Yargıda ısrar etmek cahilliktir...

Hülya Çakıcı

Yargıda ısrar etmek cahilliktir...

Gerçek bilgi, insanın kendi cehaletini tanımasında yatar. Kimseyle yarışmamalı; kimin akıllı, kimin akılsız olduğu sana göre, bana göre değişir. İçinde bulunulan durumda hem öyleye, hem böyleye göre değişir. Yarışan da kendisine, yarışılan da kendisinedir.

 

Herkes daha iyi ve daha kaliteli olanı arıyorsa her konuda gizli, bilinmeyen bir yarış var demektir. Kaliteli iş üretenler ayakta kalır diğerleri ise zamanla savrulup yok olurlar.

 

Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene, çünkü cahil ne gelirse söyler diline derler. Gazali, "Cahillerle tartışmayın, ben hiç galip gelemedim" der.

 

"Cahille konuşmayın" değil, "tartışmayın" diyor büyükler. Nedeni sanırım, bildiklerinden şaşmaz, dar bakışlı biri ile anlaşmaya çalışarak tartışmanın mümkün olmayacağı, haliyle iki tarafa da fayda yerine zarar getirecek olmasıdır. Herkes bir şekilde cahildir, bunu bilip tartışmak yerine konuşup öğrenmeye hevesli olabilmektir asıl olan.

 

Tartışma entellektüel bir alışveriş değilse "Kim daha çok biliyor?" savaşına dönüşüyor. O yüzden, eleştirdiklerim "Ben her şeyi bilirim havasında" olanlardır genellikle.

 

Özgüven sessizdir, isimsizdir; ego, kulaklarınızı sağır eder boş tenekenin yuvarlanması gibi. Ego sahibi insanlar eksik, sakat, cahil, vasatlardır. Özgüven sahibi insanlar genelde yanlız ve sessizdir, güven verirler.

 

Yargılamadan önce dinlemeli insan, ön yargılar yanıltır, üzer. Ön yargılı ve şartlı düşünenlerle tartışmayın. Niyetimiz bozuk olmazsa her şeyi tartışabiliriz ama daha ilk baştan yargılamaya başlarız, oysa yargılamayı bırakırsak fikirleri en iyi bu şekilde tartışabiliriz ve iletişim kurabiliriz. Yargıda ısrar etmek cahilliktir.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön