Çocuklar, ebeveyn ayrılığını neden atlatamıyorlar?

Araştırmalar, ebeveyn ayrılığı ile çocuklarda düşük akademik başarı, stres, kötü sağlık ve depresyon arasında acımasız bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

İkamet paylaşımı çocukları nasıl etkiler?

Anne-baba ayrılığı, ebeveynleri etkilediği kadar çocukların da psikolojilerini etkilemektedir. Peki çiftlerin çocukları için birlikte kalmalarının da sağlıklı olmadığı düşünülürse, ebeveynin çocukları için yapabilecekleri en iyi şey nedir? 

 

Çözüm ne olacak?

Bu sorunun yanıtı, birçok şeyde olduğu gibi yine İsveç’ten geliyor olabilir. 80li yıllarda, boşanmış İsveçli ebeveynlerin yaklaşık %1’i çocukların ikametini paylaşıyordu – yani çocuklar her iki ebeveynde de hemen hemen aynı oranda kalıyorlar. Şu an ise ikametin paylaşılmasında oran %50’yi bulmuş durumda. En son 2014 TÜİK verilerine göre ise Türkiye'de 2014 yılında anne ve babası boşanan çocuk sayısı 107 bin 337 olarak açıklandı.

 

Sezgilerimize kulak verdiğimizde, ikamet paylaşımı korkunç bir fikir gibi görünüyor. Ayrılan ebeveynler, çocuklarının günlük hayatlarını nasıl paylaşabilirler? Sürekli ev değiştirmek çocuğun kafasını karıştırmaz mı? Daima kargaşaya maruz kalmayacaklar mı?

 

 

Stockholm Üniversitesi'nde yapılan araştırmada 4684 çocuğun özellikle psikolojik durumları incelendi. Çocuklara üzgün ya da öfkeli hissedip hissetmedikleri, konsantrasyon durumları, gergin ya da sinirli olup olmadıkları soruldu. Diğer çalışmaların aksine, bunda ikameti paylaşılan çocukların psikolojik şikâyet seviyelerinin çekirdek ailelerdeki çocuklarla aynı olduğu görüldü. Tek ebeveynle yaşayan çocukların psikolojik şikâyetleri ise daha fazlaydı. Araştırmada ebeveynlerin finansal durumları da hesaba katıldı; ama sonuçları önemli ölçüde etkilemedi. Diğer araştırmalardan elde edilen sonuçlara da bakıldığında ebeveynlik paylaşıldığında çocuğun daha iyi olduğu ve hatta ebeveynliği paylaşan çiftlerin gelirlerinin yükseldiği, çatışmaların azaldığı görülüyor.

 

İkamet paylaşımı, anlaşmazlık olduğunda (şiddet varsa eğer, paylaşma bir seçenek değil), çocukların ergenlik döneminde olmaları durumunda ya da çocukların ebeveynlerden birini sevmemeleri durumunda pek işe yaramıyor. Ebeveynlik planı ne olursa olsun daha fazla parası, daha iyi eğitimi olan ve çocuğa daha arkadaşca yaklaşan ebeveynlerin çocukları genelde daha iyi durumda oluyor; ancak yine de araştırmalar, çocukların her iki ebeveynin ortak ilgisinden yararlanabildiklerini açıkça gösteriyor ve ikamet paylaşımı da bunu destekliyor.

 

Kaynak

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön