Estetik yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Duman “Estetik hayaliniz ehil olmayan ellerde kabusa dönmesin” diyor.

Estetik yaptırırken bunlara dikkat!

İnternette kendisini estetik uzmanı olarak tanıtan kişilerin yaptıkları operasyonlar sonrasında yaşanan tatsız durumlara sürekli yenileri ekleniyor. Benzeri durumlarla karşılaşmamak için Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Duman’ın bazı önemli uyarıları var.

 

Estetik için uzmanlık çok önemli

 

Op. Dr. Ali Duman, bu noktada hastalara doğrudan çok büyük bir görev düştüğünü söyledi ve plastik cerrahinin ciddiyetini şu sözlerle özetledi: “4 yaşındaki çocuğunuz aniden rahatsızlanır, karın ağrısı çeker, halsizleşir ve ateşi 39 dereceye çıkarsa onu kime götürürsünüz? Bir çocuk doktoruna öyle değil mi? En yakın hastanenin acil servisinin yolunu tutarsınız ve yapmanız gereken de budur zaten. Peki neden dudaklarınıza dolgu yaptırmak, alnınıza botoks yaptırmak için işin uzmanları dururken neden başka insanlara gidersiniz? Sağlığınızı doğrudan ilgilendiren böyle bir durum için de aynı titizlikle kendinizi güvenli ellere teslim etmelisiniz.”

 

Denetimsizlik ve ihmalin de rolü büyük

 

Ülkemizde özellikle sağlık alanında ihmaller olduğuna değinen Dr. Ali Duman, bu yaşanan vakaları da bir noktada denetimsizliklere ve bilinç eksikliğine bağlıyor. Yaşadığı deneyimlerden örnekler veren Duman, “Kuaförlerin, teknisyenlerin, hatta ambulans şoförlerinin cerrahi müdahalelerde bulunduğunu, dolgular botokslar yaptığını biliyoruz, bunlar yaşandı ve yeni örneklerini görmeye devam ediyoruz. Bu kişilerin hiç anatomi okumadığını zaten biliyoruz. Peki ya 2-3 aylık özel kurslarla bütün bu müdahaleleri yapma iznine sahip olanlar? Mesele sadece kendini uzman veya doktor tanıtanlar değil; yasal boşluktan faydalanarak çok riskli operasyonlarda bulunan sözde “yetkili” kişiler. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın ve ilgili kurumların acil biçimde yasal önlemler alması şart” dedi.

 

Gelen hastalarda yanlış müdahaleler görüyorum”

 

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği operasyonlar sayesinde, yüz ve boyun anatomisini canlı olarak deneyimleyen Dr. Ali Duman, “Bu bölgelerdeki trafik hakkında bir plastik cerrahtan daha bilgili ve deneyimli kimse olamaz. Plastik cerrahi, en küçük hatayı bile kabul etmez. Ne yazık ki bana gelen hastalar arasında haftada en az 1-2 tanesinin yüz ve boyun bölgelerinde, hatalı dolgu ve botoks uygulamaları sonucu oluşmuş komplikasyon görüyorum. İnanın bu tür deformiteleri düzeltmek çok daha zor ve ne yazık ki çoğu zaman da imkansız” sözleriyle durumun ciddiyetinin altını çizdi.

 

Sağlık konusuna en başta hastaların azami dikkati göstermesi gerektiğini ifade eden Duman, tespit ve tavsiyelerini şu sözlerle noktaladı: “Pantolon veya spor ayakkabı alırken dahi marka, orjinal olması veya garanti gibi şeylere dikkat eden bizlerin, özellikle sağlık konusunda vurdumduymaz olmasını anlamak güç. Estetik bir müdahale düşünen herkese en temel tavsiyem, mutlaka bu konuda ihtisas sahibi plastik cerrahlara başvurmalarıdır.”

 

Estetikle güzelleşen ünlüler
+53
Tuvana Türkay

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön