Hayatın içinden - 7

Meserifi

Hayatın içinden - 7

Yazmak için içimde biriktirmeliyim cümle dağlarını. Bunun için de yaşanmışlıklar, etkileşimler veya çokça okumak lazım. Bir aydır elime hiç kitap alamadım ki… Ne hazin, ne eksiklik. Okumadan ama çok okumadan insan evrimini tamamlamış sayılmaz bence.

 

Okumak, yüzlerce bedende binlerce hayatı yaşamaktır. Her dili konuşabilmek, her gönülden geçeni bilebilmek, aynı anda hem Roma’da bir bazilikada korkuyu, hem de Mars’ta yalnız kalma duygusunu hissedebilmektir. Okumak; içinden çıkılmaz entrikaları çözmek, en imkansız en tutkulu aşkları birebir yaşamaktır. Okumak; onlarca sarayda kral olmak, yüzlerce savaşta komutan olmaktır. Bazen doğmamış çocuk olmak, bazen ölüm döşeğinde bir lider. Okumak; hem anne hem baba olabilmektir.hem insan, bazen de hayvan olabilmektir.

 

Yaradılışın sırrını okumakla çözebiliriz. Mutluluğun formülü sayfaların arasında bulabiliriz. Hoşgörü yetisini kazanabilmek için de okumalıyız. Eskilerin insan-ı kamil dediği, mükemmel insan olmanın sırrı çok okumakla bulunur. Ergenlik sivilcelerine çare de, “Romatizma ağrılarına ne iyi gelir?” sorularına cevap da okumakta. Nefret duygularını törpülemek de, savaşları engellemek de okumakla mümkündür. Kardeş kavgasına da, dünya malına düşkünlük hatasına da okumakla karşı çıkılır. Statü, varlık hırsı içinde hayatlarını heba edenler okumayan insanlardır.

 

Allah’ın insanlara son kitabında ilk emri “oku” dur. Devamında defalarca da “görmez misiniz” “düşünmez misiniz” ,” ibret almaz mısınız” diye vurgular. Sadece okumak yetmez. Okumanın ışığıyla etrafımızı görmek, yorumlamak, örneklemek gerekir. Dokunmak, yönlendirmek, şekil vermek gerekir. Aktif olmak, ayağa kaldırmak gerekir insanlığı düştüğü yerden. Yardım etmek, veren el olmak, kitapların ışığıyla aydınlatmak gerekir zelil karanlığı.

 

Okumak çocuklukta kazanılan bir meziyettir. Çocuklarımıza bu üstün değeri kazandıralım. Okuma alışkanlığına teşvik edelim. Şimdiki zamanda buna daha çok ihtiyacımız ve mecburiyetimiz var. İnsanlık geleceği okumakla kurtulacaktır.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön