Hamilelik izni

Hamilelik izni

Biz fanilere 16 hafta olarak bahşedilen hamilelik izni gerçekten yeterli mi?

 

8 haftası doğumdan önce ve 8 haftası doğumdan sonra olarak kullanılabilen bu iznin yeterli olmadığı, işveren ve devlet dışında herkesin hemfikir olacağı bir konu bence.

 

Doğum iznine çıktığınızda eğer iş yeriniz -daha doğrusu işvereniniz- insaflı biri ise size maaşınızı ödemeye devam eder ve siz, izin bittikten sonra SGK’dan aldığınız ücreti işyerinize iade edersiniz. Bir ailenin en çok maddi olarak ihtiyacı olacak olan bu dönemde en doğrusu da budur. Ama maalesef çalıştığım kurum böyle yapmadı ve izin boyunca SGK’dan ödeme almam gerektiğini söylediler. Ama SGK’dan alacağınız ücret, öncelikle maaşınızın altında bir ücret ve daha da önemlisi, maaşınız gibi her ayın belli bir gününde hesabınıza yatmıyor.

 

Öncelikle çalıştığınız şirketteki muhasebede görev yapan kişinin, raporu SGK’ya bildirmesi gerek. Bildirse bile o ayki sigorta priminizin yatırılmış olması gerekli. Bunun takibi için Alo 170 SGK ile birkaç görüşme yapmanız lazım. Sonucunda da 30 günlük bir izin zamanı için 50 veya daha fazla gün bekleyebilirsiniz.

 

Hiçbir hamile, doğum öncesinde ve hiçbir anne doğum sonrasında bunlarla uğraşmak istemez sanırım. Ama benim durumumda uğraşmam gereken başka şeyler de var.

 

İzinde olmama rağmen hergün şirketten an az 10 defa arıyorlar. Bazen 5 cevapsız arama görüyorum. Aynen mesai gibi akşam 18’e kadar bu sürüyor. Canlı bağlantılar, mailler ve ben sözde izindeyim. Hamilelikten patlayacak karnım ve kaymış tipimle sürekli canlı bağlantı yapmak, yatmak yerine sürekli oturmak durumunda kalmak da cabası.

 

Patronumla, izine çıkmadan maaş konusunu konuştuğumda “Kimse bana avans vermiyor, ben sana neden vereyim?” demişti ki bu benim uydurduğum bir talep değil. Herkes internetten araştırabilir, çoğu şirket bu şekilde yapıyor.

 

Anlayacağınız, iznim parasız ama tam gaz çalışarak devam ediyor. Sonra da iki aylık bebeği bırakıp tekrar o ortama geri dönmemiz uygun görülüyor.

 

Yaşasın hamilelik izni…

 

Selin Dere

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön