Evlilik terapisi ne işe yarar?

Evlilik terapisine gitmeyi düşünen, ancak bunun işe yarayıp yaramayacağını düşünenler için terapi sürecinde neler olacağını sıraladık.

Evlilik terapisi ne işe yarar?

Mükemmel evliliğin olmadığını tespit etmek için bilimsel araştırmaya gerek yok. Her zaman yolunda gitmeyen bir şeyler vardır ve bazı çatışmalar karşılıklı anlayışla tolere edilebilir. Ancak anlayış ve özverinin dengesi şaştığında, çıkmaza giren bir evliliği kurtarmak zor. Son yıllarda çiftlerin boşanma kararı almadan önce evlilik terapistine gitmesinin sebebi bu.

 

Peki evlilik terapisi ne işe yarar? Bu soruyu soranlar için sıraladık:

 

1. Terapistin sizi tanımak için sorduğu sorulara cevap verirken kendinizi ve eşinizi yeniden keşfedersiniz.

 

EVLENECEKLERE 36 KRİTİK SORU Bilimsel bir makalede yayınlanan... EVLİLİKLE İLGİLİ ÇOCUKLARDAN ÖĞRENECEĞİNİZ 5 ŞEY‏ Hayatınıza bir çocuğun katılması...

 

2. Eşinizin kişiliği ile kendi kişiliğiniz arasındaki farkları ve benzerlikleri net olarak görürsünüz.

 

3. Terapi sırasında sorunlarınızı tartışmadan konuşursunuz, birbirinizi dinlersiniz. O güne kadar konuşamadıklarınızı ifade etme, dinlemediklerinizi dinleme fırsatı bulursunuz. Kendinizi ifade etme biçiminizin karşı tarafta nasıl bir duygu uyandırdığını öğrenirsiniz. 

 

4. Aynı sorunlara aynı açıdan bakmaya meyillisinizdir. «Beni dinlemiyor çünkü… » «Bana değer vermiyor çünkü… » Evlilik terapisi sırasında aynı sorunlara farklı açılardan bakarsınız. Sorunların, sizin düşündüğünüzden farklı sebepleri olabildiğini görürsünüz. Sorunun sebebi sizseniz, kendinizi suçlamadan sorunu kabul etmeyi öğrenirsiniz. 

 

5. Sorunlarınızı yüksek sesle dile getirebildikten, tartışmadan konuşabildiğinizi gördükten sonra kendi aranızda da medenice konuşmaya başlarsınız.

 

6. Problemleri tekrarlayıp karşı tarafı suçlamak kolaydır. Evlilik terapisi sürecinde bunları tekrar etmeyi bırakıp çözümler üzerine konuşmayı denersiniz. Gerçekten çözüm isteyip istemediğinizi anlarsınız.

 

Mutlu evlililiğin püf noktaları nelerdir?
+9
Türkiye Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) Başkan Yardımcısı Psikoterapist Uzm. Dr. Cem Keçe’nin öncülüğünde belirlenen mutluluk kriterleri, Türk insanının yapısına göre şekillendirildi. Kriterlerden ‘kabullenme’ davranışı için “Bir kişiyi olduğu gibi kabul etmek, dünyanın en değerli armağanlarının başında gelir” ifadesi kullanıldı. Dernek, dikkat edilmesi gereken mutluluk sırlarını şöyle açıkladı:

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön