Kilo vermeye zihinsel olarak hazırlanın

Kilo vermeye zihinsel olarak hazırlanın

Geçen hafta, diyet sürecinde gerekli zihinsel güce sahip olmanın mücadele verenler için öneminden bahsetmiştim. Bu hafta bahsedeceğim ilk adımla sürece hazırlanmaya başlayabiliriz.

 

1. Adım: Sürece Giriş

Yeni bir süreç, güçlü bir istekle yan yana ilerleyebiliyorsa başarılı olma ihtimali de artar. Bir eylemi gerçekleştirmek aşamasında ilk adım, konuyla ilgili güçlü bir istek duyabilmekten geçer. Ancak sadece istek tek başına yolun sonuna varmanıza yetmeyecektir. O isteği eyleme dönüştürecek bir kıvılcım daha gerekecek ve o kıvılcım sizden gelen güçlü gerekçelere ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple, kilo verme isteğinizin kökeninde neler mevcut, öncelikle bunu iyice anlamanız ve hissetmeniz gerekiyor. Onlar sizin isteğinizi eyleme dönüştürme güdünüzü ateşleyecek kıvılcımın malzemeleri olacaklar.

 

Bir kâğıt kalem alarak, soracağım soruların yanıtlarını mümkünse büyük harflerle bir sayfaya not etmenizi ve bittikten sonra bu notu her gün en az bir kere görebileceğiniz bir yere asmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ilk zorlandığınız anda, verdiğiniz cevapların hepsini unutmaya meyilli davranmanız çok mümkün.

 

Kaç kilo vermelisiniz ve neden kilo vermeniz gerekiyor?

 

Sağlığınız için mi?

 

Estetik kaygılar yüzünden veya aşk hayatınızda sorunlar yaşadığınız için mi?

 

Eşinizi kaybetme aşamasına geldiğiniz için mi? (Bu maalesef çok sık rastlanan bir durum ve özellikle sonradan kilo alan insanlar terk edilme aşamasına gelebiliyorlar)

 

Nedenleriniz, bunlardan sadece biri veya hepsi ya da farklı seçenekler olabilir. Her ne ise eksiksiz bir biçimde bunları not alın lütfen.

 

Terk edilmekle burun buruna gelenler veya aşk hayatında sorun yaşayanlar için şunu eklemek istiyorum: Eğer kendinizle ve bedeninizle mutluysanız, hiçbir şeyin bu duyguyla aranıza girmesine izin vermeyin. Ancak iç sesiniz “eşimi kaybetmek üzereyim veya aşk hayatımda sorunlar yaşıyorum. Başkalarının ne düşündüğü önemli değil, ama ben kendimle ve bedenimle ilgili mutlu değilim” diyorsa, bu doğru bir motivasyon cümlesidir. Motivasyonunuz her daim kendinizle ilgili olmalıdır.

 

Hedefe doğru ilerlerken isteğimizi kilo vermek olarak belirledik ve hedefe gidecek güçlü bir veya birkaç neden yarattık, şimdi o nedenlere bir amaç yüklüyoruz:

“ … kilo vermek istiyorum. Çünkü …. …. ……..”

noktalı bölgeye ulaşmak istediğiniz kiloyu ve bunu neden yapmanız gerektiği ile ilgili gerekçelerinizi ‘içtenlikle’ yazın.

 

Hedefin yörüngesinde kalabilmeniz için gerekçelerinizin içten olması şarttır. Gerçek anlamda içinizden geçenleri kendinize söyleyecek cesareti bulamadığınız sürece yörüngeden çıkacaksınız.

 

Yanı sıra az önce de belirttiğim gibi, bu isteklerin direkt sizinle ilgili olması da değerlidir. Başka bir insanın motivasyonuyla yola çıkmak sizi bir noktada hedeften uzaklaştırabilir. “Kilo vermek istiyorum. Çünkü eşim bunu istiyor” yanlış bir gerekçedir. Başkası istediği için bir eylemi gerçekleştirmeye girişmek hatalı bir eylem seçimidir. “Kilo vermek istiyorum. Çünkü herkes zayıf insanları beğeniyor” yine yanlış bir gerekçedir. Başkalarının sizinle ilgili ne düşündüğü sizi değil onları ilgilendirir. Sizin kendi bedeniniz ve ruhunuzla ilgili ne düşündüğünüz ise sizi doğru yöne yönlendirecek ana öğedir. Eylemleriniz kendi yüreğinizden geçen geçerli bir istekle birleşmedikçe, diğer gerekçe seçenekleri her zaman yolu uzatacak veya tıkayacaktır.

 

“Çünkü” den sonra gelecek gerekçe yüzde yüz sizinle ilgili olmalıdır. Bu sizin süreciniz, güzel bedeniniz içinde yaşayan sizin güzel benliğiniz. Ona gereken ilgiyi ve ihtimamı göstermekten asla geri durmayın. Önce siz, sonra diğer insanların benlikleri ve sizden beklentileri gelir, söz konusu evlatlarınız bile olsa durum böyledir. Kendinizi sağlam bir çerçevede tutmadıkça, sağlam bir sonuca ulaşmanız da aksayacaktır. Bu sebeple kendi gerekçelerinizi iyi saptayın ve içtenlikle bir kağıda dökün.

Bir sonraki aşamaya geçene kadar iyi kalın, haftaya görüşmek üzere. Sevgiyle.

 

 

Ebru Gökçe

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Haziran 2016 Cumartesi 00:52

  güzel bir yazı olmuş tebrikler kardeşim yeni yazıları bekliyoruz kudret kobal

  Cevapla
 •  
  18 Haziran 2016 Cumartesi 00:52

  güzel bir yazı olmuş tebrikler kardeşim yeni yazıları bekliyoruz

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön