Tersine Göç Günlüğü: Karar vermek

Tersine Göç Günlüğü: Karar vermek

Köklerime kadar tamamen buralı olduğum, doğduğum büyüdüğüm, birçok sokağında anılarımı bıraktığım ve 35 yıldır yaşadığım kente veda etme kararını üçüncü köprünün yapılma ihtimali üzerinden vermiştim aslında. En büyük şansım ise bu kararı benimle birlikte veren biri ile hayatımı birleştirmiş olmamdı. Kesilen her bir ağacın artık bu şehrin sonunu iyiden iyiye getireceğini biliyordum, biliyorduk. Avrupa'dan gelen tozları tutacak tek bir yaprak bile kalmamıştı. Geçen kışı zar zor atlatmıştı bedenim, bedenlerimiz. Sonbahardan itibaren üstümüze yağan inşaat tozu önce burnumuzu çok geçmeden de ciğerlerimizi yakıyordu. Hafriyat kamyonları ve herhangi bir sokaktan ansızın çıkan kepçelerin yaraladığı, öldürdüğü insan sayısı eş, dost, akraba oranına giderek yaklaşıyor ve korkulu rüyamız haline geliyordu. Şantiyeye dönen bu şehirde yaşamak artık oldukça zordu.

 

Üstelik metrobüsün izdihamı trafiğin kilidine karışıyor, metrolarda uygulanan sıkı güvenlik bizim daha da güvensiz hissetmemize neden oluyordu. Şehir yılgın ve bitikti... Her an patlayacak bir saatli bomba!

 

Ve göç etmek için hareket geçtik...

 

Yerleşmeyi ve yeni hayata başlamayı düşündüğümüz şehre ilk seferimiz soğuk bir bahar günüydü. Umutluyduk... Kendimize göre bir ev bulabileceğimizi ve yeni hayatımıza başlayacağımızı düşünüyorduk. İstanbul'a geri dönerken ise o duygular tamamen kaybolmuştu. Yerimiz kesinlikle İstanbul'du, ama nasıl? Kafamız iyiden iyiye allak bullak olmuştu. İstanbul dönüşü umudumuzla birlikte montlarımızı koyduğumuz çantayı da kaybetmiştik. Sudan çıkmış balığa örnek aramak için aynaya bakmamız yeterliydi.

 

Zihnimizde göç şarkıları / türküleri döndü durdu, döndü durdu. Aylarca hiç konuşmadık bir daha konuyu. Üstelik bir başka bahara bile kalmamıştı gidiş. Kendimizi, çocuğumuzu, etrafımızda bu konuyu konuştuğumuz herkesi yeniden İstanbul fikrine adapte ettik. Eh zaten bizim zihnimizden çıkıp başkalarının dilinden dökülen sözcükler hazırmış: "Ya zaten ne yapacaktınız ki orada? Yaşayamazsınız..."

 

Bu sözleri kulak arkası edip ara sıra internetten göç edeceğimiz yerdeki emlak hareketlerine umutsuz da olsa bakmadım desem yalan... Hatta sosyal medyadan o şehirdeki oluşumları ve kamu kuruluşlarını da belediyesine kadar takip etmeyi sürdürdüm. Timeline'da çıkan orayla ilgili her haber yeniden hayallenmeme neden oluyor, ancak ağzımı açıp da "Taşınalım artık" demiyordum. Ruhumu ferah tutup işime, gücüme devam ettim. Ne olsun diye direttim ne de olmaz diye düşündüm. Hayallerim ise deniz derya... Aklımda Puşkin'den içsel gidiş gelişlerimde imdadıma yetişen hep aynı şiir:

 

"Ey güzel ülke, uzak ülke
Ey bilmediğim ülke
Ne kendi isteğimle geldim sana
Ne de soylu bir atın sırtında

Beni, bu yiğit delikanlıyı
Gençliğin ateşi sürükledi sana

Bir de başımdaki şarap dumanları."

 

Ve bir gün ansızın çalan telefonla uyandım Puşkin ile kurduğum rüyadan... "Tam size göre bir ev..." diyordu telefondaki ses. Umutlar yeniden yeşermişti. Ev sanki tam hayallerimizdeki gibiydi. Hemen alınan uçak biletleri içimizde şüpheden eser bırakmamıştı. Bu sefer kararlıydı gidişimiz. O olmazsa başka bir ev, mutlaka...

 

Devam edecek...

 

 

Özge Ç. Denizci 

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön