Hamileliğin Alzheimer üzerindeki etkisi nedir?

Araştırmalara göre hamilelik dönemindeki hormon seviyeleri ve sahip olunan çocuk sayısı Alzheimer için önem teşkil ediyor.

Hamileliğin Alzheimer üzerindeki etkisi nedir?

Hamilelik ve zihin bulanıklığı arasındaki bağlantıyı çözmek için yapılan araştırmalardan bazıları çok çocuk sahibi olan kadınlarda zihin bulanıklığı olma riskinin daha az olduğunu gösterirken bazıları ise beş ya da daha fazla çocuğu olanların Alzheimer olma riskinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

 

Araştırmacılar 1960-2017 yılları arasında 14,500 kadının sağlığı konusunda araştırma yapmış. Kadınların ilk regl tarihleri, düşük yapıp yapmadıkları ve ne zaman menopoza girdikleri gibi üreme sistemiyle ilgili olan konular üzerine eğilen araştırmacılar daha sonra ise bunları zihin bulanıklığı ile ilgili olan hastalıklarla bağdaştırmışlar. Araştırmacılar, Alzheimer da dahil olmak üzere diğer zihin bulanıklığıyla ilgili hastalıkları etkileyen obezite, sigara, eğitim ve ırk gibi faktörleri tespit ettikten sonra üç ya da daha fazla çocuğu olan kadınların, bir çocuğu olan kadınlara kıyasla Alzheimer’a yakalanma olasılığının yüzde 12 az olduğunu belirtmişler. Ayrıca düşük yapan kadınların da Alzheimer olma olasılığının yapmayanlara oranla daha yüksek olduğunu tespit etmişler. Bunun yanı sıra kadınların regl olmaya başlama yaşının da bu tip hastalıklarda büyük önemi olduğu tespit edilmiş. Örneğin 16 ya da daha ileriki yaşlarda ilk reglini olan kadınların, 10-13 yaş arasında olan kadınlara kıyasla Alzheimer olma riski yüzde 22 daha fazla.

 

 

Fakat Koreli araştırmacıların Kore ve Yunanistan’daki 3,500 kadın üzerinde yaptıkları araştırmaların sonuçları bu sonuçlarla çelişir nitelikte. Onların sonuçlarına göre ise beş veya daha fazla çocuğu olan kadınlar, daha az çocuğu olan kadınlarla karşılaştırıldıklarında daha fazla Alzheimer riski taşıyorlar. Kadınlara yapılan kavramsal testlerde dahaönce düşük yapmış olan kadınlar ise diğer kadınlara kıyasla daha iyi sonuçlar elde etmiş. Yani ABD’li araştırmacıların sonucunun tam aksi!

 

Koreli araştırmacıların açıklamalarına göre östrojen seviyesi hamilelik süresince normalin 40 katı daha yüksek oluyor. Bu hormonun belirli bir seviyede olması beyni korumaya yararken çok fazla yüksek olması ise zararlı olabiliyor. Araştırmacılar ise buna bağlı olarak daha fazla çocuk sahibi olan kadınların östrojen seviyesinin daha sık yükseldiğini belirtiyor ve bunun bilişsel fonksiyonlara zamanla zarar verebileceğini söylüyor. Ayrıca erken menopoza giren kadınlarda bunama olasılığının daha yüksek olduğunu da ekliyor. Bu araştırmalarda göz önüne alınan faktörlerden ayrı olarak, araştırmacıların göz önünde bulundurmadığı, kadınların Alzheimer olma riskini etkileyebilecek başka faktörler de olabilir.

 

Araştırmacılar, şimdilik çıkarılan bu sonuçların hamilelik, sahip olunan çocuk sayısı ve Alzheimer arasındaki bağlantıda kesin birer rehber olarak görülmemesi gerektiğini belirtirken her kadının hamilelik boyunca değişen hormonlara, ergenliğe girdiği yaş, daha önce sahip olduğu çocuk sayısı ve menopozla bağlantılı olarak farklı tepki verdiğini ve bunun da beyni farklı olarak etkilediğini belirtti.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön