‘Birlik’te akmak

‘Birlik’te akmak

İnsanın kendi halinde kalması derinlikli bir deneyimken, bu hal bir süre sonra gerçeklik algısından koparan bir duruma dönüşebiliyor. Kafa içi dünyanın çıktılarıyla bakıyor ve değerlendirebiliyoruz her şeyi. ‘Belki de biraz insan içine karışmanın zamanı gelmiştir’ diyerek karışıyorum insanın birliğine.

 

Yaşadığım onca deneyim sonucunda anladım ki, insan yarattığı sürece var. Varlığını tüm katmanlarıyla yaşamanın tek yolu, mevcudiyetini bütünüyle ortaya koymaktan geçiyor. Elinde ya da gönlünde ne varsa dışa vurabilmeli insan. Sanat ya da zanaat bunun için en büyük dönüştürücü. İnsan ne kadarını yapabiliyorsa yapmalı, zira evren ’yap’ ilkesi ile çalışıyor. Hayal etmek, kurgulamak ve analiz etmek boğmaya başladıysa içinizi, bilin ki artık yapmanın zamanı gelmiştir. Sadece küçük bir adımla kendinize doğru yürümek sizi ana taşıyacak, inanın. Onaylanma kaygısı olmadan, takdir ve övgüye ihtiyaç duymadan ve eleştiriyle zehirlenmeden sadece izin verin kendinize. İşte oldu bile.

 

Yemek yapmak, dikiş dikmek ya da resim yapmak; hiç fark etmez, mükemmeliyetçilik ilkesinden bağımsız üretmek iyi gelecek zihninize. Lütfen hatırlayın kendinizi ve izin verin gerçekleşmenize. Dostlarla bir araya gelin, şarkı söyleyin, dans edin, gülün ve eğlenin. Hayatı ciddiyetle yaşamanın ağır yükünden azade olduğunuz bir an armağan edin kendinize. Dostlarınızdan uzaktaysanız arayın konuşun, ya da dost gördüğünüz kimse yoksa en güzel gerçeğe kendinizi açın ve kendinizle dost olmayı öğrenin. Eğer gerçekten isterseniz, yapabilirsiniz. Kendi imkanlarınız içinde kendinizi baskılamadan neler yapabileceğinize bakın.

 

Geçenlerde bir dostum sayesinde fark ettim ki; her insan yetenekleri gibi korkularıyla geliyor dünya düzenine ve neredeyse tüm hayatı bu korkuyu canlandıran ve aynalayan senaryolarla dolu yaşanıyor. Yeteneklerimizi ve yapabilme kapasitemizi ketleyen korkuları da keşfedin. Şu sıralar ben de tam olarak bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyorum. Belki çocukluğunuzda kendinize dair aldığınız olumsuz bir karar ya da gölgelerinden bile korktuğumuz korkuluklar, korkular. Her ne şekilde olursa olsun bu gölge oyununun biraz dışına çıkmaya davet ediyorum sizi... Uzaktan bir yabancıyı izler gibi sadece izleyin kendinizi, yargılamadan, kınamadan, zulmetmeden ve drama dönüştürmeden bakın. Sadece bakın ve görün ne kadar kendine has ve biricik olduğunuzu. Korkularınızın ve yeteneklerinizin yanak yanağa dans ettiğini hayal edin. Ne şahane bir manzara, öyle değil mi?

 

Hepimizin korkmadan, sevgiyle var olabildiği ve olan haliyle kabul gördüğü bir dünya hayal ediyorum. Yapalım ve birlikte akalım. Bakalım neler olacak?

 

Yazı: Seçil Acar

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  26 Aralık 2017 Salı 22:22

  Ne duru bir anlatım; kendiliğim adına derslerimi aldım ve sizi takibe aldım. Kaleminize gayret ????☺️

  Cevapla
 •  
  29 Aralık 2017 Cuma 11:19

  teşekkür ederi̇m.

 •  
  26 Aralık 2017 Salı 18:00

  Harika! Diğer yazılarınızı da okumak isteriz!

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön