Göç etmiş halklar mutfağı

Göç etmiş halklar mutfağı

Slow Food Yağmur Böreği Birliği, son zamanlarda duyduğumuz en ilginç isimli birlik. Eşbaşkanları Ayfer Yavi ve Raife Polat ile bir araya gelip, göç ve azınlık mutfağını konuştuk. 

 

Savaş nedeniyle vatanını terk etmek zorunda kalan insanlar, göç yollarında can verenler ve çaresizliğimiz iliklerimize kadar işlemişken, konuyla ilgili ilk kez yüzümü güldüren bir haber aldım. Fast Food'a karşı kurulan uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan Slow Food'un bünyesindeki Yağmur Böreği Birliği, Türkiye'ye mübadele, göç ve savaş nedeniyle göç etmiş halklar ile Rum, Ermeni ve Sefarad yemeklerini tadımlamaya hazırlanıyor. Slow Food Yağmur Böreği Birliği Eşbaşkanı Ayfer Yavi, 9 Mart'ta bir araya geleceklerini belirterek "Ailesinde ülkemize Balkanlardan, Adalardan, Kafkaslardan, Doğudan, Güneydoğudan, gelenler varsa yine kendilerine ait bir yemekle katılacak, anılarını anlatacak. Yaptıkları yemeklerin tariklerini tarifi yazılı olarak bana teslim edecekler" diyor.

 

Bu toplantı; göç ve azınlık konulu yemeklerinin 5'inci etkinliği olacakmış. Yavi, son 4 yıldır değişik yönlerden Türkiye topraklarına gelen halkların yemeklerini yapıp, anıları ve tarifleri hep beraber paylaştıklarını anlatıyor:

"İlki, Mübadele ile gelenlerdi. Adalar da dahildi. İkincisi Çerkez, Gürcü, Tatar, Abaza ve Uygur gibi kuzeyden göçlerle gelenlerin yemekleriydi. Üçüncü etkinlikte Suriye, Irak, Lübnan, İran ve Ürdün gibi güneyden göçlerle gelenlerin yemekleri tadımlandı. Geçen seneki etkinlik, Türkiye’de yaşayan Rum, Eşkenazi, Sefarad, Ermeni yemekleriydi. 9 Mart'ta düzenleyeceğimiz beşinci etkinlikte ise tüm bu mozaiğin bir toparlaması, karması olacak aslında. Hepsinden değişik tatlardan oluşan bir mönü oluşturacağım. Ve bu mönü, o kutlama yemeğinde tadımcılarına sunulacak."

 

Slow Food Yağmur Böreği Birliği Eşbaşkanı Ayfer Yavi ve birlik üyelerinden Ayşe Eren, çocuklara sağlıklı beslenme, mevsiminde sebze-meyve tüketimi konusunda eğitimler veriyor.

 

Aile tarifleri, eski reçeteler unutulmasın

Ayfer Yavi, bir arkeolog ama aynı zamanda emekli bir reklamcı. 6 yıl kazılarda çalışmış, 25 yıl da reklamcılık yapmış. Dergilere köşe yazıları yazıyor, radyo programcılığı yapmış ve sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışıyor. Eşbaşkanlığını yürüttüğü Slow Food Yağmur Böreği Birliği etkinlikleriyle de aldığı eğitim ve disiplinler ışığında Türkiye mutfak kültürünün zenginliklerini bir arkeolog titizliğiyle ortaya çıkaracak çalışmalara imza atıyor. Birlik çatısı altında düzenlenen bu etkinliklerle göç yollarının ortasındaki Türkiye'nin zengin mutfak kültürüne ışık tutuyor, sahip çıkıyor. Bu yıl yapılacak etkinlikteki mönü; ailesinde ya da yakınında eski bir tarifi ya da hala yapılagelen bir tarifi olan gönüllü kişilerin pişirip getirdiği yemeklerden oluşacak. Ayfer Hanım, "9 Mart'taki etkinlikte sanırım 60-70 kişi olacak" diyor ve ekliyor:

"İsteğim sümen altında kalmış diğer tariflerin ortaya çıkması ve somut olmayan kültürel mirasımızı korumak. Aramıza yeni katılacak kişilerde bunu arıyorum. Aile tarifleri ve eski reçeteler, paylaşımla çoğalsın ve unutulmasın."

 

2011 yılında yapılan ikinci tadım etkinliğinde mönünüyü, Kafkaslar'dan ve Doğu'dan gelen yemekler süsledi.

 

Slow Food Yağmur Böreği Birliği'nin diğer başkanı/Eşbaşkanı Raife Polat ise; gazeteci ve basılmış bir çocuk kitabı bulunuyor. Polat, düzenledikleri bu etkinliklerle Anadolu'ya göç etmiş uygarlıkların mutfağı hakkında bildiklerinin arttığını, katılımcıların anlattığı anılarla zenginleştiklerini anlatıyor. Geçen yıllarda yaptıkları mevsiminde yemek üzerine sürdürdükleri "tohumdan sofraya" eğitimi ve şimdiye kadar yaptıkları bu "göç yemekleri" etkinlikleriyle daha geniş kitlelere ulaşmak istediklerini söylüyor.

 

 

İyi, temiz, adil bir gelecek için

Bu etkinliklere imza atan Slow Food Yağmur Böreği Birliği'nin nasıl oluştuğuna da sordum Ayfer Hanım'a, anlattı:

 

"Yıl 2007. Açık Radyo'da 'Yağmur Böreği' isimli yemek programını yapıyorum, diğer taraftan da Gastronomi Fuarı'nda jüri üyeliği. Slow Food Dünya Başkanı Carlo Petrini İstanbul'a geliyor, radyo programım için röportaj randevusu aldım ve hayatımın kahramanı ile tanıştım. O gün bu gündür 'Yağmur Böreği' Slow Food Convivium’larından (birliklerinden) biri. Gün geçtikçe hızla tükenen ve yozlaşan geleneksel değerlerimizin ve üretimimizin korunması adına yoğun çalışmalar yaptık. Bir gün bir okul dersliğinde sağlıklı beslenme, mevsiminde sebze/meyve tüketimi eğitiminde, kimi gün yerel pazarlarda üretici, emekçilerle sohbette, kimi gün ise bir tohumun peşinde olduk. Sağlıklı gelecek için geleneklerimize, yerel üretime, yemeklerimize, tohumumuza hep beraber sahip çıkmaya çalıştık grup ile beraber. Çünkü; Türkiye ve çocuklarımız için iyi, temiz, adil bir gelecek istiyoruz."

 

Slow Food Yağmur Böreği Birliği Eşbaşkanları Ayfer Yavi (solda) ve Raife Polat ile selfie

 

Duaların kabul edilmesi adına dağıtılırdı

Bu arada Yağmur Böreği, aslında bir hayır böreğinin ismiymiş. Ayfer Hanım, Trakya'da mübadil olan dedesi ve çiftçilerin yağışsız günler sonucu çıktıkları arazilerde yapılan duaların sonunda bu duaların kabul edilmesi adına dağıtılan bir börek ismi olduğunu söylüyor. "Ben de Slow Food' ta bir convivium (birlik diye adlandırıyoruz Türkçe'de) kurunca bu ismi verdim" diyor. "Çocuklar çok sever içine istediğinizi koyabilirsiniz" diyerek de Yağmur Böreği'nin tarifini veriyor:

 

Yağmur Böreği tarifi

Malzemeler: 1/2 kg buğday unu, 1 tatlı kaşığı tuz, 200 gr tereyağı, 3 yumurta, 1 su bardağı süt ve aldığı kadar su.

Yapılışı: Tereyağının yarısını ayırın. Kalan yarısı ve diğer malzemeleri unun ortasında havuz açarak ekleyip karıştırın. Suyu az gelirse ilave edip, gevşek olmayan bir hamur hazırlayın. Hamuru üzerine bez kapatarak yaklaşık bir-bir buçuk saat kadar dinlendirin. Daha sonra dinlenen hamurdan bezeler ayırarak, oklava ile yaklaşık 20 cm'lik hamurlar açın. İyice ısınmış sac üzerinde veya yapışmayan kalın bir tavada iki tarafını da tereyağı ile yağlayıp, ters yüz ederek pişirin. Sade yiyebileceğiniz gibi arasına istediğiniz malzemeyi koyarak katlayıp servis edebilirsiniz.

 

 

Haber: Hayriye Mengüç

 

 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön