Amerikalı fotoğrafçı Jade Beall, “Mükemmel Vücut Projesi” isimli kitabıyla yeni doğum yapmış kadınları fotoğrafladı.

Amerikalı fotoğrafçı Jade Beall, “Mükemmel Vücut Projesi” isimli kitabıyla yeni doğum yapmış kadınları fotoğrafladı.

Gerçek kadın nasıl görünür?

Bir çocuk dünyaya getirmek kadının “anne” kimliği ile kendini de doğurmasıdır. Bu doğum yalnızca alışkanlıklar, psikoloji gibi alanlarda değil, bedensel olarak da ciddi bir değişimdir. Gerçek annelerin vücudunda çatlaklar; bir kere basketbol topu büyüklüğüne ermişken bir daha asla eski; sırta yapışık haline dönememiş göbekleri, emzirmekten yorulmuş memeleri ve çocuk taşımaktan ağrıyan sırt kasları ile kas yapmış kolları olur. Eğer bütün hayatını pilates topunun üzerinde geçirmiş, hamileliğinde bir gıdım fazladan kilo almamış, çocuk doğduktan sonra gece nöbetlerini bakıcılara devretmemiş, gerçek hayatın içinden gerçek bir kadınsanız bu böyle olur. Artık belki bikini reklamlarında boy gösterecek kriterlere uymaz bedeniniz; ne kadar photoshop yapılsa kâr etmez ama bu yine de güzeldir...

 

“Çatlağımız, yara izlerimiz olsa da, cildimiz eskisi gibi sıkı olmasa da, vücutlarımız hayat verdi ve bebeklerimizin o güzel bedenlerine ev sahipliği yaptı. Güzellik bundan daha fazla nasıl gösterilebilir ki?” diyen Amerikalı fotoğrafçı Jade Beall, ocak ayında yayımlanan “Mükemmel Vücut Projesi” isimli kitabıyla yeni doğum yapmış kadınları fotoğrafladı.

 

Adı her ne kadar “Mükemmel Vücut” olsa da Beall’in bahsettiği başka tür bir mükemmellik: Fotoğrafçıya poz verenlerin hepsi anne ya da anne adayı. Yani girişte bahsettiğim türden bir güzellik kıstası var fotoğrafların. Bir ya da birkaç canı aylar boyunca taşımış, sonraki aylarda ise emzirmiş, sonsuz geceler uyumamış kadınların güzellikleri. Yani bize güzel olarak dayatılan medyatik güzellikle pek bir ilgisi yok.

 

Beall bu projeyle doğum sonrası vücutlarında deformasyon oluşan kadınların kendileriyle gurur duymasını amaçladığını belirtiyor. Çekime katılan kadınlar, fotoğraf çekiminde ve sonrasında kendilerini harika hissettiklerini belirtiyorlar. Fotoğrafçının kendisi de bir anne olarak öz değerini unutup sonra hatırladığını söylüyor. Jade Beall hissettiği muazzam kuvveti başka annelerle bu şekilde paylaşarak onlara da kendi varlıklarının nedenini hatırlatmak istediğini belirtiyor. Annelerin doğal vücutlarını olduğu gibi fotoğraflayan Jade Beall, medyada önümüze dayatılan model imajlarının dünya kadın popülasyonunun % 93’üne hitap etmediğini tekrar hatırlatıyor. Diğer fotoğrafları merak ettiyseniz Vücudun doğum mucizesi! haberine bakabilirsiniz, güzel kadınlar!

 

Yazı: Damla Çeliktaban

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön