Cinsiyetlere özgürlük

Cinsiyetlere özgürlük

Bir kadın ve erkeğin sevgili olması dediğimde bunda herhangi bir sorun ya da anormallik göremiyorsunuz değil mi? Ya da bir kadın ve erkeğin evlenmesi dediğimde? Bunlar herkesçe kabul edilmiş, gayet normal karşılanan durumlardı. Peki ya size, iki kadının ya da iki erkeğin sevgili olması, evlenmesi desem yine aynı şekilde normal bir durum muş gibi karşılar mısınız bunu? Anormallik görmemezlik yapabilir misiniz?

 

Hepimiz bu hayata Allah tarafından düşünmemizi, fikirlerimizin olmasını ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayabilmemiz için beynimizle dünyaya geldik. Bazı düşünceler oldu, destekledik, arkasında durduk, bazı düşünceler oldu karşı çıktık, karşısında durmasını da bildik. Sonuçta her bir birey yaşı kaç olursa olsun düşüncesinde özgürdür ve istediği şekilde düşünüp, karar verebilmektedir. Kişinin bir konu hakkındaki düşüncesi isterse başkaları tarafından yanlış karşılansın isterse kimse tarafından destek görmesin kendisi için doğru olduğu müddetçe bir sorun teşkil etmezdi ve bizler karşımızda ki insanın düşüncesi ne olursa olsun, isterse bize çok zıt isterse tam bizim düşüncemizle aynı olsun saygı duymak zorundaydık. 

 

Birçok düşüncenin hâkim olduğu dünya da en çok tepkiyi gören, destekçisi olduğu kadar karşıtında bir o kadar hatta karşıtının daha fazla olduğu bir düşünce var, LGBT. LGBT, "lezbiyen", "gey", "biseksüel" ve "transgender" kelimelerinin baş harfleridir. 1900'lerden itibaren kullanılmaya başlayan "LGBT", eşcinsel hakları mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir.  Yani LGBT aslında tek bir düşünce değil, dört farklı düşüncedir ve her birinin ayrı bir anlamı vardır. Genel olarak eşcinsellik olarak bildiğimiz LGBT; cinsel ve duygusal olarak kendi cinsinden olanları tercih eden, hemcinsine ilgi duyan kişilere denir. Bunun erkekler arasında olanına gey, kadınlar arasında olanına  lezbiyen, kadınlarla veya erkeklerle, her iki cinsle de birlikte olmayı tercih eden ve her iki cinse de ilgi duyabilen kişilere ise biseksüel diyoruz. Eşcinsellik, bir cinsel tercih durumudur. Karşı cinsi değil, kendi cinsini veya her iki cinsi birden tercih etmektir.

 

Bu durum bazen kişinin kendi iradesi ile aldığı bir karar olabiliyorken bazen de tamamen doğuştan gelen bir durum sebebi ile öyle olmak zorunda kalabiliyor... Buna interseks adı verilmekte, yani bu üçüncü cinsiyet oluyor. Bilmeyenler için interseks, kadın ve erkek tanımına uymayan anatomik cinsiyet özelliklere sahip bireyleri anlatan bir kavram. İnterseks olan kişiler genelde kromozomlar, genital ve/veya üreme organları gibi her iki cinsin cinsiyet özelliklerinin bir karışımına sahip oldukları düşünülse de tek tip bir interseksten bahsetmek mümkün değil. Almanya'da hükümet bir yasa ile erkek veya kadın olduğuna karar veremeyenlere yardımcı olmak, onları anlayışla karşılamak maksadıyla interseks adında bu yeni cinsiyet türünü onayladı.

 

Peki, böyle şeyleri biz neden yapmıyoruz yani neden normal olarak karşılamıyoruz? Neden insanların birbirini sevmesine karışıyoruz? Acaba LGBT bireylerinden bize zarar gelecek diye mi korkuyoruz? Eğer öyle bir kokunuz varsa çok yersiz çünkü ortada sevgi varken bundan korkulur mu hiç? Size iki kadının birbirini sevmesinden ya da iki erkeğin sevgili olmasından ne gibi bir zarar gelebilir?

 

Hatta günümüz koşullarında iki kızın sevgili olmasını yani lezbiyenliği olumlu karşılamalı, destek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bebeğe bile şehvet duyabilecek kadar pislikler ile dolu bir yerde, bence iki kadının birbirini sevmesi en güvenilir şey onlar için. Ama gelin görün ki bunu başkalarına anlatmak pek de mümkün olmuyor. Hemen bir itiraz, ikaz ediş başlıyor. Ahkâm kesmeler, ahlak bekçiliğine geçişler başlıyor. Ne kadar üzücü bir şey bu. Bunun ne kadar kırıcı bir durum olduğu hiç aklınıza gelmiyor bu düşünceye sahip bireyleri yargılarken. Size göre doğru olmayabilir, tamam, düşüncenize saygı duyuyorum fakat siz niye saygı göster miyorsunuz? Hala birbirinin düşüncesine saygı duyan medeniyet seviyesine gelemedik mi yoksa?

 

Gelin biz en iyisi hiç karışmayalım onlara. Sevgilerinin gücüne saygı duyalım, anlayış gösterelim. Öyle bireyler gördüğümüz de onlara öcü gibi bakmayalım, yargılamayalım, ithamlarda bulunmayalım, aşklarını yaşamalarına müsaade edelim. Çünkü onlardan bize zarar gelmez, inanın. Aksine, onlar insanların kendilerine zarar vermelerinden korkuyorlar. Aşklarını özgürce yaşayamıyorlar. Gelin aşklarını yaşasınlar diledikleri gibi. Görün, bakın ne iyi hale gelecek dünya. LGBT bayrağı gibi rengârenk olacak, içimiz sevgiyle dolacak ve işte o zaman her şey daha güzel olacak.

 

Mert Kaya

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön