Senin güneş koruyucun hangisi?

Senin güneş koruyucun hangisi?

Tüketicinin değişen ihtiyaçlarına karşılık verebilen çok çeşitli güneş koruyucular son yıllarda oldukça popüler. Cilt tipine ya da kişinin yaşam şekline göre özel olarak geliştirilen güneş koruyucular sayesinde, güneşten korunmamak için artık bir bahanemiz kalmadı.

 

Hassas, kuru, karma, yağlı ya da bunların kombinasyonları şeklinde sınıflandırabileceğimiz cilt tiplerine göre güneş koruyucu seçimi, hem sağlıklı korunma hem de konforlu kullanım açısından oldukça önemlidir. Cilt tipine göre güneş koruyucu seçiminde, alanında uzman eczacı ve doktorların tavsiyeleri ile hareket etmek önemlidir.

 

Hassas ciltler parfümsüz, mineral filtre içeren güneş koruyucuları rahatlıkla kullanabilirler. Mineral filtrelerin ciltte beyaz bir tabaka bırakması pek sevilen bir durum olmasa da bunlar sağlık için gereklidir. Yeni teknolojiler sayesinde bu beyaz tabaka eski ürünlere oranla son derece makul seviyelerdedir.

 

Kuru ciltlere özel geliştirilen nemlendirici özelliği yüksek güneş koruyucular, cildin nem bariyerini korumaya yardımcı olur. Cilt bariyeri güçlü olduğunda güneşin zararı görece azalır ve güneş koruyucunun etkinliği artar.

 

Karma ya da yağlı ciltlerin tercih edebileceği “Dry Touch” ürünler, yani su bazlı olup emolient yağlar içermeyen güneş koruyucular, gözeneklerin rahat nefes almasını sağlarken cildin yağlanmasını da engellemektedir. Ciltte akne oluşumunu tetiklemeyen ve mat bir doku sağlayan bu ürünler, ülkemizde de karma-yağlı cilt tipi yaygın olduğundan, en çok tercih edilen güneş koruyucuların başında gelmektedir.

 

Cilt tiplerine göre formüle edilen güneş koruyucuların yanı sıra, lekelenmeye eğilimli ciltlere özel geliştirilen güneş koruyucular da, özellikle leke tedavisi geçmişine sahip tüketiciler için, tercih sebebidir. Fakat hiç lekesi olmasa bile lekeden korunmak isteyen, leke tedavisi geçmişi bulunan ya da halihazırda leke problemi yaşayan tüm tüketicilerin bu gibi lekelenmeye eğilimli ciltlere özel formüle edilen güneş koruyucuları tercih etmeleri faydalı olur. Bunun gibi, özellikle anti-aging ve onarım etkisi yüksek güneş koruyucular da güneşin yıkıcı etkilerini onarmada öncelikli tercih edilebilir. Bir güneş koruyucuda bu gibi ayrıcalıklı özelliklerin bulunması, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını çok daha kişisel boyutta karşılamaktadır. Etkinlik ve kullanım konforunun yanında makyaj etkisi de sağlayan, “Tinted - Teinted” olarak isimlendirdiğimiz renkli (kapatıcı özelliği bulunan) güneş koruyucular, günlük hayatımızda kullandığımız fondöten veya çeşitli kapatıcıların yerini hızla almaya başladı.

 

Makyaj ürünlerindeki zararlı ağır metalleri içermeyen bu dermokozmetik güneş koruyucular, hem sağlıklı hem de güzel görünüm açısından çok büyük bir konfor sağlamaktadır. Tamamen size özel ve sizin önceliklerinizi karşılayan bir güneş koruyucu seçimi için, alanında uzman eczacı veya dermatologlardan yardım almak, hem cebinizi hem sağlığınızı koruyacaktır.

 

Keyifli tatiller !

 

İrem Turan

Fotoğraf: Marco Verch

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön