Doğumda ‘ıkın!’ demeyi bırakırsak ne olur?

İngiltere’de yapılan araştırmalar, doğumun ıkınma evresinde doğum yapan annelerin rahat bırakılması gerektiğini ortaya koydu.

Doğumda ‘ıkın!’ demeyi bırakırsak ne olur?

Doğumun en kritik evresi olan ıkınma aşamasında sırt üstü yatırılan anneyi ‘ıkın, ıkın!’ diyerek yönlendirmek, günümüzde çok yaygın bir uygulama. Ancak İngiltere’de ebeler ve uzman doktorlar tarafından yapılan araştırmalar, bu evrede kadınları zorla ıkınmaya yönlendirmenin ciddi yaralanmalara sebebiyet verdiğini ortaya çıkardı. Uzmanlar ıkınma evresinde kadınların serbest bırakılarak pozisyonlarını değiştirebilmelerinin ve doğal kasılmalarıyla birlikte ıkınmalarının daha sağlıklı olduğu görüşünde.

 

İngiltere Kent’teki Medway Vakıf Hastanesi’nden uzmanların yaptığı ilk çalışmada hastane personelinden, doğumun ıkınma evresindeki annelere ıkınmalarını söylemeyi bırakmaları istendi. Programın sonunda bu hastanede doğum yapan annelerin yüzde 85’i herhangi bir istenmeyen hasar yaşamadan doğumlarını gerçekleştirdi, travmatik doğum yırtıkları oranı ise yüzde 7’den yüzde 1’e düşürüldü.

 

Medway adına konuşan uzman Dot Smith, İngiltere Kraliyet Jinekoloji ve Obstetri Koleji ile Kraliyet Ebelik Kolejini de göreve çağırdı. Bu kurumların bir ayda 22 tane üçüncü derece yırtık vakası bildirmesinin çok vahim bir durum olduğunu belirten Smith, acilen bütün hastanelerde ve doğum kliniklerinde ebelerin ıkınma aşaması ile ilgili bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

DOĞUMDA IKINMAK Doğumda ıkınma ile ilgili bilmen... EPİZYOTOMİ NEDİR? Kadın doğum alanında 50 yıldır o...

 

Normal doğumda kesi şart mı?

Doğumda perine bölgesinde oluşabilecek yırtıkları kontrollü bir şekilde engellemek için en çok kullanılan yöntem, epizyotomidir. Perine bölgesinin medikal aletler yardımıyla kesilmesi anlamına gelen epizyotomi, ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Ancak doğal doğum yırtıklarından tek farkı, epizyotomi ile dokuların kontrolsüz bir şekilde yırtılmasının önüne geçilebiliyor olmasıdır. Bunun dışında rutin olarak epizyotomi uygulanmasının faydalı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Tam tersine birçok uzman ve sağlık kuruluşu, rutin epizyotomi yapılmasını önermiyor.

 

Ikınma aşamasında oluşabilecek yırtıkların önüne geçmek için epizyotomi de dahil hiçbir medikal müdahaleye gerek olmadığını belirten Medway Vakfı Hastanesi uzmanları, bu evrede doğumu desteklemenin en iyi yolunun annenin pozisyon değiştirmesine izin vermek olduğunu belirtiyor. Sırt üstü yatmak yerine çeşitli doğum pozisyonlarını deneyen anne, bebeğini yerçekiminin de yardımıyla daha kolaylıkla itebilir. Doğuma eşlik eden uzmanların da “nefesini tut, ıkın, şimdi ıkınma” şeklinde yönlendirmeler yerine annenin kendi nefesine ve doğal kasılmalarına uygun bir şekilde ıkınmasını desteklemeleri, hem perinede yırtık oluşması ihtimalini azaltıyor, bebeğin daha yumuşak bir geçiş yapabilmesine yardımcı oluyor ve anneler psikolojik olarak da daha pozitif bir doğum deneyimi yaşayabiliyorlar.

 

Haber: Duygu İslamoğlu

Manşet fotoğrafı: Bloom Birth Photography

 

PERİNE MASAJI NEDİR? PERİNE MASAJI NASIL YAPILIR? Perine masajı normal doğumda epi... KOLAY DOĞUM İÇİN... Rahat ve sorunsuz doğumun püf no...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön