Hamilelik için grip aşısı

Hamilelikte grip ve grip aşısı ile ilgili merak ettiklerimizi Dr. Cengizhan Kolata'ya sorduk

Sağlıklı bir hamilelik için grip aşısı yapılabilir

Hamilelik bağışıklık sisteminin korunması gereken en önemli dönemlerden biridir. Özellikle kış mevsiminde sıklıkla görülen gribe karşı tüm anne adaylarının dikkatli davranmaları şarttır. Anne adayında gelişebilecek herhangi bir sorun hem anneyi hem de bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle hamileliği kış ayına rastlayan kadınların grip aşısını mutlaka yaptırması gerekebilir. Central Hospital’dan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Cengizhan Kolata, “Sağlıklı bireyler için bile zorlayıcı olabilen grip, hamilelerde daha ağır seyredebilir. Gebelik sürecinde bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde oluşan değişiklikler anne adayını gribe karşı daha duyarlı kılar” diyor.

 

Grip sosyal hayatı etkiliyor

Kış mevsiminde en çok rastlanan rahatsızlıkların başında grip gelmektedir. Grip çoğunlukla ağır semptomlarla ilerleyen bir enfeksiyon türüdür. Bu nedenle de gribe yakalanan kişilerde iş gücü kaybı, hastalıklara açık hale gelme gibi hayatı olumsuz yönde etkileyen durumlar yaşanabilir.

 

Erken doğum riski olabilir

Sağlıklı bireyler için bile zorlayıcı olabilen grip, hamilelerde daha ağır seyredebilir. Gebelik sürecinde bağışıklık sistemi, kalp ve akciğerlerde oluşan değişiklikler anne adayını gribe karşı daha duyarlı kılar. Grip nedeniyle hastanede yatma süresi uzar. Hatta vakaların birçoğu ölümle de sonuçlanabilir. Gribe yakalanan gebe, bebeği için erken doğum riski taşır. Ayrıca hamileliğinin son dönemlerinde gribe yakalanan bir kadının çocuğunun doğum sonrası bu hastalığı geçirme olasılığı da fazladır.

 

Anne adayında ateş ve titreme varsa…

Grip olmuş bir hamilede öncelikle yüksek ateş, baş ağrısı ve titreme gözlemlenebilir. Bunların yanı sıra vücudun genelinde kırgınlık, halsizlik, kas-eklem ağrıları, ışığa duyarlı olma, burunda tıkanma, burun akıntısı, öksürük ve boğazda ağrı da meydana gelebilir.

 

Grip aşısı önemli

Gribe karşı en önemli adım aşıdır. Çünkü grip enfeksiyonundan ve grip yüzünden gelişebilecek diğer hastalıklardan korunmanın en etkili yoludur. Bu aşı hem hamile kadını hem de bebeği doğum sonrası ilk 6 ay korumaktadır. Aynı zamanda aşı, gribin olası komplikasyonlarının daha hafif atlatılmasını sağlar. Bu nedenle hamileliği kış aylarına denk gelen anne adaylarının mutlaka grip aşısı olmaları gerekir. Tabii gebelerin, öncesinde uzman hekimden grip aşısı hakkında gerekli bilgiler alması ve hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda aşı olmaları şarttır.

 

Anneye ve bebeğe bir zararı yok

Grip aşısı bağışıklık sistemini virüse karşı hazır duruma getirir. Aşıyla birlikte vücuda verilen madde virüsün zayıflatılmış halidir. Bu sayede anne adayının vücudu virüs ile karşılaştığında antikor üreterek savunma hücrelerini devreye sokar. Ancak grip virüsü kolayca şekil değiştirebilen bir virüs türüdür. Bu sebeple grip aşıları hazırlanırken bir önceki grip mevsiminde sıklıkla karşılaşılan virüs türüne karşı aşının hazırlanması gerekir. Yıllardır milyonlarca gebe kadın aşılanmaktadır. Aşının anneye ve bebeğe karşı bir zararı kanıtlanmış değildir.

 

Hasta kişilerle aynı ortamda bulunmayın

Grip solunum yoluyla anne adayına bulaşacağından aşı haricinde de alınması gereken bazı önlemler vardır. Özellikle gebelik süresince kapalı ortamlarda çok fazla vakit geçirilmemelidir. Toplu taşıma araçları ve iyi havalandırılmayan alışveriş merkezleri gibi yerler grip virüsünün en yaygın olduğu mekânlardır. Bunların haricinde genel hijyen kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir. Hasta olmuş kişilerle aynı ortamda bulunmaktan ve el teması kurmaktan da kaçınılmalıdır. Hamilelikte beslenme düzeni oldukça önem taşır. Özellikle kış mevsiminde hastalıklarla mücadelede sebze ve meyveler ilk sırada yer alır. Bu nedenle mevsimine uygun sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme rutini oluşturulmalıdır. Böylece bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.

 

Kimler risk altında?

Hamileler haricinde grip olması sakıncalı hastalar ve hastalık grupları da vardır. Bu kişiler grip açısından oldukça risk altındadır. Astım hastaları, nörolojik hastalar, kan hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, endokrin hastalıkları, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalıtsal metobolik hastalıkları ve morbial obezler bu gruba girer. Ayrıca 19 yaşın altında uzun süredir aspirin tedavisi alanlar, bağışıklık sistemi düşük hastalar (HIV, kanser ve kronik steroid kullananlar), 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı ve özellikle 2 yaş altı çocuklar ve 2 haftalık lohusalar da gribe karşı çok dikkatli olmalıdır. Bu nedenle kış mevsiminden önce bu kişilerin mutlaka grip aşısı yaptırması gerekir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön