Çocuk dilenciler

Çocuk dilenciler

Ne kadar çirkin değil mi? Hem "dilenci" kelimesi çirkin bana göre hem de bunun çocuk olması. Çocuk dediğin, parkta oynar, çikolata yiyerek mutlu olur, uyur ve gelişir, okula gider. Yani kısacası, "çocuk" demek masumiyet demektir. Bir insan çocuktan ne bekleyebilir? Yemeğini yiyip sağlıklı büyümesini, derslerini yapıp bir şeyler öğrenmesini, sıkı giyinip hasta olmamasını bekler. Eline mendil vererek para getirmesini bekleyebilir mi?

 

Bana göre çocuk dilendirmek çocuk istismarıdır! Eğer ona verebileceğiniz bazı değerler (sevgi gibi, eğitim gibi, yemek gibi, sıcak bir yuva gibi...) yoksa çocuk kelimesinin ç'sini bile düşünmeyeceksin arkadaşım! Onlar muhtaçlar. En çok da neye biliyor musun? Sevgiye ve güvene. Gördükçe üzülüyorum, utanıyorum. Kimisi canı gittiği halde okula gidemiyor, kimisi de sokaklarda aç! Ne için? Babasına, annesine para getirmek için mi? "Baba, anne" diyorum da sadece biyolojik. Böyle anneliğin, babalığın canı cehenneme! Yazıklar olsun onun minicik donmuş, yanmış ellerinden aldığın paraya, verdiğin mendile! Anne, baba gibi kutsal sıfatlar sizin yüzünüzden anlamsız, kifayetsiz kaldı.

 

Gece 10 civarıydı. Gece diyorum. Parka temiz hava almaya çıktım. Malum, o saatte pek kimse yoktu. Kıştı. Ağacın dibinde ağlayan güzeller güzeli bir kız çocuğu. Saçları dalgalı ve sarı. 7 yaşlarında. Tabii, anne ne zamandır yıkamıyorsa çocuğu... Saçları kaşınıyor çocuğun. Neden kaşıyorsun saçları bakabilir miyim, dedim. Eğildi, BİTLENMİŞ! Korkma, ben senin abinim gel otur banka dedim. Yavaş yavaş geldi.

 

- Neden ağlıyorsun? Anlat, dinliyorum.

 

"Hangisini?" dedi. Yüzüm kıpkırmızı oldu ve üşüyeceğime içim yandı.

 

"En baştan anlat, aç mısın?" dedim.

 

"Yok" dedi.

 

- Adın ne?

 

- Zeynep.

 

"Bekle burada Zeynep, bir şeyler alayım geleyim, olur mu?" dedim.

 

Aldım, yedi. Teşekkür etti.

 

"Lütfen abi mendil al, aldıkların için para veremem, babam kapıda yatırır beni" dedi.

 

"Mendil kalsın, para da önemli değil" diyemedim.

 

Hala içim yanıyor, hala unutamadım seni masum melek Zeynep...

 

"Polisi arayalım istersen, o eve daha gitme, senin yaşıtın arkadaşlarınla kal aynı yerde, hem okula da gidersin olmaz mı?"

 

"Babam gelirse ama oraya?" dedi.

 

- Asla gelmez, gelemez. Polis abiler seni götürürler oraya, hep güvende olursun. Hem ben de görmeye gelirim seni olmaz mı?

 

"Tamam" dedi.

 

Aradım polisi. 15 dk içinde geldiler. Parkın önünde bekliyorlar ve etraflarına bakınıyorlardı.

 

"Hadi gel hemen, koş. Yoksa giderler!" diye bağırarak koşuyordum, arkamdaydı, o da koşuyordu.

 

"Memur bey ben aradım sizi, dilendirilen bir çocuk var. Lütfen karakola gidelim ve sosyal hizmetlere verin çocuğu" derken arkama baktım ve Zeynep yok...

 

- Nasıl? Buradaydı. Kamera falan yok mu? Lütfen bakın, nereye gitti, kimle gitti?

 

Delirmek üzereydim.

 

"Biz size 'yalan söylüyorsunuz' demedik ki" dedi polis.

 

"Babası ya da annesidir. Kim götürebilir ki çocuğu? Üzülmeyin, lütfen evinize gidin" diyerek gittiler.

 

Ben eve geldim, sen neredesin Zeynep? Ben hiç unutmadım ağlamanı, "Para yerine mendil al" demeni, güzel gözlerini, masum bakışlarını. Adalet mi bu, adalet bu mu? Herkes kaderini yaşıyor ama hiç görüp bir şeyler yapmıyor muyuz bu masumlara? O çocuk okula gidecek, o saatte uyuyacak. Ağacın dibinde ağlamak mı onun payına düşen bu dünyada! Sistemi, düzeni nerede bu dünyanın? Böyle çocuklar neden hala sokaklarda? Neden hala o insancıkların elinde? 1 sene oldu belki de bu olay olalı. Ama benim vicdanım hala rahatsız. Uyuyup uyandıktan sonra hala aklımda o çocuk ve daha niceleri. Değil kimsenin, hele ki çocukların hayallerini çalamazsınız! Küçük ve orada mutlu dünyasını yıkamazsınız! Hiç kimse!

 

ÇOCUK DİLENCİLER! Çocuk dilenciliğine hayır! Lütfen önlem alın ve SUSMAYIN! Çocuklar geleceğimizdir! Mendil satmaya geldiklerinde acıyıp para vermeyin ya da azarlayıp kovmayın. Sorun, dinleyin ve lütfen polislere teslim edin.

 

Realist Günce

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön