bir fikre aşık oluyor olabiliriz. Realiteden son sürat uzaklaşıveriyoruz. Tamam, aşkta mantık olmaz, ne zaman olacağı da belli olmaz ancak ufak bir ayrımı da yapmak gerekir: Gerçekten o kişinin sadece kendisi gibi olduğu haline, varlığına mı aşık olduk, yoksa yanımıza çok yakıştırdık, hayallerimizde de güzel bir yere oturttuk, "Gerekirse küçük oynamalar da yapılır" dedik ve bir aşk mı yarattık? İkinci şıktaki en büyük sorun, içerisinde kişiyi değiştirmeye çalışma ihtimalinin yüksek olması. Yani, kendi yarattığımız dünyaya uyum sağlamasını beklemek. Kuvvetle muhtemel sağlayamaz çünkü haberi yok bu hayallerimizden, kendisine biçtiğimiz rollerden. Birine karşı yoğun duygular hissetmeye başladığımızda (ya da hissettiğimizi sandığımızda) bunun ayrımını nasıl yapabiliriz? Birkaç maddeyi ben naçizane paylaşmak isterim:

 

 • Onunla olmak istiyorsunuz ama onda değiştirmek istediğiniz/onun değiştirmesini istediğiniz bir şeyler var. Bu durum, onu henüz kabullenemediğinizi gösteriyor. Kusurlarını görebiliyorsunuz ve ona da bunu söylüyorsunuz ya da imalarda bulunuyorsunuz. O zaman onu değil, onun nasıl olması gerektiğine dair fikrinizi seviyorsunuz.

  

 • Onunla bir gelecek göremiyorsunuz. Hayattaki hedefleriniz, idealleriniz tamamen sizinle ilgili. Onunla birlikte ortak bir hayal kuramıyorsunuz. Bununla ilgili konuşamıyorsunuz bile, konu gelecek planlarına geldiği zaman hemen değişiyor. Yani, onun şu an hayatınızda olması hoşunuza gidiyor olabilir ancak gelecek için emin olamıyorsunuz. 

 

 • Ve belki de sadece farklı şeyler isteyen iki farklı insansınızdır. Bazen bu hissettiğimiz duygular aşk değil, sadece yalnızlığı doldurmak için bir ihtiyaç oluyor. "Hiçbir şey olmamasındansa bir şeyler olması daha iyidir" mantığı ile hareket ediyoruz. Hayatımızda “birinin varlığını” istiyoruz sadece, bizim için doğru kişi olmasa bile. Bu istek ikili ilişkilerde karşılıklı da olabilir ve bir gün birisi fark edene kadar kısır döngü devam eder. 

 

Zorlamaktansa yaşama biraz zaman vermek gerekiyor aşk için, bir fikre saplanmamak gerekiyor en önemlisi. Belki de hayallerimizdekinden çok daha farklı ama daha doğru birisiyle yollarımız kesişir, kim bilir…

 

Jüpiter

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön