Bir güven bin güvensizlik getirir...

Hülya Çakıcı

Bir güven bin güvensizlik getirir...

Güvenin temeli yoktur, zamanla oluşur. Bazen kendine bile güvenemez insan, yapmam dediklerini yapar, sevmem dediklerini sever, yemem dediklerini yer, içmem dediklerini içer ve yeri gelir bir başkasına kendisinden daha fazla güvenir.

 

Dürüstlüğün en önemli kuralı tok gözlülüktür, insanlardan böyle bir özellik beklemek ise zoru. Çünkü değer yargıları toptan değişti, paranın her kapıyı açtığı bir dünyada yaşıyoruz artık, uyanlar başarı sağlıyor, uyamayanlar kaderine küsüp oturuyor. Gün uğursuzun olmuş her yer, herkes satılık, bir bataklık içinde debelenip duruyoruz. Bu durumun içinde aynaya bakıp kendimizle gurur duyarak mücadeleye devam etmemiz gerekiyor.

 

Bazı insanların amacı kaos çıkartıp onunla yaşamını sürdürmek, bazılarının ise güzel şeyler peşinde olarak insanların kaliteli yaşam sürmesi için yeni tasarımlar, icatlar yapmak için uğraşmaktır. Amaca ulaşmak güzeldir böbürlenmek, büyüklenmek geldiğin yolu unutmaksa geriye dönüşümün sinyalleridir. Amacına ulaşıp insani değerlerini kaybetmeden kendin olarak kalabiliyorsan bu iyiye işarettir ama ulaştığın yerde vefasız egemenlikler varsa dışlanıp dışarıya atılırsın.

 

Ne kadar önümüze baksak da geçmiş bazen ayaklarımıza takılır, tökezler sonra yine önümüze bakıp hayatın akışına doğru yolumuza devam ederiz. Geçmişte yaşadığımız olumsuzluklar bizi yolumuzdan alıkoymamalı, hedefimiz hep ileri olmalı, kafamız nasıl arkaya dönmüyorsa bizde dönüp arkaya bakmamalıyız.

 

Hayat bir oyunsa satrançta hamleler belli değil mi? Taşlar belli, kareler belli en azından ama insanlar için hayat böyle mi? Hiç ummadığın, beklemediğin insanlardan en büyük darbeyi alırsın.

 

Yanlışın yerini doğru, doğrunun yerini de yanlış tutmuş. Eskiden yanlış garipsenirdi şimdilerde artık doğruluk ve dürüstlük garipseniyor.

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön