Çene dolgusu nedir?

Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ozan Özcan çene dolgusu hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Meryem Uzerli de yaptırdı!

Meryem Uzerli’nin fazla kilolarından kurtulduktan sonra yaptırdığı estetikler Cannes’daki fotoğraflarının yayınlanmasıyla gündeme oturdu. Uzerli’nin özellikle çenesine yaptırdığı dolgu ile yüz hatlarının daha keskin oluşu dikkatlerden kaçmadı.

 

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen çene dolgusu operasyonu, yüz hatlarını belirginleştirmek isteyenler tarafından yaptırılıyor. Özellikle kadınlar, daha genç, dinamik ve güzel görünmek için bu gibi küçük dokunuşlara başvuruyor. Ancak bunu yaparken eski halinden çok da uzaklaşmadan hafif dokunuşlarla bu değişimi gerçekleştirmek istiyor. Medikal estetiklerde doğal bir görüntü yakalamak için yapılması gerekenleri Esteticium Estetik ve Plastik Cerrahi Merkezi Medikal Estetik Uzmanı Dr. Ozan Özcan anlatıyor.

 

Yüzde altın oranı yakalamak her ne kadar önemsiz gibi dursa da çene estetiği de en az burun estetiği kadar önem taşımaktadır. Son zamanlarda gündemde olan ve özellikle kadınlar tarafından sıklıkla yaptırılan çene estetiği, cerrahi olarak yapılmakla beraber dolgu maddeleri ile de yapılabilmektedir.

 

 

Kişinin çene dolgusu veya protezine ihtiyacı olup olmadığı ise yüzdeki altın orana göre belirlenmelidir. Bunun için de basit olarak yüzü 3 bölüme ayırırsak:

 

 • Alında saç çizgisi ile burun kökü birinci bölge,
 • Burun kökü burun ucu ikinci bölge
 • Burun ucu ile çene ucu olan üçüncü bölge arasındaki mesafe eşit olmalıdır.

 

Yüzün alt 1/3 kısmında da burun kökü alt üst dudak birleşim kıvrımı 1/3 dudak kıvrımı çene ucu mesafesi de 2/3 olmalıdır. Tabi ki yan profilden çenenin önde veya geride olmaması ve önden çenenin genişliğinin uygun ölçülerde olması gibi birçok faktör de önem taşımaktadır.

 

Ayrıca çenedeki golf topu görünümünden, dolgu ve botoks uygulamalari ile kurtulmak mümkündür. Dolgu uygulamalarının 1 yıl kalıcılığı vardır. Çenenizi daha sivri, hatları daha keskin istiyorsanız yüz yapınızın yüzünüzde oranın bunu uygun olup olmadığı yüzünüzün buna ihtiyacı olup olmadığını mutlaka uzman gözlere bırakmanızı tavsiye ederiz.

 

Ufak bir tavsiye: Kalıcı bir uygulamadansa dolgu maddeleri ile uygulama yaptırıp beklentinizi karşılayıp karşılayamadığını görebilirsiniz.

 

Estetikle güzelleşen ünlüler
+53
Tuvana Türkay

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 126

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2797

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2310

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1521

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4894

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön