Kanada’da yaşamak için çokça sebep

Kanada'da yaşam nasıl?

Kanada’da yaşamak için çokça sebep

Birleşmiş Milletlerin dünyada en yaşanılır ülke raporunda ilk 10 sırada 5 Kanada şehrinin olmasına gönülden katılan yüzlerce binlerce hatta milyonlarca kişiden birisiyim. Nedeni ise dünya vatandaşı olan, saygı ve barış içinde özgürce yaşayan, aile yaşamına doğaya en yüksek seviyede önem veren insanlar topluluğunun yarattığı şehirler. Her ülkeye rahatça girip çıkabilme, yüksek standart yasam özgürlüğü, eğitim ve öğrenim. Kanadalı olarak yaşamanın o kadar çok artıları ve avantajları var ki kışın bir kaç ayının soğuk geçmesi hiç etkilemiyor insanı. Hava kirliliğinin sıfıra yakın olduğu soğuk ülkelerde yaşayanlar sağlıklı ve daha genç kalmıyor mu?

 

Türkiye’deki gibi sadece varlıklı ailelerin değil, devletin sağladığı geniş olanaklar ile ücretsiz buz pateni, kayak, snowboarding öğrenme, zevk alma şansını veriyor. Kanada yaşamı, kişiliğinizi, benliğinizi pozitif yönde seneler geçse de güzel yönde etkilemeye ve geliştirmeye devam eder.

 

Öncellikle bir bakıyorsunuz kariyeriniz ve kişisel gelişiminiz etkileniyor, ailenize daha cok zaman ayırıp daha mütevazı ve kibar, daha çok kitap okuyan, spor yapan, öğrenen, çalışan biri olduğunuzu fark ediyorsunuz. Trafik ya da bürokrasi düğüm içinde olmadığı için stres minimumda. İnsanoğlu güzel şeylere kolay uyum sağladığından yaşadığı toplumun güzel alışkanlıklarına da kolay adapte oluyor. Mevkileri ve giyim tarzları ne olursa olsun kişiler, birbirlerine gülerek selam verip, rahatlıkla günaydın dediğini görüyorsunuz. Anne ve babalarımızın zamanındaki gibi görgü ve mütevaziliğin üst düzeyde, paranın değerinin çok olduğu ama “Kaç para maaş alıyorsun?” sorusunun ayıp olduğu bir ülke. Sağlıklı beslenme ve spor hayatın birebir içinde ve parçası. Marketlerde doğal ürünlerin, Karayip adalarından gelen hindistancevizi yağ ve ürünlerinin, papaya, mango, avacadonun ucuz ve bolca, her ülkenin restaurantı ise yaygın. Fast food ürünlerine bizdekinin ve Amerika’nın tersine daha az rağbet edilir.

 

Çoğunlukta sigara kullanmayan bir toplum olmak ile beraber marihuana sağlık sebebi olursa kullanımı yasal. Sosyal haklar, kadın hakları devlet tarafından koruma altında en önemlisi insan hakları konuşulmadan uygulanıyor; kadının toplumdaki yeri ve seviyesi uygar ülke olmanın bir göstergesi olarak günlük yaşamda görüyorsunuz. Kadına, çocuğa, yaşlıya şiddette sıfır (0) toleransın olduğu bir ülke. Sıfır toleransın kanuni uygulamasını ise sağlam bir adalet sistemi ve çok iyi eğitimli polis gücü sağlıyor.

 

Yalan beyanın özellikle göçmenlik ve diğer konularda Kanada da kesinlikle hoş karşılanmadığı bizdeki gibi mazeretler ile bezenmediği bir gerçek. Kadınlar endüstrinin her sektöründe, otobüs şoförü, hükümetin en önemli noktalarında, sporda, eğlencede her yerde aynı ücret ve hakları olan kadın ve erkeğin eşitliği. Dünyada eşi benzeri az görülen bir doğa ve yeşil alanlar… Her cadde ve mahallenin temiz doğal parklar ve devletin spor merkezleri “community center” ile çevrili olması, yani nerde olursanız olun yeşilliğin içinde bir doğa müzesi için yaşıyorsunuz.

 

Kanada'da halkın ortalama yaşam süresi 83 yıl. Enflasyon oranının yıllık ortalama 1.6 civarında, işsizlik oranı ise ortalama %6’nın altında. Kanadalıların yıllık ortalama geliri 45 bin Kanada dolar. Amerika’da sağlık hizmeti ücretlidir. Kanada hükümeti desteklediği için sağlık hizmetleri hepsi ücretsizdir. Ev almada mortgage sistemi sağlam devlet kurumları denetlemesinde uygun kira miktarı ödemeleri ile kişilerin, ailelerin villa gibi üç katlı bahçeli evlerde yaşamasına fırsat verir. 

 

Bunlar sadece bir kısmı, devamı daha sonra…

 

Kanada Göçmenlik Danışmanı

Lisanslı ICCRC yetkilisi Filiz Tümer

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Ekim 2015 Cuma 21:23

  Kanada Göçmenlik için Nasıl bir olanak sağlıyor dünya ülkelerine ? Şunun farkındayım Türkiye'de aldığımız eğitim orada karşılıksız fakat göç etmek için Nasıl bir imkan sağlamış Kanada ?

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2015 Çarşamba 14:38

  Satıp evi barkı gidelim mi ne yapalım?

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2016 Perşembe 10:24

  gerçekten böyle i̇se bi̇z boşuna yşiyoruz


 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön