Doğumlarda müdahale oranları artıyor

Sezaryen ve suni sancı gibi medikal müdahalelerin oranı son 10 yılda yüzde 10 arttı.

Doğumlarda müdahale oranları artıyor

İngiltere’de Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) tarafından yapılan bir araştırmada, doğumu başlatmak için kullanılan medikal müdahalelerin oranının yüzde 10 seviyesinde arttığı tespit edildi. Araştırmacılara göre 40 yaş üstü veya aşırı kilolu kadınların doğum oranının artması istatistikleri etkiliyor.

 

Doğuma neden müdahale edilir?

Normal şartlar altında beklenen ve tavsiye edilen, doğumun sağlıklı bir şekilde kendiliğinden başlaması, doğal yolla devam etmesi ve bebeklerin mümkün olduğunca az müdahale ile kendiliğinden dünyaya gelmesidir. Ancak bazı durumlarda doğumun başlatılması, doğum sürecinin hızlandırılması veya bebeğin medikal araçlarla ya da ameliyat yolu ile acilen rahimden çıkarılması gerekebilir:

 

 • Gebelik 40 haftayı doldurduğunda, doğumun kendiliğinden başlaması beklenir. Eğer 42 haftaya kadar doğum başlamamışsa, medikal yollarla (suni sancı veya prostaglandin desteği ile) başlatılması gerekebilir. Anne 40 yaş üzeri ise, 40 haftadan fazla beklenilmemesi önerilir.

 

 • Suların erken gelmesi durumunda 24 saat içinde annede enfeksiyon riski artar. Bu nedenle eğer sular gelmiş ancak doğum kasılmaları hala başlamamışsa, doğuma müdahale etmek gerekebilir.

 

 • Annenin ya da bebeğin sağlığında gözlenen herhangi bir şüpheli durumda doğumun doğal ilerleyişi beklenmeden medikal müdahaleler uygulanabilir.

 

Sezaryen mi normal doğum mu?

 

 

Son 10 yılda müdahaleler arttı

NHS’nin araştırmasına göre İngiltere’de her üç kadından birinin doğumunda medikal müdahale uygulanıyor. Bu sayı 10 yıl öncekine göre yüzde 10 daha fazla. Araştırmada 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleşen doğumların yüzde 52’sinin kendiliğinden başladığı ifade edildi. Bu oran, 10 yıl öncekine göre epey düşük ve umut vaat edici.

 

Uzmanlar, annelik yaşının artmasının; obezite, tip-2 diyabet, yüksek tansiyon ve benzeri gebelik öncesi hastalıkların da doğumlara yapılan müdahalelerin artışını etkilediğini ifade ediyor. Böyle riskli durumlarda doğumun ilaçlarla başlatılması ya da sezaryenle gerçekleştirilmesi birçok sorunu önleyebiliyor ancak yine de müdahalelerin gerekliliğinin dikkatlice sorgulanması gerekiyor.

 

Araştırmaya katılan Dr. Pat O’Brien, kadınların bu tür medikal müdahalelere karşı bilinçlendirilmesi gerektiğini söylüyor: “Kadınlar doğum yapmanın farklı şekilleri hakkında bilgilendirilmeli ve müdahalelerin faydalarını ve zararlarını iyi değerlendirmeliler. Her kadının hamileliği ve sağlık öyküsü farklıdır, o nedenle bilgilendirilmiş bir karar almak herkes için önemlidir.”

 

Kaynak: bbc.com

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön