İkiz bebek bekleyen hamilelerin dikkat etmesi gereken şeyler neler?

İkizlere gebesiniz, belki gebeliğe yardımcı yöntemlerle hamile kaldınız ve hazırdınız, belki de çok büyük bir sürprizle karşı karşıyasınız. Önünüzde sizi bebeklerinize ve bebeklerle yaşama hazırlayacak bir süreç var ve bu süreci iyi değerlendirmekte fayda var.

İkiz bebek bekleyen hamilelerin dikkat etmesi gereken şeyler var!

Kötü senaryolara kulaklarınızı tıkayın

İkiz gebeliği ve ikiz anneliği anıları askerlik anıları gibidir. Defaatle ve hiç vazgeçilmeden anlatılır. Anlatmaya en hevesli olanlar da akla gelmeyecek senaryoları yaşamış olanlardır. Unutmayın, tüm gebelikler, doğumlar özeldir. Anlatılan hikâye sizin hikâyeniz değil, siz yeni bir hikâye yazıyorsunuz. Niyetiniz tüm güzelliklerin başınıza gelmesinden yana olsun, tatsız bir durum oluşacak olursa şartlar neyi gerektirirse onu yapacaksınız.

 

Hormonlarınızın size tuzak kurmasına izin vermeyin

Çoğul gebelerin hormonel değişimleri tekil gebelere oldukça fazladır. Bu hormonel değişimler ruh halinizi çok etkiliyor olabilir, size iyi gelecek şey internetin bilgi çöplüğünde kurgularınızı onaylayacak hikayeler aramak yerine kısa süreli yürüyüşlere çıkmak, meditasyon yapmak ya da bir hamile yogası grubuna dahil olup sizinle benzer bir süreci yaşayan kadınlarla zaman geçirmek olabilir.

 

Ben ikiz bekliyorum, dünyaları yemeliyim demeyin

Bu yolun bir de geri dönüşü var, ikiz bekliyorsunuz ve mümkün olduğunca hareketli, zinde bir anne olmanız gerekecek, gereksiz aldığınız kilolar bebekler evinizden hayatınızı zorlaştırmasın. İkiz gebelerinin, tekil gebelere oranla 300 kalori daha fazla alması yeterli görülüyor bu da bir tepsi böreğe eşit değil.

 

Doktorunuzun önerdiği kadar hareketli olun

İkiz gebelikler normalden biraz daha fazla risk içerebilir. İlk aylarda düşük, son aylarda erken doğum riski olabilir. Bu sebeple diğer gebelere nazaran daha az hareketli olmanız gerekebilir. Kendi evhamınızla gün boyu yatmak da, umursamazlığınızla deliler gibi gezmek de doğru olmaz. Doktorunuzun süreçte size önerdiği kadar hareketli olun.

 

 

Bir perinatologla görüşün

Perinatolog riskli gebelik uzmanıdır. Çoğul gebeliklerde ikili-üçlü testler yeterli sonuç vermediği için özel ultrason cihazlarıyla önemli haftalarda tarama yaparlar. Gebeliğin sonuna kadar danışabileceğiniz bir perinatolog hem daha güvende hissetmenizi sağlar hem de öngörüleriyle gerçekten güvenliğinizi sağlar.

 

Hazırlıklarınızı pratik olanı hedef alarak yapın

Hayallerinizde şahane bir bebek odası yatıyor olabilir ama bunu bir süre ertelemek ileride daha doğru adımlar atmanızı sağlayabilir. İki bebeği de aynı beşikte aylarca yatırabilirsiniz ve yatağınızın yakınında bir yerde tutabilirsiniz. Hem birkaç dakika fazla uyursunuz hem temizlenmesi gereken alan daralır hem de birbirinize yakın uyumanın huzurunu yaşarsınız. Süreç size en doğru odayı da en doğru yatağı da işaret edecek, merak etmeyin.

 

Tüm destekleri sarılarak kabul edin

Belki de kimsenin uyarılarına, karışmalarına maruz kalmadan bebek büyütmek istiyorsunuz ne annenize ne kayınvalidenize ne de bir başka birine bir şey danışmak istemiyorsunuz. Elbette buna hakkınız var. O zaman ilişkilerinizi düzenleyin ama kimseyi kapının dışına koymayın zira iki bebeğe bakmak için en az üç kişi gerekiyor. Bir bebek sizde, diğer bebek eşinizde, yemeği kim yapacak? Çamaşırları kim asacak? Siz uykusuzluktan perişanken çişli kakalı bez dolu çöp kutusunu kim boşaltacak? Tüm yardımlara açık olun ki hayat biraz daha konforlu olsun.

 

Hastane çantanızı erkenden hazırlayın

Tekil gebeliklerde olduğu gibi 40 haftayı zorlamayacağınız zaten malumunuz ama bebek beklenen de erken gelebilir. İki ayağınız bir pabuca girmesin, 32. haftadan sonra kapınızın kenarında hastane çantanız duruyor olsun.

 

Bebeklerinizin gelişimini tekil gebe anne adaylarınınkilerle karşılaştırmayın

Sizin rahminizde iki bebek büyüyor. Hafta hafta boyu kilosu tek bebeklerden elbette ki daha az olabilir. Bu bir şeylerin kötü gittiğinin habercisi değil, bebeklerinizin içinde bulundukları koşullara uyumlu büyüdüklerinin habercisi. Eğer doğru yolda mıyız diye merak ederseniz, ikiz gebeliklerde hafta hafta boy-kilo tablolarını inceleyebilirsiniz.

 

Unutmayın siz de emzirebilirsiniz

“İkizleri emzirmek mümkün değil!” diyenlere kulak asmayın, siz bir batında iki çocuk doğurmak kabiliyetine sahipseniz, memeleriniz de o çocukları doyurmak kabiliyetine sahip olabilir. Bebeklerinizi aynanda emzirebileceğiniz ikiz emzirme yastıklarından edinmeyi ihmal etmeyin ve bebekleriniz doğar doğmaz kolostrumdan faydalanabilmeleri için elle kolostrum sağma videolarını izleyin. Diğerlerine nazaran erken dünyaya gelecek bebeklerinize büyük iyilik yapmış olursunuz.

 

Yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastaneleri araştırın

Ümidimiz tüm bebeklerin doğar doğmaz annelerinin kucağına verildiği bir doğum ama riskli bir gebelik yaşıyorsanız ve her zaman erken doğum riskiniz varsa hazırlıklı olmakta fayda var. Hastane seçiminde yeni doğan yoğun bakım ünitesi olmasını önemseyin. O hastanede erken doğum yaptığınızda bebekleriniz için ünitede yer ayarlayacaklarından emin olun.

 

 

Bir hamilenin bir günü
+24
Doğumla ilgili korkular: Ya herkesin içinde suyum gelirse?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön