Hibe ettiğimiz ömrü faiziyle nasıl alırız?

Hibe ettiğimiz ömrü faiziyle nasıl alırız?

Her üniversite öğrencisinin karşılaştığı bir soruna değinmek istiyorum bugün. Aslında öğretim alan herkesin karşılaştığı bir durum, sadece girizgâhı üniversite üzerinden yapacağım. Yazının sonunda ‘neden’ sorusunun cevabını alabilecek miyiz, göreceğiz.

 

Gel gelelim konumuza: Üniversitelilerin aşina olduğu üzere dönem ve yeni yıl başlarında ders seçmek; kredi doldurmak, dersleri alamamak ve daha fazla ders seçmek istememize rağmen derslerin kredi yetersizliği ya da ders seçme kotasının doldurulduğu için alınamaması vb. birçok sorun yapılan şeyler ile karşılaşıyoruz. Peki niçin böyle şeyler oluyor? Eğitim sektöründeki bu ve bunun gibi birçok engelin kaynağı ne? 4 yıla sığdırılan üniversite dersleri 2-3 yıla sığdırılamaz mı? Bizler ilköğretime 5-6 yaşında başlayıp 12 yıl okumak zorunda mıyız? Belki de 22-23 yaşından evvel üretip, sorgulayıp, antitez oluşturup farklı yaşamamak gerekiyordur. Bu süre zarfında hayatımızdan yıllar çalmak, bizi oyalamak, tükettirmek, sorgulama yetisi ve karakter kazandırmamak mı istiyorlar? Merak ediyorum, şu üniversitedeki kredi olayının asıl nedeni nedir, niçindir? Üniversite özgürlüklerin yeri değil midir? Kim niçin okuyup araştırmak isteyenin önüne kredi, kota gibi engeller serer? Acaba belli bir planda belli bir sürede mi bitirmek gerekir okulu, daha öncesi neden yapılamaz, neden izin verilmez buna? İnsanlar eğitimlerini daha farklı yollarla daha farklı şekillerde ve ‘hayatı tatbik etme’ dersini atlamadan er vakit okullardan mezun olsa ve araştırmayı hayatına yaysa neler olabilirdi? Yoksa sistem ömrümüzü önce sözde okumakla oyalayıp sadece tükettiriyor, ardından çarkı için tüketim için mi ürettiriyor? Yeni bir sistem, yeni bir eğitim anlayışı ve yeni bir içerik getirebilir miyiz? Yoksa bizim yapamayacağımız işler mi bunlar?

 

Bu kadar yıl okuyoruz, okuduk peki hangi bilgiyi hayatımıza tatbik ettik? Hangi doğru bilgiyi edindik? Biz hayatın kaçta kaçını okulda öğrendik? Yoksa bir diploma bir statü için 15-20 yıl fazla gelmedi mi size de?Hibe ettiğimiz ömrümüzü faiziyle nasıl alabiliriz? Fikirlerinizi merak ediyorum, yeni bir yaklaşım getirebilecek miyiz? Yorumlarsanız mutlu olurum.

 

 

Kalender

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön