Hamileliğin 32. haftası

Bebeğiniz artık hayatta kalmasına yardımcı olacak emme ve nefes alma becerilerini tecrübe etmeye başlıyor.

1. HAFTA
Gebeliğin 32. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 32. haftasında bebeğiniz

 

Bebeğiniz yaklaşık 1 kilo 700 gr ve boyu da 42 cm. Miniğiniz artık rahiminizde oldukça büyük bir yer işgal ediyor. Bundan böyle her hafta yaklaşık 500 gr alacaksınız ve bunların yarısı bebeğinize gidecek. Şu anda ayak ve el tırnakları, kafasında saçı var ve cildi de doğum sonrasındaki haline çok yakın, yumuşak ve parlak.  Üstelik bir süredir parmağını da emebiliyor!

 

32 haftalık bebeğin görüntüsü

 

 


Hamileliğin 32. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

32. hafta itibariyle 11 kilo almış olmanız beklenir. Bebeğinizin doğum tarihine kadar 2 ile 4 kilo daha alırsınız. Normal ölçülere sahip olan bir kadının gebeliği sırasında 11 ile 15 kilo alması beklenir. Eğer normalden biraz kilolu iseniz 6 ila 11 kilo almanız normal kabul edilir, eğer çok zayıfsanız, 12 ile 18 kilo almanız beklenir. Size tavsiye edilen oranda kalmanız çok kolay. Sadece düzenli beslenmeye çalışın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Kilonuzun normal olmadığını hissediyorsanız doktorunuza ve bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

 

Braxton-Hicks kasılmaları nedir?

Bu hafta, vücudunuz doğuma hazırlanmaya kasları gevşeterek başlar. Rahiminizin periyodik olarak toplandığını veya sertleştiğini hissediyorsanız bunlar Braxton Hick kasılmaları olarak adlandırılan hazırlık kasılmalarıdır.


Peki bu kasılmaların gerçek doğum sancısı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu kasılmalar siz pozisyon değiştirdiğinizde durur. Kasılmalar başladığında yatıyorsanız, ayağa kalkmayı deneyin veya oturuyorsanız yürüyün. 

 

BRAXTON HİCKS KASILMALARI

 

Hamileliğin 32. haftasında yaşayabileceğiniz sıkıntılar

Sizin ve büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için kan basıncınız, hamileliğinin başından bu yana yüzde 40-50 oranında arttı. Rahminiz diyaframa doğru baskı yapıyor ve karnınızda bir sıkışma var. Bunların sonucunda mide yanması (reflü) ve nefes kesilmesi yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlıkları azaltmak için normalden daha küçük porsiyonlarla yemek yiyin ve destekli yastıkla uyuyun. Hamileliğinizin ilerlemesiyle sırt ağrınız olabilir. Eğer daha önceden olmayan bir sırt ağrınız varsa doktorunuza başvurun çünkü bu erken doğum işareti olabilir.Eğer bu ağrı erken doğumdan dolayı değilse hormonal değişiklikler ve rahminizin büyümesinden dolayı olabilir. Rahminizin büyümesiyle ağırlık merkeziniz değişmiştir ve karın kaslarınız gerilip zayıflamıştır, bu da yamuk durmanıza denen olur. Yürürken, ayakta dururken yada uzun süre otururken canınız yanabilir. Yaptığınız işleri gerektikçe dinlenerek yapın.

 

 

Hamileliğinizin son haftalarında bedeninizin ve bebeğinizin size gönderdiği sinyallere daha fazla dikkat etmeyi deneyin. Dinlenmeye, su içmeye, tuvalete çıkmaya vs. ihtiyaç duyduğunuzda bu ihtiyacınızı görmezden gelmemeniz önemli.

 

Hamilelikte gaz sorunu

Hamilelikte midede ve bağırsaklarda biriken gazdan dolayı şişkinlik ve bitkinlik hissedebilirsiniz. Gaz hissini geçirmek için, amacınız her gün küçük porsiyonlarla 6 öğün yemek olsun (veya 3 tam büyük öğün) böylece sindirim sisteminizi zorlamamış olacaksınız.

 

Vücudunuz artık bebeğinizi de beslemek için ekstra çaba harcamak zorunda, dolayısıyla metabolizmanız her zamankinden biraz daha yavaş çalışıyor. Bu durum da şişkinlik ve gaz sorunlarına neden olabilir. Gebelik beslenmenize odaklanın ve kabızlıktan kaçınmak için bol su tüketin.

  

Bitkinlik ve baş dönmesi

Bayılma hissi ve baş dönmesi bir kaç şeyin sonucu olabilir; mesela düşük kan şekeri. Çantanızda protein ve karbonhidrat oranı yüksek atıştırmalık bulundurmayı unutmayın. Başınız döndüğünde hemen bir ısırık alın. Fındık fıstık, meyve gibi gıdalar iyi seçim olabilir ve sizi baş dönmesinden uzak tutar.

 

Hamilelikte hemoroid

Hemoroidler bağırsaklardaki varis damarlarıdır. Büyüdükçe acısı artabilir. Eğer zamanınızın çoğunu oturarak harcıyorsanız ağrılar daha şiddetli olabilir. Buz torbaları, hamamelis ve sıcak bir duş bunlara iyi gelir. 

 

 

Hamilelikte bacak krampları

Tam uykuya dalmaya hazırlanırken baldırlarınızda bir kasılma hissedebilirsiniz. Açıkçası kimse acının nedeninin ne olduğunu bilmez (veya neden gece daha şiddetli olduğunu). Bunu açıklayan bir teori: beslenmenizdeki kalsiyum ve magnezyum eksiğidir. Hekiminize ek vitamin-mineral takviyesi almanızın güvenli olup olmadığını sorun ve günlük tüketmeniz gereken yoğurdu silip süpürün.

 

Kaşınan karnınız

Gittikçe şişen karnınız gün geçtikçe daha çok kaşınır çünkü cildiniz esnedikçe kurur. Nemlendirici kremleri ne kadar kalın sürerseniz sürün fayda etmiyorsa, kaşıntı önleyici losyon veya bitkisel yağlar kullanın. Nemlendirici kremleri deneyin, her gün karnınıza hafifçe masaj yaparak uygulayın. Aynı şekilde bitkisel yağlar da (hindistancevizi, kakao ve havuç yağı) cildinizin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde karnınızda oluşabilecek hamilelik çatlaklarını da bir nebze olsun önleyebilirsiniz.


Genişleyen göğüsler ve kolostrum

Hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde daha da genişleyen göğüslerinizden sarımtırak bir sıvı sızıntısı olabilir. Bu sıvı protein ve antikor yüklüdür ve bebeğinizin alacağı ilk süttür. Eğer sızıntılar sizi rahatsız ediyorsa, göğüs pedleri kullanmayı deneyin.

 

İpucu: Doğum sırasında yanınızda kim olacak?

Doğum yapmak kesinlikle kişisel bir deneyimdir ve doğum sırasında aile üyelerini, arkadaşlarınızı yada doulanızı odada bulundurmak tamamen sizin tercihinizdir. Konuk listenizi hazırlarken aşağıdaki noktalara bakabilirsiniz:

Doğru tercih diye bir şey yoktur. Bazen eşler doğumdaki rolleriyle ilgili kafa karışıklığı yaşayabiliyorlar, özellikle doğumda başkaları da varsa. Eşinizle beraber doulanızı ya da yakınlarınızı da doğuma çağırdıysanız eşinizin ne yapmanızı istediğini anladığından emin olun.

Annenizin ya da kayınvalidenizin doğumda odada olması sizi strese sokabilir. Eğer doğumda sadece eşinizi yanınızda istiyorsanız bu isteğinizi dile getirmenizde yarar var.

 

 

Doula kime denir ve neler yapar?

 

***

Gebeliğin 32. haftası ile ilgili uzman görüşü

 

Medicana International İstanbul Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Mehtap Derelioğlu hamileliğin 32. haftasında vücuttaki değişimleri şöyle anlatıyor:

 

 • Amniyotik sıvı maksimuma ulaşmasına rağmen bebeğin büyümüş olması hareket alanının küçülmesine neden olur. Bebeğin hareketleri eskisine göre daha az fakat daha güçlüdür.
 • Cilt altı yağ dokusunun artmaya devam ettiği bu haftalarda cilt daha düzgün olmaya başlar.
 • Göz kapakları açılıp kapanan bebeğin uyku dönemlerinde gözleri kapalı, uyanık için açık izlenmeye başlanır.
 • El tırnakları tırnak yatağını doldurdu.
 • Bebeğin enfeksiyonlara karşı az da olsa bağışıklık sistemi oluşmaya başladı.
 • Şu anki kilosu 1500–1700 gram arasında olup ortalama boyu 42-45 cm arasındadır.

 

Gebeliğin bu dönemlerinde uzun yolculuklar önerilmez. Gebenin uzun sarsıcı yolculuğu ve yorgunluğu bazen erken doğum ağrılarının tetikleyicisi olabilir.

 

 

Bu dönemde düzenli olarak gebenin tansiyon takiplerini yaptırması gerekir. Düzenli doktor kontrolünde, her takipte tansiyon ve kilo bakılması gerekir. Tansiyon düşmeleri bu dönemde halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olabilir. Gebelikte tansiyon yüksekliğinin bebeğin gelişimi üzerine olumsuz etkileri vardır. Özellikle uzun süreli tansiyon yükseklikleri erken doğuma neden olabileceği gibi bebekte gelişme geriliğine neden olur. Gebelik öncesi var olan ve ya gebeliğin 20. Haftasından önce tespit edilen yüksek tansiyon gebenin beslenmesi ve dahiliye doktorunun da kontrolünde önerebileceği ilaç tedavileri ile kontrol altında tutulabilir. Bazı tansiyon ilaçlarının gebelikte kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Eğer gebede tansiyon son aylarda çıkmış, bacaklarda ödem ve idrarda protein kaybı ilave olmuş ise buna gebelik tansiyonu preeklampsi adı verilir. Preeklampsi halk arasında gebelik zehirlenmesi veya albumin olarak da adlandırılır. Tansiyon yüksekliği tespit edilen gebelerde mutlaka idrarda protein bakılması gerekir. Önceden tespit edilip önlem alındığında anne ve bebek açısından riskleri daha azdır.

 

Türkiye’de çalışan annelerin 32. haftası rapor alma haftası olup, çalışabilir raporu 37. haftaya kadar düzenlenir. İş görmezlik belgesi düzenlenebilir. Doğum sonrası iş görmezlik belgelerinin tekrar kapatılması gerekir.

 

Gebelik takiplerinde bu haftalara doktor kontrolünde dikkat edilmelidir. Artık 32. gebelik haftasından sonra takipler iki haftada bir olmaktadır. Bu dönemde bebeğin kilosu, annenin aldığı kilo ve tansiyon takipleri yapılır. NST adı verilen Nonstres Test artık yapılabilir. NST’de bebeğin kalp atımları grafik halinde çıkarılır. Bebeğin normal kalp atımları 120-160 dk arası olup hareket eden bebeklerde atımlar 15-20 atımlık yükselme gösterir. İkinci olarak ise altta olan rahimde kasılmanın olup olmadığına bakılır. Gebe bu kasılmaları ağrı olarak hissetmeyebilir.      

 

 

 

 

 

Gebeliğin 32. Haftasında Neler Oluyor? Bebeğiniz artık hayatta kalmasına yardımcı olacak emme ve nefes alma becerilerini tecrübe etmeye başlıyor.
1. HAFTA
Facebook Yorumları
Yorumlar
57
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  08 Temmuz 2017 Cumartesi 19:59

  Ayni sikinti bendede var korkuyorum

  Cevapla
 •  
  27 Mayıs 2017 Cumartesi 09:33

  Kasilmalarim çok var bide bebek çok hareket ediyor ben rahatsız ediyor

  Cevapla
 •  
  09 Şubat 2017 Perşembe 14:06

  Merhaba ben 32haftalık hamileyim mantar enfeksiyonu çıktı flucan diye bi tane tek doz ilaç verdi kullanabilir miyim

  Cevapla
 •  
  22 Ocak 2017 Pazar 08:16

  Benimde 31 hafta 6. Gün bebegin kilosu 2. 050 gr çıktı napacm gereginden fazla kilolu doğum normal olsun istiyorum ve ilk doğum olacak

  Cevapla
 •  
  28 Temmuz 2017 Cuma 13:35

  merhaba neler yediniz böyle

 •  
  05 Ekim 2017 Perşembe 11:46

  bende 32 haftadayım 2100 korkmayın ultrasonla gereçeği aynı olmuoyr benim 2 . hamileliğim ordan biliyorum cocuğunuca odaklanın

 •  
  08 Ağustos 2018 Çarşamba 17:34

  ben de bu hafta 32 ye girdim 2151 gr dediler boyu da 45 cm daha ufak da olabi̇li̇r

 •  
  20 Ocak 2017 Cuma 08:52

  32 haftalık hamilelige 2 kg 210 gr cok.dogumunuzu zorlaştırır

  Cevapla
 •  
  13 Ocak 2017 Cuma 00:43

  32 haftalik gebeyim bugun dktra gttim bebegin 2kilo 210grm dedi normalmidir bna kucuk gbi geldide sizce nasil?

  Cevapla
 •  
  30 Aralık 2016 Cuma 21:16

  32haftalik hamile olan cinsel ilişki giriyomu

  Cevapla
 •  
  05 Aralık 2016 Pazartesi 19:28

  Ben 32 ve üç günlük hamileyim sizce kaç hafta kalmistir

  Cevapla
 •  
  08 Ocak 2017 Pazar 22:58

  8 hafta kaliyor

 •  
  02 Mart 2018 Cuma 22:59

  iüğp

 •  
  03 Aralık 2016 Cumartesi 23:51

  Pazartesi 32 giriyorum bi duygusal bi sinirli bi neşeliyim duyg.ve sinirl.oldugum da korkuyorum ve hemen hmn sikayetlrim yazılanlr gbi agrı sancı...var geri sayım 9 hafta kaldı

  Cevapla
 •  
  05 Ekim 2016 Çarşamba 23:19

  31+5 günlük hamileyim sadece 3 kilo 800 gr aldım bi kızım olucak bu normal bi olasilikmidir doktorum hersey yolunda dedi ama endiseleniyorjm:(

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2016 Perşembe 23:21

  32 heftemdeyem usagimin cekisi 200.5 qramdi bu normal cekidirmii

  Cevapla
 •  
  27 Ağustos 2016 Cumartesi 13:07

  suan doktorumun verdği tarıhe göre 32 haftaya gırdım eskısındendaha yorgun ve halsız bır sekıldeyım dusunsenızyz bır bulasık makınesnıbıleyerlestırmede acızım yorgunuum ve doğuma dahada var allah yardımcımız olsun

  Cevapla
 •  
  21 Ağustos 2016 Pazar 03:28

  32+4haftalıgım...bebegimin kilosu 3kilo 10 gr..erkek evladım olcak hayırlısıyla..4cı kez anne oluyorum

  Cevapla
 •  
  17 Ağustos 2016 Çarşamba 22:21

  32.haftamdayim bebegim 1950 kg boyu 40 cm

  Cevapla
 •  
  17 Ağustos 2016 Çarşamba 07:47

  32 +4 gunluk hamileyim bebegim gayet saglikli kilosuda 2002gr dedi doktorum sizce nasil

  Cevapla
 •  
  31 Temmuz 2016 Pazar 11:45

  32+4haftayim bebegin kilosu 2113gram fazlami acaba bide bebek kanala girmis erken mi.

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2016 Pazartesi 01:24

  Normaldir sancolarnız

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2016 Salı 14:08

  40 yasindayim ve dun hamile oldugumu ogrendim. 7,5 yasinda kizim var.. 2,5 yil once dusuk yaptim. Suanda kasiklarim agriyor halbuki 4 hafta 2 gunluk hamileyim. Normalmi sizce?

  Cevapla
 •  
  28 Haziran 2016 Salı 00:01

  22 haftalık hamile yım sırtımda ve ayaklarımda çok ağrı oluyor

  Cevapla
 •  
  27 Haziran 2016 Pazartesi 18:03

  Bu benim.3. Gebeliğim 5 yaşında bir kızım var bir düşük yaptım ve şuan 32 haftalk hamileym. Bunda da düşük riski yaşadım hatta ilaclar kullandm. Suan inanlmaz bacak ağrıları kramplar cekyorm belim de çok ağrıyor. Ara ara sancı da cekiyorm acaba erken doğum riskim varmıdr?

  Cevapla
 •  
  26 Haziran 2016 Pazar 19:21

  Allah yardımcımız olsun

  Cevapla
 •  
  26 Haziran 2016 Pazar 08:47

  Hamilelikte hemoroit çıkması

  Cevapla
 •  
  25 Haziran 2016 Cumartesi 15:19

  3 haftalık evliyim çok halsizlik var acaba hamile miyim

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2017 Perşembe 13:11

  evet hamile olabilirsin bende 32 haftalık hamileyim,bende çok halsizlikten dolayı doktora gittim öyle anladım.

 •  
  25 Haziran 2016 Cumartesi 02:41

  Arkadaslar allahım hepinizin yavrusunu hayirlisiyla kucaginiza vermeyi nasip etsin benimkinide inssallah bende 12 haftalik hamileyim 2. Bebegim olucak inssallah

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2016 Cuma 18:29

  Merhabalar bende 39 haftamdayim ve kanla karışık kahverengi bir akıntım geldi ama herhangi bir ağrım olmadı Hastahaneye gittik ve doktorumuz bunun normal olduğunu söyledi..ama benim kafam çok karışık her Doğum yapabilirsin dedin ama bugün 5 gün oldu ve hala doğum yapmadım...sizce normaldir?

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2016 Cuma 15:04

  37 hafta gebelik

  Cevapla
 •  
  24 Haziran 2016 Cuma 04:15

  Hamile E Hamilelik testi

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2016 Cuma 19:53

  güzel olmuş

  Cevapla
 •  
  29 Mayıs 2016 Pazar 08:45

  32.haftalık hamileyim.son haftalarda bebeğimin tekmeleri göbek civarımda oluyor. Bu normal mi?

  Cevapla
 •  
  14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:40

  Bende 32 haftalik gebeyim agrilarm cok oluyor erken dogum yapma riskmde var bebeyim wimdiden baw awagi kaldi ve cok awagida yukrda llmasi gerekiyo ama bende wu ana kadar hic karnm yukari kalkmadi hep awgida oldu. Agrilarm cok fena

  Cevapla
 •  
  19 Nisan 2016 Salı 13:13

  Bn 32+5 gunluk bebegimin kilosu 2.99 normalmi

  Cevapla
 •  
  14 Nisan 2016 Perşembe 21:46

  Ya benimde sağ bacağımda varis var geceleri çok aģrıyor 8 aylık gebeyim buarada

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2016 Cuma 18:31

  32haftagebeyim bebek rahmimin hemen ustunfr cpk rahatsiz ediyor korkuyorum nedem bpyle

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2016 Çarşamba 10:47

  Cok guzel

  Cevapla
 •  
  27 Ocak 2016 Çarşamba 11:43

  yaa benimde bacaklarmda şişlik var ve geceleri çok ağrıyor

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2016 Pazar 18:55

  Ben de sürekli burun tıkanıklığı yaşıyorum normal midr

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 20:10

  Bende 32 haftalik gebeyim ve bende agrilar var

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2016 Salı 08:59

  Kesinlikle çok güzel anlatmissiniz 32 haftamdayim tüm sorularıma cevap buldum...

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2016 Perşembe 18:27

  32 haftalık gebeyim ama ayak ağrıların şimdiden başladı ve ağrıdan duramiyorum sebebi ne

  Cevapla
 •  
  07 Ocak 2016 Perşembe 00:28

  Doğuma saatler kaldı .rahim açılıp kapanıyor. Bu ne olabilir sizce

  Cevapla
 •  
  27 Nisan 2017 Perşembe 13:17

  sen bence bir tuvalete git:)

 •  
  23 Aralık 2015 Çarşamba 15:36

  harika anlatmışsınz rahatladım ve bire bir uyuyor :)

  Cevapla
 •  
  20 Aralık 2015 Pazar 16:44

  Benim bebeğim iki gündür oynamıyor neden plabilir

  Cevapla
 •  
  26 Aralık 2015 Cumartesi 23:27

  oynar bebeyin gebeliyin kacınc ayındasın bilmiyorum ama oynar

 •  
  19 Aralık 2015 Cumartesi 21:29

  Mukemmel bir anlatım teşekkürler

  Cevapla
 •  
  19 Aralık 2015 Cumartesi 01:45

  Nerdeyse bütün sorularıma cevap niteliğinde bir yazı olmuş

  Cevapla
 •  
  17 Aralık 2015 Perşembe 19:37

  Gercekten rahatladim ve okurken heyecanlandim tesekkur ederim

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2015 Cuma 21:29

  Cok guzel bir anlatim...TSKLR...

  Cevapla
 •  
  25 Kasım 2015 Çarşamba 20:58

  Cox sag olun tewekkurler

  Cevapla
 •  
  24 Kasım 2015 Salı 15:02

  32 3 haftalik hamileyim bebegim 2 kg sizce normalmi doguma 6 haftam var sezeryanla

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön