Kahramanlık ve öğretmenlik

Kahramanlık ve öğretmenlik

Kahraman; savaşta veya önemli bir olayda yararlı işler yapan kişilere denilir. Romanda, hikâyede, tiyatroda veya bir insanın yaşamında en önemli yeri olan insandır. “Öğretmenler hepimizin kahramanıdır”. Öğretmenlerinden etkilenmeyen, onları gönlünde saygın bir yerde tutmayan ve yaşatmayan insan pek azdır. Bilge bir kişi “Siz dünyada yalnızca bir insan olabilirsiniz ama bir insanın tüm dünyası da olabilirsiniz” diyor. Tüm dünyamız olan, hayatımıza yön veren ne kadar çok öğretmen vardır, bilir misiniz? Dünya medeniyetini kuran insanlara bilgiyi, eğitimi, kültürü, sanatı, tekniği, teknolojiyi öğreten öğretmenlerdir. Yine bilge bir kişi, “Bir öğretmen ebediyete hükmeden insandır. Tesirlerinin nerede biteceği asla bilinmez” der. Atatürk gibi bir ülkeyi esaretten kurtaran, tüm dünya devletleri ile barış içinde birlik olmasını sağlayan bir liderin yanında, tüm dünyayı aydınlatan Edison, tüm dünyayı etkileyen Beethoven, Van Gogh gibi sanatçılar da öğretmenler tarafından yetiştirilmişlerdir. Öğretmenlik insanın yüceldiği yerdir.

 

Öğretmenler, Yüce Önderimiz Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabilmemizi sağlayan rehberlerimizdir. Yüce Atamız öğretmenlere “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür nesiller ister” der. Öğretmenin çocukları sevmesi, fiziği, kimyayı, matematiği iyi öğretmesi yetmez. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler yetiştirebilmek için Eflatun’un dediği gibi “Beden ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirmesi gerekir”. Çocuğun zihnini ezber bilgilerle doldurmak yerine; sevgisini, şefkatini, merhametini, hak, hukuk ve adalet duygusunu geliştirecek şekilde örnek olmak ve insanlık yollarını açmak öğretmenlerin görevidir.

 

Anne, babaların büyük bir bölümü dünyasal değerlere, paraya, pula, şan ve şöhrete odaklı yaşıyorlar. Çocukları ne pahasına olursa olsun kazanmaya; yeteneklerine ve isteklerine önem vermeden iyi gelir getirecek meslekler seçmeye yönlendiriyorlar, hatta zorluyorlar. Yaşlılıkta kendilerini güvence altına almak için, iyi kazanan, saklayan, biriktiren evlatlar olmalarını istiyorlar.

 

Oysaki öğretmenler birer kahramandır. Öğretmenliğin meşakkatini, az kazandırdığını, ağır sorumlulukları olduğunu, çok emek istediğini bilerek seçerler mesleklerini. Onlar öğretmen okullarından başlayarak hayatı yalnızca akılla yönetmenin insanı ne kadar hesaba, kitaba ve çıkara odakladığını bilirler. Onlar, gönüllerini ve ruhsal değerlerini akılla birleştirerek öğretmen oldukları için, çocukların da kendileri gibi iyi birer insan olmalarını isterler. Onur ve erdem sahibi, lider vasıflı, özgür ve cesur kararlar verebilen, kendisi olabilen, doğayı ve diğer insanları seven, koruyan, sevgisini cömertçe paylaşabilen, özgüven sahibi, geleceğimizin güvencesi insanlar yetiştirmeye çalışırlar.

 

Her insanın anılarında yaşattığı, adını, yüzünü, sevgisini, şefkatini hiç unutmadığı kahramanlar, yani öğretmenler vardır. Bizler de Öğretmenler Günü’nde, bu yüce kahramanlara sevgimizi ve saygımızı sunuyoruz.

 

Yazı: Öğretim Görevlisi ve Yazar İnal Aydınoğlu 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön