40'lı yaşlarda anne olmak...

Eskiden 35 yaşını geçince anne olmanın sakıncalı olduğuna inanılırdı. Şimdilerde ise 40'lı yaşlarda anne olan kadınların sayısı gittikçe artıyor. Bilim de bunda bir sakınca olmadığı görüşüyle bu trendi destekliyor.

40'lı yaşlarda anne olmak da güzel

Günümüzde 30'lu yaşlarının sonunda ya da 40'lı yaşların başında ilk çocuklarını kucaklarına alan kadın sayısı gittikçe artıyor ve gebelik kontrol altında olduğu sürece, sağlıklı bebekler dünyaya geliyor.

 

Uzmanlığı kadın üreme sağlığı olan psikolog Dr. Juli Fraga, kadınların çekincelerini gayet iyi bir şekilde anladığını söylüyor; ancak yine de bilimsel gerçeklerin dile getirilmesi gerektiğini belirtiyor ve şunları söylüyor: “Geç yaşlarda hamilelik konusunda endişe duymak normal; ancak 35 yaşındaki kadınların genel olarak genç olduklarını ve bebek sahibi olabileceklerini unutmamak gerekiyor. Mevcut doğurganlık sorunları olsa dahi tüp bebek, taşıyıcı annelik ya da donör yumurta gibi ailelere çocuk sahibi olmalarında yardımcı olacak birçok yöntem var.”

 

35 yaşından sonra bebek sahibi olmak ile ilgili bilinmesi gerekenler kabaca şu şekilde sıralanabilir:

 

Geç yaşta bebek sahibi olmak trend: Amerikan Ulusal Sağlık Merkezi istatistiklerine göre, 40'lı yaşlarında çocuk sahibi olan kadınların sayısı gittikçe artıyor. Aslında annelik yaşı yıllardır yükseliyor. Artık birçok kadın, geç yaşlarda çocuk sahibi oluyor ve bu trend yükselişte kalacağa benziyor.

 

Daha uzun yaşayabilirsiniz: İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, 40 yaşından sonra doğum yapan kadınların 100 yaşına dek yaşama olasılıkları, daha genç yaşlarda doğum yapanlara kıyasla dört kat daha fazla.

 

İleriki yaşlarda çocuk sahibi olmak genç kalmayı sağlıyor: Yaşama küçük bir çocuğun gözlerinden bakmanın insana kendini genç hissettirdiği su götürmez bir gerçek. Zaten yapılan araştırmalar, bu tür pozitif bir yaklaşımın, orta yaşlı yeni ebeveynlerin daha uzun, mutlu ve endişesiz bir hayat yaşamalarına yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

Daha mutlu olabilirsiniz: Yapılan birçok araştırma, geç yaştaki ebeveynlerin – özellikle de 40'lı yaşlardan sonra – çok daha mutlu ebeveynler olduklarını ortaya koyuyor.

 

Bu yaşlarda doğum yapmak daha zeki olmanızı sağlayabilir: 35 yaşı geçmiş anneler üzerine Journal of the American Geriatrics Society dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, kadınların hamilelik süreci esnasında hormon salgı artışları ile problem çözme, mental muhakeme ve hafıza becerilerinde iyileşme görülüyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön