Yaşlanmayı beklemeyen gerçek yaşayandır

Hülya Çakıcı

Yaşlanmayı beklemeyen gerçek yaşayandır

Zamanı unut, anı yaşa, hayatın tadını çıkar. Unutmak iyileşmektir, hayata karışmaktır. Detaylarda boğulmaktansa yasanın değişmez formülü kendinle başla. Yaşlanan yaş alır, yaşlanmayı beklemeyen ise gerçek yaşayandır.

 

Ne olduysa, ne yaşandıysa iyi ki yaşanmış. Bütün yaşanılanların toplamı değil midir hayat? Yaşıyorsanız hiçbir şey için geç kalmanız mümkün değildir, sızlanmak yerine çabalamak gerekir.

 

Hayata geç kalmışlık hissi de diğerleri gibi bir histir ve haklılık payı yüksektir. Çünkü insan hayata her yaşta geç kalır, hayat insandan daha hızlıdır. Onun için hoşuna gitmeyen şeyi değiştirmek için elinden geleni yap. Hayat boş değil ama mutlu olmakta asıl hedef değil. Aslında geç kalmıyoruz hayata, sadece o an için bize göre doğru olanı yapıyoruz ama üzerinden zaman geçince yanlış bir karar olduğu ortaya çıkıyor ve bize bu geç kalınmışlık yanılgısını yaşatıyor.

 

Başarısızlıkları geç kalmışlık hissiyle örtemeyiz. Sadece bir yere odaklanırken etrafta olanlara yabancı kalıyoruz. Çok şey kaçırıyoruz, geriye baktığımızda kocaman bir boşluk görüyoruz. Güzellikleri, yaşanmışlıkları hafızalarımıza değil, yapay makinelere kaydediyoruz ama bir süre sonra izleyince kendi hafızamıza kaydettiklerimizle aynı duyguları hissetmiyoruz.

 

Belki de en büyük yanlıştır hayatın amacının mutlu olmak üzerine kurgulandığı. İnsanlar bu kurgularla herkesin hayatının düzgün bir şekilde ilerlediğini düşünerek kendi hayatlarında bir çok şeye geç kaldıklarını zannediyorlar. Oysa gerçek yalnızlığın samimiyetsiz arkadaşlıklara, sırf yalnız olmamak adına biriyle beraber olmaya yeğ olduğunu anladıklarında da iş işten geçmiş oluyor.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön