Cilt bakım mevsimi başlıyor

Yazın güneşten yorulan cildimizi sonbahara hazırlama zamanı. Yazlıklarla birlikte yazdan kalan donuk cildinizi rafa kaldırın, yerine bakımlı ve sağlıkla parlayan bir cilt koyun.

Cilt bakım mevsimi başlıyor

Sonbahar geldi diye güneşle vedalaşmıyoruz. Gün ışığına çıktığınız her an için SPF15 güneş koruyucunuzu kullanmayı asla unutmayın!

Sonbahar eskisi gibi sadece kışa hazırlanmanın değil, aynı zamanda yaz mevsiminin yorucu izlerini de onarmanın zamanı. Yaz aylarında serbest radikaller, güneş ışınlarının tetiklemesiyle hücrelerimize saldırır. Öte yandan güneş, tuzlu veya klorlu su cildin daha da kuruyup nem kaybetmesine ve ciltteki çizgilerin belirginleşmesine neden olur. Tüm bu dış etkenler cildi olumsuz yönde etkileye dursun en karmaşık organlarımızdan biri olan cilt, yine de vücudu korumak için elinden geleni yapar. Güneş ışınlarının yıpratıcı etkisine karşı koruma sağlamak için bronzlaşır, kalınlaşır. Korneum tabakasındaki bu kalınlaşma cildin daha donuk ve kalın görünmesine neden olur. Ve maalesef capcanlı bir yaz döneminden sonra sonbaharda bronzluktan geriye kuru, donuk ve yorgun bir cilt kalır. Böyle bir cilt ile kim kışa girmek ister? Sonbahar mevsimi, cildimize özen göstermemiz gereken en önemli zaman.

Öncelikle cildinizi iyi gözlemleyin. Yaz öncesi ve yaz sonrası kırışıklıklar ve elastikiyet kaybındaki değişimler, cilt tonundaki renk değişimleri, leke ve ton farklılıklarının oluşumu hızlı müdahale gerektiren cilt hasarlarıdır. Özellikle lekelerle ilgili belirgin bir farklılık yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Unutulmamalıdır ki lekelerle ilgili sonuç almak hızlı hareket etmeyi gerektirir.

Sonbahar bakımının temeli peeling!
Yaz boyunca ciltte çoğalan ölü deri tabakalarının atılmasını, ton farklılıkları ve lekelerin görünümünün hafiflemesini ve eğer vakit kaybedilmediyse tamamıyla yok olmasını, nemli, sağlıklı yeni hücrelerin oluşmasını, cildin canlanmasını, tazelenmesini ve yenilenmesini sağlayan peelingler bakımın temelini oluşturuyor. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, yoğun asit içeren agresif ürünlerden kaçınmak.

Yaşlanmanın neredeyse yüzde 80’inin güneş kaynaklı olduğunu düşünürsek peeling’in ardından yapılacak anti-aging maske ve kür bakımları; kolajen ve elastin desteğiyle yaz boyunca belirginleşen kırışıklık ve elastikiyet kaybını onarmak için kuşkusuz ideal ürünler.

Sonbahar ne yazlık kıyafetleri tamamıyla kaldırabildiğimiz ne de kışlık kıyafetleri tam olarak çıkarabildiğimiz ara bir dönem. Ya üşür ya da terleriz. Cilt bir gün yaz dönemindeki gibi terlerken ertesi gün soğumaya başlayan havayla kurumaya, hassaslaşmaya başlar. Yazlık kıyafetleri kaldırırken yaza ait cildinizi de rafa kaldırmayı unutmayın. Yaz aylarında yoğun salgılanan yağ ve ter bezleri sonbaharla birlikte yavaşlayacak. Kışlıkları yavaş yavaş çıkarırken soğuk ve rüzgârın etkisiyle daha kuru ve hassas hale gelecek kış cildinizi giymeye hazırlanın. Artık yağ açısından daha zengin ve dış etkenlere karşı daha koruyucu ürünleri seçme zamanı.

Serpil Çekin

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön