Meme okulu

Pek çok ülkede meme konusunda eğitimler veren Prof. Dr. Reha Yavuzer, adeta İstanbul’da bir “meme okulu” açtı.

Meme okulu

Bir burun, bir de meme... Kadınlar en çok bunlar için estetik ameliyata başvuruyor. Bu sayede Türkiye, en çok estetik ameliyat yapılan ülkeler sıralamasında ilk 20’de yerini alıyor. Türk cerrahların şöhreti de dünyaya yayılıyor. Cerrahlarımız dünyanın dört bir tarafına giderek ya da Türkiye’de yabancı cerrahlara eğitim veriyor. Bu doktorlardan biri de International Breast Academy kapsamında çalışan, R’enee Klinik’ten Prof. Dr. Reha Yavuzer. Ünlü cerrahın “meme okulu” olarak adlandırdığı projesi, tüm dünyada plastik cerrahlar arasında estetik ve rekonstrüktif meme cerrahisiyle ilgili bilgi ve beceriyi artırmayı hedefleyen bir kurs aslında. Yavuzer bugüne kadar Hindistan’da 2, Pakistanda 1, Vietnam’da 1 ve Thailand’da 4 olmak üzere yurtdışında 8 eğitim vermiş; Türkiye’de ise 5 kez. Son eğitimde ziyaret ettiğimiz meme okulunda Çekoslovak, Polonyalı ve Slovenyalı cerrahlar vardı. Pakistan, Hindistan, Tayland ve Macaristan’ın yanı sıra İsveç ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinden de meme cerrahisi konusunda eğitim almak için gelen cerrahlar var.6-7 kişilik gruplar halinde gelen cerrahlara 2 günlük yoğun bir programla meme ameliyatlarının püf noktalarını anlatıyor Yavuzer: “Memenin anatomisiyle başlayıp ameliyat teknikleri, meme nasıl büyütülür, dikleştirilir, kanser tedavileri nasıl yapılır hepsini anlatıyoruz. Ardından bir dizi hasta muayene ediyoruz. Vakaları tek tek tartışıyoruz. Ertesi gün de ameliyata giriyoruz.” Böylelikle hem teoride hem de pratikte püf noktaları aktardığını belirten Yavuzer, bu eğitimlerden para almadığını hatta harcadığını söylüyor. 

 

‘Canavara dönüşüyor"

Peki ama niye emek harcıyor? “Beni çok geliştiriyor, onlardan farklı fikirler alabiliyorum” diyor Yavuzer. Meme doktoru, memede de trendlerin ve altın oranın olduğunu ancak yapılacak operasyona, yaşa, vücuda ve ırka göre karar verdiklerini ifade ediyor. “Meme ameliyatlarında göğüs kafesi, omuz genişliği ve kalça genişliği önemli. Ancak tüm organlar gibi meme de kişiye özeldir.”Ameliyatlara harcanan paralara bakarak bile memenin kadınların özgüveni açısından ne kadar önemli olduğunu anlamak zor değil. Günümüzün sutyenleri memeleri 2 beden büyütecek kadar maharetli olmasına rağmen kadınlar niye ille de estetik ameliyat oluyor? Yavuzer cevap veriyor: “İçinde ne olduğunu bilmesi kadını sosyal baskı altında tutuyor. Ameliyattan sonra bakışları değişiyor; bir canavara dönüşüyorlar sanki. Gözlerinin içi parlıyor. Kendinden emin hale geliyor.”

 

 

Aysun Öz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön