Feminizmi bazen çok yanlış anlıyorlar!

Feminizmi bazen çok yanlış anlıyorlar!

Bizim kültürümüzde “kalabalık aile”ler çoğunlukta. Çoğumuz da böyle bir ailede büyümüşüzdür. Birden fazla kardeşi olan insanlar, rekabet duygusunun doğal olarak vücutlarında oluştuğunu fark ederler. Her çocuk dikkat çekmek ister, övgü için sevgi için diğer kardeşlerle adeta yarışır. Hele de bunların çoğu kız kardeşlerse, sanırsınız ki onlar kardeş değil, düşman!

 

Kız kardeşler zaman içerisinde en büyük rekabetiniz olurlar. Birlikte yaşamak ve hayatın keyfini çıkarmak yerine herkesin kendi içerisinde bir en iyisi olma savaşı vardır. Anne babanın en sevdiği, en önemsenen, en başarılı, en güçlü, en zengin… Alışınca da alışıyor insan rekabete bir kere. Rekabetin en kaçınılmaz sonucu, evde başlattığınız bu ‘en’ olma duygusunun arkasından sokağa, tanıdığınız ve tanıyacağınız her kadından üstün olmak isteme haline dönüştüğünü düşünün…

 

 

Ancak diğer kadınları rakip olarak görmek ve onlarla yarışmak, yarışma alanınızı fazlasıyla daraltacaktır. Sizin çok başarılı olmanızın önündeki engel diğer kadınlar değil! Alternatif bir dünyada, tüm kadınların birbirine yardım ettiği ve ilerlemek için birbirine önayak olduğu bir düzen düşünelim. Doğrudan tüm kadınların birbiri ile ilerleme için ilişki kurduğu düşünülürse, bu kadınlı ulus, yıkılabilir mi?

 

Hayat boyunca bu ve buna benzer hassasiyetlerden dolayı “feminizm” kelimesi de yanlış anlaşıldı. Feminizmi bir çılgınlık olarak görmek,  sadece çılgın kadınların meydanlarda bağırıp çağırdıkları ve sonunda da bir şey elde etmedikleri bir şey olarak görülmesi de hep bu hassasiyetlerden kaynaklı. Ancak kelimenin köküne indiğinizde ise, içinizdeki insanın tam da bir feminist olması gerektiğine inanıyorsunuz. Kadının gücüne ve yalnızca erkeğin değil, yıkan ve baskı kurmaya çalışan bütün güçlerin hiçbir üstünlüğü olmadığına inanıyorsunuz, yine de kendinizi feminist gibi hissetmiyorsunuz. Bu noktada bu kelimelerin sözlük anlamlarına bakalım; Feminizm, “cinsiyetlerin, politik, ekonomik ve sosyal eşitliği teorisi” olarak tanımlanıyor. Farkındaysanız, içinde hiç “kadın” yok. O zaman bunun nesi yanlış? Bir de ataerkil kelimesine bakalım: “Topluluk veya ailenin baba egemenliği elinde bulundurulması, eş ve çocukların yasal olarak erkek soyuna bağımlılığı ve miras ve pay ölçütlerinin buna göre değerlendirilmesi.” Bu biraz tehlikeli gibi sanki. Asıl kaçınılacak şey, sanki ataerkillik.

 

Bu noktada, doğru anlaşıldığı üzere feminizmin bir kabahati olmadığını, kadınların da birbiriyle artık rekabet etmemesi gerektiğinin şiddetle vurgulanması gerekiyor. Kadın olarak kendinizi güçsüz gördüğünüz her gün için bir çivi çakın ve sonra onları öfkeyle sökün. Kadının gücü, birlik gücü olabilecek en yüksek noktaya gelecek ve her zaman güçlü yapacaktır. Kadının birlik savaşı kendisiyle değil, ataerkilliğe ve onu boyunduruğu altına almaya çalışan her şeye karşı devam edecektir. Amaç erkekleri yere serip oldukları yeri almak değil, amaç eşitlik. Ve sonunda ulaşılan bu yerin adı feminizm. O çok yanlış anlaşılan, kadının üstün olması sanılan şey.

 

 

Madeline Kelley

(Bu yazının İngilizce orijinali huffingtonpost.com sitesinde yayınlanmıştır.)

 

Feminizm nedir?
+7
1. Erkek düşmanlığı değildir
Erkeği sindirmek, ona ağzını açtırmamak, üzerinde hakimiyet kurmak, kimi zaman varlığına tahammül edememek hatta onu ortadan kaldırmak istemek değildir.
Erkeğe kadının da onun gibi insan olduğunu ve aynı haklara onun da sahip olması gerektiğini anlatmaktır.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön