Fal baktıran inanmaya hazırdır

Fal baktıran inanmaya hazırdır

Perili Fatma - 6

 

İnsan evlâdı kıskanılmaktan garip bir zevk alır. Kıskanılmak, başkalarından üstün yanları olmak, başkalarının isteyip de yapamadığını yapmak demektir. Dişe dokunur hiçbir şey yapmasa dahi, başarı hanesine işlenen puandır. Kıskanıldığına inanan kişi, farkında değildir ama başkalarından farklı, üstün, başarılı olduğuna inanır.

 

Aynı insan evlâdı, düşmanı olmasından da mutluluk duyar. Hem kıskanılmakla aynı tatmini yaşattığından, hem kurban rolü üstlenmesine kapı açtığından. Düşmanı varsa insan istediği adımları atamaz, hep önüne engeller çıkarıldığından bir türlü başarılı olamaz. Böylece kendini sorumluluklarından sıyırır. Yapamadıklarının müsebbibi asla kendisi değil, düşmanlarıdır.

 

Bu yüzden falcılar “Seni çekemeyen biri var”, “Düşmanın var” sözlerini kullanmayı pek severler. İnsanın içindeki şüpheyi kaşımak için de kıskananların, düşmanların isimlerinden harfler verirler. Bu harflerden birinin, mutlak surette kişinin çevresindeki kimselere tekabül edeceğini, bu denkleşmenin teslim aldığı huzursuzlukla kişinin onu dinleyeceğini bilirler.

 

Perili Fatma da o gece klasik yöntemlerle girizgâh yaparak Mehmet’i etkisi altına almış, son vuruşunu da “Birinin ahını almışsın” diyerek gerçekleştirmişti. Karısını aldatan bir erkek olarak bu lafa kayıtsız kalmayacağını biliyordu. Nitekim, yaşlı birinin ona beddua ettiğini duyan Mehmet’in aklından üç kişi geçmişti. Karısı Seval’in her şeyi anlattığı annesi, “çocukların rızkını şırfıntının tekine yedirirsin” diyen kendi annesi ve sevgilisi Bedia’nın kızıyla evlenmesini bekleyen annesi.

 

Mehmet bakır cezveye su doldururken Perili

“Olmaz, musluktan doldur” dedi.

Fakat cezveye bir süre baktıktan sonra fikrini değiştirdi.

“Bu çok küçük, hiçbir şey göremem. Kahveni içesin, fincanını kapatasın.”

 

Mehmet üç yudumda kahvesini bitirip fincanını ters çevirdi. Parmaklarını koltuğun kolçağına vura vura fincanın soğumasını beklerken, Perili Fatma uzanıp gözlerini kapadı.

“Yarım saat sonra uyandırasın beni.”

 

O yarım saatte Mehmet’e söyleyeceklerini tasarladı. Fincanı eline alır almaz da anlatmaya başladı.

“İşyerinden birine çok dikkat edesin. Saçları siyah, gözleri karadır. Boyu orta karardır.”

 

Arada bir Mehmet’e göz atıyordu. Fal baktıran farkında değildir ama mimikleriyle, bakışlarıyla, oturma şekliyle, el kol hareketiyle falcıya çok pas verir. Falcının attığı tutunca, yüzünde ya açıktan ya belli belirsiz bir tebessüm belirir, ya gözbebekleri büyür, ya kaşının tekini kaldırır. Dinlediklerini hayatında bir yere oturtamıyorsa bilmeden dudağını büker, yüzünü buruşturur.

 

Mehmet “Kim acaba?” der gibi kaşının birini kaldırdı. Nüfusun açıkça sarışın olmadığı bir yerde, en az birkaç kişinin çalıştığı bir işyerinde, saçları siyah gözleri kara en az bir kişi bulunacağını, iş yaparken her zaman anlaşmazlıklar olabileceğini , orta boyun birçok kişiyi tarif edecek bir ölçü olduğunu elbette aklından bile geçirmemişti.

 

Falcı karşısına oturan herkes gibi Mehmet de o an duyduklarına inanmaya hazırdı.

 

“Yaşlı bir kadın görürüm. Seni bir kaşık suda boğmak ister. Ona doğrudan bir kötülüğün yoktur. Ama onun sevdiği birini üzmüşsün ya da zarar vermişsin. Bu duruma bir son veresin. Yoksa belâ peşini bırakmaz.”

 

Perili Fatma, Mehmet’i allak bullak ettikten sonra fincanı uzattı.

“Al bunu yıka.”

 

Ertesi sabah hastaneden çıktılar. Mehmet, arabada Perili’ye “Geçmiş olsun” deyip bir deste para verdi. O sırada çalan telefonu açtı.

“Kapının önüne çık Bedia, iki-üç dakikaya alacağım seni.”

Perili’ye dönüp sordu.

“Nerede bulurum seni?”

“Buralardayım be ya, çiçekçilerin ötesinde berisinde.”

 

Perili, arabadan indiği yerde taksiye bindi. Mehmet’i takip etti. Mehmet’in sevgilisi Bedia’nın kim olduğunu, nerede oturduğunu öğrendi.

 

Öğle üzeri Bedia’nın kapısını çaldı.

 

7. bölüm 20 Şubat 2018 Salı hthayat.com’da...

 

Diğer bölümler

 

 

 

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön