Göğüs estetiği yaptırmak isteyenler dikkat!

Meme İmplantı hakkında bilmeniz gereken herşey bugün ve yarınki "Meme İmplantı" dosyamızda!

Göğüs estetiği yaptırmak isteyenler dikkat! 2. Bölüm

Dün yayınladığımız "Meme İmplant"ı yaptırmayı düşünenler için hazırladığımız haberin ikinci bölümünde Plastik cerrahi uzmanı Opr. Dr. Oygar Aytekin, operasyon hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmaya devam ediyor...

Kaliteli bir meme implantının özellikleri nelerdir?
Kaliteli bir meme implantı her şeyden önce tıbbi malzemeler için olmazsa olmaz olan “medical grade” denilen özelliklere sahip silikondan yapılmış, belirli üretim ve kalite standartlarına sahip bir malzeme olmalıdır. Şunu kastediyorum, günlük yaşamın herhangi bir alanında, örneğin inşaatlarda kullanılan silikon da kaliteli ve yumuşak bir silikon olabilir ama medical grade değildir, yani biyolojik olarak uyumluluğu güvence altında değildir, bu nedenle de bir tıbbi malzeme olamaz, yani CE sertifikasına sahip olamaz..

Meme implantı tıbbi bir malzememe midir?
Elbette. Tıbbi malzeme tanımı gereği hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan, vücutta herhangi bir değişime yol açmayan fakat kendisi değişime uğrayabilen ürünlerdir. Yani vücutta kontrol edilemeyen bir değişime neden olabilecek herhangi bir gereç, tıbbi malzeme olamıyor. FDA gibi otoritelerin belirleyici yönergeleri var, meme implantı yapılabilecek bir silikonun hangi fiziksel ve kimyasal özeliklere sahip olması gerektiği önceden belirlenmiş durumda, kırılganlığı, esnekliği belirli standartlara bağlı. Dolayısıyla tıbbi malzeme sertifikası verilmesine aracı olan otoriteler de bu düzenlemeleri esas alıyorlar. Bizim implante ettiğimiz markaların yapımında kullanılan silikon hammaddesi örneğin Amerika’da FDA tarafından onaylanmış bir üretim süreciyle üretiliyor, yani medical grade silikon kullanılıyor. Medikal grade olmayan bir silikon çok benzer fiziksel özellikler sergileyebilir, ancak biyolojik olarak uyumlu olup olmadığı belirli değildir, çünkü üretim öncesi test edilmemiştir.

İmplantın sahip olması gereken diğer özellikleri nelerdir?
Bir tıbbi malzeme olması tabii ki tek başına yeterli değildir. Bilinen, denenmiş bir ürün olmalıdır. Bu, implantın takıldıktan sonra doğal bir görünüm sağlamasında, yıllar boyunca varlığının unutularak kullanılmasında önemli bir etkendir. Yine kendi kullandığım bir markadan örnek vereceğim, bu marka tarafından üretilen ilk meme implantı 1965’de hastaya takılmış ve yıllarca kullanılmış, o zamanın koşullarına göre üretilmiş olduğu halde şu anda üretilmekte olan birçok implanttan daha kaliteli ve dayanıklı. İmplantı üreten Plastik Cerrah Dr. Arion, dünyada içi su ile doldurularak şişirilebilen ilk silikon implantın mucidi. Hatta bu teknoloji Amerika’ya Fransa’dan Dr. Arion tarafından satılmış.

Silikon implantlardaki yeni gelişmeler nelerdir?
İmplantların silikon esaslı bir “zarf”ı var, yani silikondan üretilmiştir. Bu zarfın yapımında kullanılan silikon bileşimler yıllar içinde daha esnek, daha sağlam ve olası bir sızmayı engelleyecek hale getirildi. Zarfın yüzeyi, eskiden düz idi. Şimdiyse “tekstüre” dediğimiz pürüzlü yüzey ve bazı markalarda farklı kaplamalara sahip oluyorlar. Bu yüzey yapıları sayesinde doku uyumlulukları artmış, kapsül kontraktürü riski azalmıştır. Dolguyu oluşturan silikon da eskiden sıvı yapıdaydı. Artık dolgu olarak, “silikon yoğun jeller” kullanılmaktadır. Bunlar bildiğiniz jöle pastalar gibidir yani kesilince akmaz ve şeklini korur.

Takılacak impantın güvenli olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bu konuda doktorunuza güvenebilirsiniz. Doktorunuz ameliyatınızda mutlaka medical grade silikon’dan üretilmiş bir tıbbi malzeme kullanacaktır. Bir kullanıcının dikkat etse bile ayrımına varamayacağı bazı detayları doktorunuzun atlamayacağından, iyice sorgulayacağından emin olabilirsiniz. Vücudunuzda yıllar boyu taşıyacak olduğunuz bir materyalden söz ediyoruz, ürünün güvenilirliği mutlaka birinci planda olmalıdır.

İmplantın patlama riski var mıdır?
Medikal grade silikondan üretilmiş bir implant ortasından kesilse bile akmaz, sadece ikiye ayrılır, çünkü üretim süreci gereği içine konan silikon jelin yapısı sıvı hale gelip akmasına engeldir, bu nedenle akması ya da patlaması sadece çok büyük sayılabilecek fiziksel baskıya veya yırtılmasına neden olabilecek bir delinmeye bağlıdır. Bunu düşünmek bile tatsız, çünkü kaliteli bir implantın patlamasına ya da akmasına neden olabilecek fiziksel etki insan vücudu için öldürücü düzeyde yıkıcı olabilir. Akma ve patlama konusunda belirtilmesi gereken önemli bir nokta da biraz evvel bahsetmiş olduğumuz zarf meselesidir. Markalar arasındaki farklardan biri de bu zarftaki katman sayısıdır. Bu, elbette ürünün fiyatına yansırken, bazı markaların neden ucuz olduğunu açıklar.


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön