Düşünceni değiştir, hayatın değişsin

Düşünceni değiştir, hayatın değişsin

Her zaman şunu düşünürüm: Yaratılanların en üstünü olan insan neden bu kadar öfkelenir ve canı yanar? Neden bu kadar doğru ve güzel yollar varken, bile bile yanlışı seçer ve onun üzerine kurar hayatını, şaşırmışımdır hep.

 

İnsan vücudunun %70'i sudan oluşmaktadır. 

 

Ama başka bir bakış açısıyla baktığımda %100'ü enerjiden oluşmaktadır. Evrene baktığımızda gezegenler dahil olmak üzere içinde barındırdığı özellikler insan vücudunda bulunmaktadır. Yani güzel arkadaşım, demek istediğim o ki insan maneviyat özelliği ağır baskınlığı ile yaratılmışken maddiyat üzerinde evrimleştirilmiştir. O yüzdendir ki yaşam gayesinden çıkınca bambaşka sıkıntıları çekmek zorunda kalıyorsun. 

 

Sahte ihtiyaçların giderilmemesiyle yaşamaktasın. Her gün çabalar durursun. Kimisi öğretmen, doktor, hakim, savcı olmak için çabalar durur; kimisi vardır ki hayatında bu yaşına kadar ezilmiştir ve bir seviyeye geldiğinde kendi altında çalışanlara aynısını yapar çünkü "Ben ezildiysem ve bu seviyeye geldiğime göre demek ki benim de ezmem lazım." Kimisi iyi niyetinden yapar, kimi gelir, yaşadığını yaşatmak için yapar. Konu şudur ki Sevgili Dostum. Şems-i Tebrizi çok güzel anlatmıştır konuyu, "Her şey insanoğluna feda iken insanoğlu ise kendine cefa olmuştur." 

 

İnsanlık son dönemlerde sevgisizlik üzerine eğitilmekte, geliştirilmekte ve bilinçsizce programlanmaktadır. Çevremizdeki insanlar o yüzden farkındasınızdır ki hep bir ruhsal bulanımda, depresyonda ve çok çabuk hastalanmakta ve bambaşka çıkışlar aramaktadır. Osho bu konuyu şu sözleri ile anlatmaktadır: "Yeryüzündeki bütün sevgi sana verilebilir ancak sen mutsuz olmaya karar verdiysen, mutsuz kalırsın. Ve sen hiçbir sebep yokken çok daha mutlu olabilirsin. Çünkü mutluluk ve mutsuzluk senin kararındır."

 

Hüseyin Yahya Toy

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön