Botoks nelere iyi gelir?

Botoks yalnızca güzellikte değil çeşitli sağlık problemlerinde de başvurulan yöntemlerden biri. İşte botoksun iyi geldiği şeyler...

Botoksun çözdüğü 8 sorun

Memorial Kayseri Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Severcan, botoks hakkında bilgi verdi.

 

Kontrollü kas spazmı oluşturmak için kullanılan botoks, bilinenin aksine bir yılan zehri değildir ve doğada bulunan clostridium cinsi bakteriden elde edilen botulinum toksinidir. Botoks, sıklıkla mimik kasların yoğun olduğu yüz bölgesindeki alın, kaş arası ve göz çevresindeki kırışıklıkların yok edilmesinde kullanılmaktadır. Zamana bağlı olarak belirginleşen yüzdeki kırışıklıklar kasların kasılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Botoks bu kasların içine enjekte edilerek aşırı kasılmalarını engellemektedir.

 

Etkisi 6 ay devam eder

Tekrarlanan uygulamalarla aşırı kasılamayan kaslar sayesinde kırışıklıklar oluşmamaktadır. Özellikle yüzün üst bölgesindeki alın, kaş arası ile göz kenarındaki çizgilerin (kazayağı) yok edilmesinde etkili bir yöntemdir. Çiğneme kasına uygulandığında ise ideal çene şekli elde edilebilmektedir. Uygulandığı alanlarda 6 ay etkisi sürer ve uygulandıktan 3-7 gün içinde gözle görülür bir şekilde fark edilir. Ayrıca botoksun uygulandığı bölgede canlılık ve parlaklık fark edilir.

 

Botoks hangi sorunlar için kullanılıyor?

Kas spazmı yaptığı için kasa bağlı migren tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle, kronik baş ağrısı olan ve yan etkileri nedeniyle ilaç kullanamayanlarda botoks etkili olmaktadır.

 

Çene sıkma ve diş gıcırdatma sorunlarında kullanıldığında başarı elde edilmektedir. Özellikle diş gıcırdatmak, dişlerde aşınmaya ve dolgularda kırıklara yol açabildiği için önemli bir sorundur.

 

Psikolojik ve sosyal bir sorun haline gelen aşırı terleme sorununa çözüm olmaktadır. Avuç içi ve koltuk altına uygulandığında uzun bir süre terleme sorunu ortadan kalkmaktadır.

 

Endoskopi ile midedeki ‘antrum’ ve ‘fundus’ bölümlerindeki 15-20 noktaya enjekte edildiğinde uzun bir süre oluşacak tokluk hissi aşırı yemeyi engellemektedir. Obez insanlar ile kilo vermek isteyenlerde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. İşlem sonrasında 6-8 aylık zaman diliminde fazla kiloların % 20’ye yakınının verildiği belirlenmiştir.

 

Botoks, tiklerin tedavisi ile istemsiz ve süregelen nitelikteki kas kasılmalarıyla kendini belli eden distoni hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

Az da olsa kızarıklık olabilir

Uygulaması oldukça basit ve pratik olan botoks, işlem yapılan bölgede az miktarda ağrıya neden olabilmektedir. Ciltte herhangi bir kesme ya da delme işlemi yapılmadan uygulanan botoks, çok ince uçlu bir enjektörle cilt yüzeyine enjekte edilir. Kişi günlük yaşamına hemen dönebildiği ve etkisi kısa sürede ortaya çıktığı için botoks konforlu bir işlemdir.  Botoksu, yüz kaslarının anatomisini bilen estetik cerrahların yapması gerekmektedir. Botoks sonrasında çok az da olsa küçük kızarıklıklar ve şişlikler olabilmektedir. Bunlar da 1-2 gün içerisinde kendiliğinden yok olmaktadır. İşlem sonrasında en sık görülen göz kapağı düşüklüğü sorunu ise yapılacak masajla tamamen ortadan kalkmaktadır. İnatçı göz kapağı düşüklüğünde ise hekim kontrolünde verilecek göz damlası etkili olmaktadır.

 

Kimlere botoks uygulanmaz?

 • Hamile kadınlar ve emziren annelerin botoks yaptırmaması gerekir. Özellikle gebelik döneminde uygulanan botoksun, çocukta beslenme bozukluğuna neden olduğu düşünülmektedir.

 

 • Kas hastalığı olanların kesinlikle yaptırmaması gerekir. Ayrıca aminoglikozid grubu ilaç kullananlar ile botoksa alerjisi olanlara uygulanmaz.

 

 

Botoks başlamak için ideal zaman nedir?

 

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, botoksun 8 kullanım alanına ilişkin bilgiler verdi.

 

Kaş şekillendirme

Kaş şekli yüze anlam veren ve ifadeyi etkileyen önemli bir unsurdur. Yaşla birlikte kaş kenarları aşağı düşürüyor. Göz kapağı sarkmaya başlıyor. Alın ve kaş bölgesine yapılan botoks sayesinde kaşa şekil veriliyor. Bakış ve ifade gençleşiyor.

 

Dudak

Dudak çevresinde özellikle sigara kullanımına bağlı oluşan mimik kırışıklarında botoks ile doğal estetik sonuçlar sağlanır. Ayrıca dudaktan çeneye uzanan yüze mutsuz ifade veren Marionette çizgileri de botoksla giderilebilir.

 

Boyun

Boyun günlük bakım sırasında çoğunlukla ihmal edilen bir bölgedir. Nefertiti boyun görünümüne neden olan platizma kasına yapılan işlem sayesinde boyun daha genç görünür. Bu bölgedeki kırışıklıklara erken dönemde düzenli aralıklarla botoks yapılması boyun görünümünün gençleşmesini sağlar.


Dekolte

Dekolte bölgesinde genellikle yatış pozisyonundan kaynaklanan kırışıklıklar mevcuttur. Deri içine yapılan ufak dozlarda botoks ile bu kırışıklıklar da giderilmektedir.

 

Çene

Çene kaslarının fazla çalışmasına bağlı bölgede oluşan portakal kabuğu görünümünde az miktar botoksla kurtulmak mümkün.

 

Burun

Burun ucu yaş ve yerçekimiyle sarkar. Bazı kişilerde gülme sırasında burun ucundaki sarkma ve burun kanatlarında genişleme daha net seçilir. Az miktar botoks ile bu sorun da giderilebilir.

 

Saç derisi

Saç derisinde aşırı terleme sorunu olanlarda deri içine minik dozlarda botoks enjeksiyonu tercih edilebilir.

 

Erişkin akne tedavisi

Botoks son yıllarda alın burun çene hattı denen T bölgesinde terleme ve yağlanmaya bağlı oluşan sivilce üretimini azaltmak için kullanılıyor.

  

Botoks yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön