Dikkat! Bebek yolda

Hamile kaldığınızda, bazen aşırı ilgiye maruz kalırsınız... Karnınızı ellemeye çalışırlar, sorular sorup dururlar. Bu aşırı ilgiyle başa çıkmanız için birkaç ipucu...

Dikkat! Bebek yolda...

Hamilelikle ilgili ‘her şeyi çok bilenlere’ deyin ki; ‘Öneri ve eleştirilerin için çok sağ ol cicim! Ama doktorum zaten bana çak yardımcı oluyor!’

 

Bakın, ‘hamile bilirkişileri’yle nasıl başedeceksiniz. Önerilerimizi okuyun ve rahatlayın!

 

Karın okşayıcılar

 

Hamilelerin karınlarının şişmesi, hamile olmayan kadınları çok garip bir şekilde etkiler. Çoğunlukla bu duygular samimidir ama bazen de sıkıcı olabilir. Özellikle de ilk başta kimse sizinle ilgilenmediğinde. Size yöneltilen istenmedik ilgiden uzaklaşmak için başlangıç çekilmesi hareketi kurtarıcınız olabilir. Başlangıç çekilmesi, kirpiklerinizi düşürerek ve bir adım geri çekilerek yapacağınız bir davranış!

 

Korunmacı poz; elleriniz karın üstündedir. Yani şiş karnınıza giden yollar tamamen başkasına kapalıdır. Eğer bu iki yöntem de işe yaramazsa o zaman karşılıklı düelloyu deneyebilirsiniz. Biri sizin karnınıza dokunduğunda siz de onların karnına dokunun.

 

Cinsiyet kahinleri

 

‘Yavaş hareket ediyorsunuz, erkek olmalı.’ ya da ‘Yüzük saat yönünün tersine doğru dönüyorsa o zaman kız olacak!’ Bebek cinsiyeti tahmin edenlerle sık sık karşılaşılır. Bu kişiler onların kehanetlerinden hoşlandığınızı düşünür. Deneyip başarısız olmuş olabilirsiniz ama siz yine de pes etmeyin ve farklı yollar deneyerek onları geri püskürtün. Mesela, ‘Bu sabah tam da sizin tersi düşüncenizi söyleyen olmuştu’ ya da hatta, ‘Aslında ben bebeğimin cinsiyetini zaten biliyorum, teşekkür ederim ama cinsiyetini sadece yakın çevremle paylaşmayı tercih ediyorum’ da diyebilirsiniz.

 

Karın kıyaslayıcılar

 

Gizliden de olsa aslında hepimiz hamilelik döneminde karınları karşılaştırırız. Ama biri yanınıza gelip ‘Aman tanrım inanamıyorum. Karnın benimkinin yarısı kadaaaar!’ gibi bir söz söylüyorsa konuyu bebekle alakalı başka bir konuyla yumuşakça geçiştirin. Kendinizi, karın büyüklüğüyle bebeğin sağlık ve gelişiminin hiçbir alakası olmadığını bildiğiniz için de güvende hissedin.

 

Keşfediciler

 

Çok şükür geçen yılımızın üç trimester’ını şekilsiz hamile kıyafetleri içinde geçirmedik. Ama bu hepimizin korkunç görünümlü, belden bağlamalı hamile kot pantolonlar giydiğimiz anlamına da gelmiyor. En güzeli, bunu hiç takmayanların rahat rahat giyinmesi. Hemen şunu hatırlayın bebek bekliyorsunuz, moda aksesuarı değil!

 

Otobüste görmezden gelenler

 

Otobüste bir anda herkesin bir koltuk kapıp kitaplarına gömüldükleri anlar olabilir. O zaman koltuklarına ihtiyacınız olduğunu düşünememiş olabilirler. Siz de ‘Pardon ben hamileyim. Acaba hangi nazik kişi bana yer verebilir?’ diye sorun. Bu, en azından kafasını saklamaya çalışan birinin duyarlı davranmasını sağlayabilir.

 

Moral bozucular

 

Bu tiplerle genelde işyerinizde karşılaşırsınız. Üzerine oturan kalem eteği ve yüksek topuklarıyla size doğru bakıp ‘Çok şişman değil misin?’ der. O an suratına bir şey fırlatmak isteyebilirsiniz, durun. Kendinize onun da bir gün hamile kalacağını, kalın ayak bileklerine sahip olacağını ve o sırada sizin bu durumu çoktan aşmış olabileceğinizi hatırlatın!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön