Anne adaylarının cinsel yaşamı

Hamilelikte güvenli seks ile ilgili bilmek istedikleriniz...

Hamileyim ve sevişebilirim!

Hamileliğin fark edilmesiyle birlikte annelik içgüdüsü biraz daha baskın hale gelir. İlk hamileliğini yaşayanlarda dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi anne adayının cinsel isteklerini köreltebilir. Oysa normal seyreden bir hamilelikte cinsel ilişkinin hiçbir zararı yok. Ancak, daha önceki hamileliklerinizden birinde veya mevcut hamileliğinizde herhangi bir rahatsızlık, risk durumu varsa elbette cinsel ilişki konusunda doktorunuza danışmanızda fayda var.

 

Sakatlanma olmaz

Halk arasında erken dönemde yaşanacak cinsel ilişkinin bebekte sakatlık ya da ölüme neden olacağı, bir düşükle sonuçlanacağı fikri yaygın. Fakat bunun hiçbir bilimsel dayanağı yok elimizde.  

 

İlişki zorlaşabilir ama…

Rahmin ve dolayısıyla karnınızın iyice büyümesiyle birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Bu durum ağrı ve acıya neden olabilir. Son haftalarda cinsel istekte yeniden azalma görülebilir.

 

Çiftler hamilelikte seksten uzak durmaları gerektiğini düşünürler veya halk arasındaki inançlara göre davranırlar. Oysa ki hamileliğinizde de sağlıklı ve sorunsuz bir cinsel yaşamınız olabilir.

 

Cinsellik çoğumuz için zaten tabu. Hele hamilelikte birçok kişi için bu iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Karnınızda taşıdığınız bebeğinize zarar verir miyim düşüncesi attığınız her adımda sizinle birlikte. Hele cinsellik yaşarken bu soru birçoğunun aklından hiç çıkmaz. Hamileyken cinsellikten soğuyan anne adaylarımız da çoğunlukta. Ama bunların yanı sıra kimi hamileler de belki de hayatlarında hamileliklerinden önce hiç yaşamadıkları kadar cinsel istek duyarlar. Bunun da tıpkı cinsellik gibi utanılacak, rahatsız olunacak bir yanı yok. Sorunsuz bir hamilelik yaşıyorsanız eşinizle doya doya tadını çıkarın, deriz.

 

Eşinizle birlikte bilinçlenin

Hamilelik dönemi kuşkusuz kadın hayatının en heyecanlı dönemlerinden biri. Bu dönemde kadında psikolojik ve bedensel olarak çok sayıda değişim izlenir. Anne adayının birtakım alışkanlıklarının değişmesi ve yeni bir yaşam biçimini benimsemesi doğal bir uyum biçimi. Hamilelik sürecine uyum sağlamak için yapılanların, anne karnındaki bebeği korumak için takıntı halini alması ancak doğru ve açık bilgilendirmeyle engellenebilir.

 

Hamilelik, embriyonun ana rahmine düşüp tutunmasıyla başlar. Anne adayları, teşhise kadar geçen iki-üç haftalık zamanda hamile olduklarını bilmez. Bu yüzden de normal hayat rutinlerine devam ederler. Haliyle cinsel hayatları da her zamanki şeklindedir. Bu sırada yaşanan cinsel ilişkiler aslında hamilelik için en riskli dönem olmasına rağmen başlaması için herhangi bir risk oluşturmaz. Bu nedenle hamilelik teşhisi konulduktan sonra da cinsel ilişkiyi kesmek gereksiz bir tedbir.

 

Cinsel ilişkiye girebilirsiniz çünkü...

Embriyonun oturduğu rahim boşluğuyla ilişkiye girilen vajina aynı organ değil. Vajina kubbesiyle rahim boşluğu arasında anatomik ve kimyasal bariyerler var. İşte bu yüzden cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar vermek söz konusu olamaz. Yine de ilişkinin gerek travmatik gerekse kimyasal açıdan ilk üç ay içerisinde düşüğe yol açıp açmaması bilimsel açıdan bir merak oluşturur. Bu konu üzerinde yapılan bilimsel çalışmalarda eğer başka nedenlere bağlı olarak düşük tehdidi yoksa cinsel ilişkiye girilmesinin annede düşük olasılığını artırmadığı kanıtlandı. Bu nedenle de ortada başka bir nedene dayanan düşük tehdidi yoksa cinsel ilişkinin düşüğe yol açması gibi bir durum söz konusu değil.

 

 

Psikolojik destek alabilirsiniz

Hamileliğin ilk üç ayında anne adayında genel olarak bir halsizlik, uyku hali, mide bulantısı rahatsızlığı var. Bu değişimler cinsellikten uzaklaşmasına ve isteksizliğine neden olabilir. Bu süreç çok doğal ve aynı zamanda geçici. Anne adaylarının çok az bir kısmında bu isteksizlik başka nedenlere bağlı olarak devam edebilir. Bu durumlarda çiftlerin birbirine açık, yardımcı, anlayışlı ve iletişim içinde olması sürecin daha kolay atlatılabilmesini sağlar. Çiftin zorlandığı durumlarda psikolojik destek alınması ilişkinin geleceğinde sorunun devam etmesini engelleyebilir.

 

Hamilelik ilerledikçe anne adayının hormonal dengesinde de değişiklikler olmaya başlar. İlk 12-14 hafta hamileliğin en zor geçirilen dönemiyken sonrasında hamilemiz, çok belirgin bir şekilde rahatlar.

 

Vücudunuzda hissettiğiniz genel halsizlik, bulantı gibi şikayetler sona erer. Dahası değişen hormon dengeleriyle çok daha enerjik, mutlu ve heyecanlı bir hal alırsınız. Bu dönem hamileliğinizde libidonuzun en yüksek olduğu aylar. Genital bölgenizdeki kanlanma artışı sayesinde daha kolay uyarılır ve daha kolay orgazma ulaşabilirsiniz. Bu libido artışı tamamen normal. Tadını çıkarın!

 

 

Hamilelikte orgazm risk oluşturur mu?

Bu konuda yanlış bilgilenmelerden biri de orgazm olmanın bebek ya da anne sağlığı açısından bir risk teşkil edip etmeyeceği. Uzun zamandır hamilelerin orgazm yaşamaları sırasında, sonrasında bedeninde oluşan değişiklikler bilimsel açıdan bilinir. Hamileyken orgazm olmanızın bebeğe ya da size hiçbir zararı yok. Hatta orgazm sonrası genel bir rahatlama sağlayan endorfin salgısı, bebeğinizin de yararına. Bu nedenle cinselliği hem en istekli hem de en rahat yaşayabileceğiniz ikinci trimesterda bu konuda çok rahat olabilirsiniz. Doktorunuz, özellikle cinsel ilişkiden ya da orgazmdan kaçınmanızı gerektirecek bir durum olduğunu söylemediği sürece, orgazmdan korkmamalısınız!

 

Erken doğuma neden olmaz

Karnında giderek büyüyen bir ağırlık taşımak, hamileliğin son dönemlerinde anne adaylarını en çok yoran şey. Bu dönemde ve özellikle doğuma yakın zamanlarda anne adayları kendilerini daha hareketsiz ve kötü hissetmeye başlar. Çoğu kez aklınıza cinsellik gelmez. Üstüne üstlük bu dönemlerde cinsel ilişkinin erken doğuma neden olabileceği de sıkça karşılaşılan bir düşünce. Ancak genel kanının aksine cinsel ilişki ya da sayısının çokluğunun erken doğumla bir ilişkisi yok. Doğuma yakın zamanlarınızda da cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Ama fiziksel değişimden kaynaklanan cinsel birleşmede teknik yetersizlik olabilir. Bu sorunu pozisyonda farklılık yaparak aşabilirsiniz. İçiniz rahat olsun! 

 

 

Eşiniz sizi her halinizle beğeniyor!

Sonuçta hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe ya da anne adayına en ufak bir zararı yok. Eğer anne adayının bu duruma engel bir problemi varsa ya da yüksek riskli bir hamilelik varsa bu durum doktorunuz tarafından size zaten bildirilir. Bütün bunlardan önemlisi hamilenin kendi durumu hakkında doktordan bilgi alması. Herhangi bir tıbbi probleminiz bulunmadığı takdirde cinsellik yaşamaktan çekinmenize hiçbir neden yok. Hamilelik, hayatınızı devam ettirebileceğiniz ve kadın olarak yaşayabileceğiniz en güzel ve özgün deneyim. Bu muhteşem döneminizde cinselliğinizi sınırlamanız gerekmez. Eşinizin sizi çekici bulmadığı düşüncesini de aklınızdan çıkarın. Sizi gerçekten sevdiği için her halinizle sizi beğeniyor. Yalnız eşiniz de psikolojik olarak bebekten dolayı sizinle sevişmek istemeyebilir. Böyle bir durum olursa onun da bilinçlenmesi için ona kitaplar alın, durumu algılayabilmesini sağlayın. Cinsel yaşamınız düzelecektir.

 

Hamilelikte güvenli seks pozisyonları
+7
Köpek Pozisyonu Kadın dizleri ve dirsekleri üzerinde dört ayak pozisyonunda durur ve erkek dizlerinin üstünde olacak şekilde kadının arkasındadır. G noktası pek çok pozisyona göre bu pozda daha çok uyarılır. Kadın klitoral olarak uyarılmaktan hoşlanıyorsa erkek ellerini kullanarak kadının daha fazla zevk almasını sağlayabilir. Göz teması kurulması pek mümkün olmadığından bazı kadınlar bu pozisyondan hoşlanmayabilir ama kendi tarzınızı bulmak için denemeler yapmaktan çekinmeyin! Hamilelik süresince en çok hoşunuza gidebilecek pozisyonlardan biridir…

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Mayıs 2018 Cuma 20:07

  6 haftalik hamileyim ilişki yasakmi

  Cevapla
 •  
  05 Ocak 2016 Salı 15:55

  Bende hamile çıktım ama ilişkide karnım çok ariyor neden acaba

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön