Önleyici plastik cerrahi nedir?

Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza Samani, 2018’de büyük ses getirecek önleyici plastik cerrahi uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Önleyici plastik cerrahi ile tanıştınız mı?

Geçmişten günümüze yaşlanma belirtilerini ve yıllar içerisinde oluşan olumsuz değişiklikleri düzeltmeyi hedefleyen estetik cerrahi, teknolojinin sağladığı yenilikler ve olanaklar sayesinde yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başladığı anda veya çıkmasını ön görerek önlem almayı hedeflemeye başlamıştır.

 

Amerika’da özellikle son iki yıldır trend haline gelen 'önleyici plastik cerrahi' uygulamaları, genç kalma teknikleri arasında en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hamidreza Samani ise konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunuyor: “Dünya yıldızlarının son trendi olan bu yöntemle, kişiye göre daha erken yaşlara inebilmekle birlikte 25’li yaşlardan itibaren başlayan ciltteki yorgun ifadeleri, ciltteki kırışıklıkları düzenli aralıklarla uygulanan tek seansla ortadan kaldırılır. Yalnızca 30-40 dakikalık bir seans sonucunda düzenli uygulama ve takip sayesinde görünümüzdeki etkileri net bir şekilde fark edebiliyorsunuz. Estetik cerrahinin bu boyutu, çok daha erken yaşta birtakım bilgileri arşivleyerek, değişikliklerin başladığı andan itibaren devreye girip çok daha küçük çaplı müdahaleler ile ileriki yaşlarda gerekecek büyük operasyonların ihtiyacını çok daha ileriki yaşlara taşıyor.”

 

 

Önleyici plastik cerrahide nelere dikkat edilmeli?

 

Uygulamadan önce yüzün her açıdan görünüşünün, ışık ve gölge yansımalarıyla üç boyutlu bir değerlendirilmesinin yapışması gerektiğini söyleyen Op. Dr. Hamidreza Samani, “Önleyici plastik cerrahi uygulamaları, teknolojik imkanlarla birlikte alanlarını genişletiyor ve büyük cerrahi müdahalelerin yaşını çok daha ileriki yaşlara erteliyor. Örneğin göz çevresi ve alında oluşan mimik çizgilerine botoks enjeksiyonu ile müdahale yapılmadığı takdirde ileriki yaşlarda meydana gelen derin ve kalıcı cilt katmanlarının giderilmesi kolay olmayacaktır. Erken dönemde botoks uygulaması ile cildin kalıcı deformasyonunun önüne geçilir. Bölgesel ve genel yağlanmaların oluşmaya başladığı anda müdahale, ileri derece yağlanmada görünen selüliti engelleyip geri dönüşü olmayan bir cilt deformasyonunu durdurmuş olur. Büyümeye ve sarkmaya başlamış bir memeyi daha küçük ve neredeyse hiç iz bırakmayacak bir operasyonla toparlamak hastayı daha büyük izler bırakacak bir operasyondan kurtarmış olur” dedi.

 

Kalıcı deformasyonlar oluştuktan sonra alınacak sonuçların, bu problemleri yavaşlatmayı hedefleyen önleyici müdahaleler kadar iyi olmadığını belirten Op. Dr. Samani, “Erken yaşlarda yenileme hızı çok daha fazla olduğu için kaybedilen hücrelerin yokluğu hissedilmez yani yaşlanmayıp tam tersi gelişmeye devam ederiz. Belli bir yaştan sonra yapılanma ve yenilenme giderek azalır ve birçok organ için yenilenme ve yıkım eşitlenir. Bu dönemden sonra yaşın ilerlemesi ile yavaş yavaş yenilenmemenin belirtileri ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

 

Gençleşme ve güzelleşme sağlayan bu yöntemin dünyanın yeni keşfi olduğunu ifade eden Op. Dr. Hamidreza Samani, bu uygulamanın sadece uzman doktorlar tarafından yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

 

Estetikle güzelleşen ünlüler
+53
Tuvana Türkay

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön