Göz çevrenize gözünüz gibi bakın!

Yorgun mu yoksa uykusuz mu olduğunuzu anlatan göz çevresi, morluklar ve halkalar arttıkça yaşı da ele verir.

Göz çevrenize gözünüz gibi bakın!

Oysa yaşam tarzından beslenme şekline, göz altına yapılacak masajdan kullanılacak kremlere kadar bu sorunu çözmenin pek çok yolu var.

 

Ne gözler yalan söyler ne de göz altları... Yorgun gözler, artan göz altımorlukları vehalkalar yaşı ele verir, hatta olduğunuzdan bile yaşlı gösterebilir. Bundan en çok mustarip olansa elbette ünlüler. En son Nurgül Yeşilçay’ın, yeni dizisi öncesi gözaltı torbalarını aldırdığını okuduk. Yaşlandıkça pek çok kişide göz altı problemleri artıyor. Ancak bazıları bu konuda daha şanslı, bazılarıysa o kadar şanslı sayılmaz. Genç yaşta göz altlarımoraracak kadar bahtsız olabiliyor insan. Peki ama neden? Estethica Ataşehi TıpMerkezi’nden dermatolog Prof. Dr. Bülent Taştan, yaş ilerledikçe göz çevresi derisinde incelme, elastikiyet kaybı, kırışıklıklar, hacimkayıpları, koyu renklenmeler, kapak derilerinde sarkmalar ve gözaltlarında torbalanmalar görülmesinin olağan olduğunu söylüyor. Çünkü cilt gençken olduğu kadar hızlı yenilenemiyor. Ancak erken yaşta görülen koyu renkli halkalardan ve torbalardan anne-babamız sorumlu, yani genetik miras da önemli.

 

Yüzeyselse krem etkili

“Deri yaşla birlikte inceleceğinden alttaki damarların rengi yüzeye yansıyarakmor bir renk almasına neden olacaktır. Renklenmemelanin dediğimiz derideki birmaddeden kaynaklanıyorsa yüzeysel olup ürün kullanımı, göz çevresi peeling’leri ve lazer uygulamalarıyla giderilebilir” diyor Taştan. Dermatolog Dr. Erçin Özümtürk’ün koyu renkli halkalanmalar için önerisiyse antioksidan, retinoid, bitkisel büyüme faktörü içeren ürünler kullanılması. Ancak damarlardan kaynaklanan renklenmenin daha derin yerleşimli olduğunu ve göz çevresi dolaşımını yavaşlatan kronik sinüzit gibi sebeplere dayandığını söylüyor. Bir de göz çevresindeki yağ yastığının yer değiştirmesiyle oluşan çökmeler var. Bunun için Prof. Dr. Taştan hyalüronik asit ve yağ dolguların öneriyor. Göz altında görünen damarların lazerlerle yok edilebileceğini de ekliyor.

 

Göz altı ışık dolgusu

Düne kadar göz altlarına yapılacak pek bir uygulama ya da etkili bir kremyoktu ancak bilimdünyası bu sorunu da yavaş yavaş tarihe gömmeyi başardı. Seltek tarafından ülkemize getirilen İsviçre Teoxane Laboratuvarlarının 2 yıllık Ar-Ge çalışması sonucu geliştirdiği “Redensity 2 – Göz Altı Işık Dolgusu” son gelişmelerden biri. Uzman doktor tarafından göz altına enjekte edilen bu dolgu için Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Dr. Patrick Trevidic, “Göz çevresi sorunlarının çözümüne yardımcı olan bir dolgu ürünü” diyor. İçeriğinde, cildin yapı taşlarından hyalüronik asit, cildi yeniden yapılandırma kompleksi olan 8 amino asit, 3 antioksidan,mineral ve vitaminler bulunan dolgu, insan vücuduna tamuyumlu özelliğiyle diğer dolgu maddelerinden ayrılıyor.

 

Göz masajı

Hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle de göz çevremizi genç tutabiliriz. Zira sıvı birikiminden kaynaklanan şişlikleri akşamyemeklerinde tuzu azaltarak, düzenli uyuyarak, alkol alımını kısıtlayarak, karbonhidratı azaltarak engellemek mümkün. Prof. Taştan göz çevresine, burun kökünden dışarıya doğrumasaj yapmanın da etkili olduğunu söylüyor. Yüksek yastıkla yatmak ve soğuk kompres uygulamak göz altımorluklarını azaltabiliyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de güneşten korunmak. Taştan uyarıyor: “Lekelenmeler ve kolajen hasarının en büyük sebebi güneş ışınlarıdır. Evimizden çıkmadan göz çevremizi güneşten koruyacak kremleri sürelim ve güneş gözlüklerimizi takalım...

 

Haber: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

 • Dövme nasıl yapılır?
  Dövme nasıl yapılır?

  Süresi : 01:38 İzlenme : 5174

 • Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?
  Boş kavanozdan nasıl çerçeve yapılır?

  Süresi : 00:54 İzlenme : 2473

 • Bebek banyosu nasıl yaptırılır?
  Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

  Süresi : 05:37 İzlenme : 3562

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön