Resmi tamamlamak

Resmi tamamlamak

Dış kabuğumuzu kırsak nasıl olurdu, deri değiştirir gibi üstümüzdekileri atsak, yeniden yeni bir şekilde hayata başlasak ya da kaldığımız yerden devam etsek? "Zaten hayatta ben hep aynı kalayım, hayatımda hiçbir şey değişmesin" demek gerçek değil, samimi de değil. Her şeyin aynı kalmasını beklersek buralardan gelip geçen bir turistten farkımız kalmaz. Yani kendi hayatımıza turist gibi şöyle bir uğrayıp çıkmış oluruz. Kendi adıma diyebilirim ki “Fransız kaldığım” zamanlarım çok oldu. Çünkü çoğu zaman derinlemesine incelemiyoruz hiçbir şeyi. Sadece bir resim oluşturma derdimiz oluyor, bir tablo…

 

Mesela, “Şöyle bir arabam/evim olsa, şu marka çantam olsa daha güzel bir resim olurum, manken gibi bir sevgilim/eşim olsa, bir tane erkek çocuğum var, bir de kız olsa tam olur, işi buldum, şimdi de müdür olursam harika bir imaj olur” gibi yüzlerce örnekle çoğaltabiliriz. İnsanın hayatta hedefleri olması, idealleri olması tabii ki çok doğal ve bunlara sahip olmakta hiçbir sorun yok. Ancak bunların bizim içimizdeki karşılığı nedir? Bunlar neye hizmet ediyor? Ne hissediyoruz günün sonunda? Elimizde olanların kıymetini bilmek ve sahip olduklarımızın farkında olmak önemlidir aslında. Elimizde olanlara bakmalıyız ki neyi değiştirebileceğimizi de anlayalım. Belki maddi bir şey yapmamıza gerek yoktur.

 

Etrafımızda vardır öyle insanlar, hatta zaman zaman biz de öyle olabiliriz. İşini değiştiren, sevgilisini değiştiren, saçını değiştiren, evini değiştiren, yani hep bir değiştirme halinde olan, sürekli yerine yenisini koyan. Ama esas ihtiyaç ne, irdelenmesi gereken? Bunun hangi motivasyonla yapıldığı da önemli tabii; korkudan mı, sevgiden mi? En güçlü iki motivasyon kaynağı sevgi ve korkudur. İnsanlara bir şeyleri yaptıran güdülerin kaynakları bu duygulardan çıkar. Sevgi temelli olanlar zaten bizi iyi hissettirir, iç huzuru sağlar. Yaptığımız şeylerin arkasında olmak da kolaydır çünkü mutlu oluruz. Korku temelli olanlar, iç kargaşayı da beraberlerinde getirir. Her şeyden korkuyor olabiliriz. Parasız kalmaktan, arkadaşsız kalmaktan, yalnız kalmaktan… Bu veya başka korkularla yapılanlar da tatminsizlikleri ortaya çıkarıyor. Her şey baştan aşağı değişse bile hissedilen aynı kaldığında değişim de işe yaramamış oluyor. Çünkü çoğu zaman ne olduğuna değil, ne olması gerektiğine odaklanıyoruz. Mükemmel resim için uğraşıyoruz ve maalesef mükemmellik mümkün değil.

 

Elimizdeki boyalarla ve boyaları da birbirine karıştırarak kendi resmimizi bizim için en iyi hale getirebiliriz. Zaten ilham perisi kişiye özeldir, kalıplaşmış bir mükemmellik algısındansa özgün bir tablo çıkarmak çok daha iyi sonuçlar verir. Merak etmeyin, geride kalmazsınız, hala koca bir hayatınız var sevdiğiniz şeyleri keşfetmek ve deneyimlemek için. Korkunun sizi geriye çekip durdurmasına ya da aşırı hızlı olmaya zorlamasına izin vermeyin. Hayat bir yarış değil.

 

Jüpiter

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Aralık 2018 Cuma 21:22

  elinize saglik hislerime tercuman olmussunuz

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön