5 büyük güzellik yalanı

Çikolata, sivilce patlamasına sebep olur? Bacak bacak üstüne atmak, varisleri artırır? Hanımlar, bu yalanlara inanmaktan vazgeçmemiz gerekiyor.

5 büyük güzellik yalanı

Güzellik yalanı 1: Hayatınız boyunca aldığınız güneş hasarının %80’i, 18 yaş öncesinde gerçekleşir.

 

 

 

“Bu istatistik, dermatologlar arasında adeta bir tür mantra haline geldi.” diyor Stanford Üniversitesinden dermatolog Katie Rodan. “Şu an ise haksız çıktığımız için çok mutluyuz.” Yapılan yeni bir araştırmaya göre,  UV ışınlarının yalnızca %23’üne 18 yaşından önce maruz kalıyoruz. Oran 40 yaşında yaklaşık %46’ya; 59 yaşında ise %74’e ulaşıyor. Yani artık hiç kimse ‘bana olan oldu’ diyemeyecek. Hala ciddi güneş kremi kullanımı ile güneş kaynaklı yaşlanmayı önleyebilirsiniz.

 

Güzellik yalanı 2: Uykusuzluk, gözaltlarının kararmasına sebep olur

 

 

Uyku yetersizliği, birçok şeye sebep olabilir – hafızada boşluklar, kilo artışı gibi. Ama gözaltlarınızdaki gölgeler için ailenize söylenin. “Koyu renkli gözaltları, bölgedeki ince cildin altında bulunan damar yoğunluğunun bir sonucudur.” diyor Yale Üniversitesinden dermatolog prof David Leffell. “Genetik tarafından belirlenirler; dolayısıyla daha az ya da daha çok uyku, herhangi bir değişime sebep olmaz.”

 

Güzellik yalanı 3: Yağlı gıdalar ve çikolata, sivilce patlamasına sebep olur

 

 

Bu söylemin gerçeğe dönüştüğünü gördüğünüz mü hiç? Öyleyse neden hala inanıyorsunuz? Gerçek şu ki suşi ve kabuklu deniz hayvanları, yüksek iyot içerikleri sebebi ile akneleri artırabilecek tek gıda türleridir, diyor Cornell Üniversitesi Weil Tıp Fakültesinden dermatolog Diane Berson.

 

Güzellik yalanı 4:  Bol su içmek, cildi nemlendirir

 

 

 

Cildin nem seviyesi, çevreden (düşük nem oranı ya da sert rüzgârlar) ve yaştan (yağ üretimi zamanla yavaşlar) etkilenir; su içmek için mutfağa yaptığınız ziyaretlerin sayısından değil. “Cildi yalnızca dışarıdan, nemlendirici ile nemlendirebilirsiniz.” diyor Rodan. “Cilt, bükülen boynunu su ile kaldırabilen bir bitki değildir.” Cildiniz ekstrem bir şekilde susuz kalırsa (genelde hastalık sonucu), soluk bir renk alır. “Ama susuzluğunuzu giderdiğiniz sürece, vücudunuz maksimum derecede nemli olacaktır.” diyor New York Üniversitesinden doç dr Dennis Gross.

 

Güzellik yalanı 5: Bacak bacak üstüne atmak, varisli damarlar oluşmasına sebep olur

 

 

 

Varisli damarlara, genetik, hamilelik ve ayakta uzun süre geçirmek sebep olur. “Bacak bacak üstüne atmak, damarlar üzerinde biraz baskı uygular; ancak varisli damarların oluşması için, aylar boyunca, günde 12 saat bacak bacak üstüne atmanız gerekirdi.” diyor Berson. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön