Bu 14 Şubat’ta sevginizi abartın!

Bu 14 Şubat’ta sevginizi abartın!

Yine bir 14 Şubat Sevgililer Günü kapıya dayandı. Her ne kadar “klişe” desek de “maksat hediye alınsın, piyasa canlansın” desek de her birimizde küçük de olsa bir heyecan, bir kıpırdanma var, inkar etmeyelim.

 
Bugün aslında “Sevgililer Günü” değil, sevgi günü bence. Var oluşumuzun temelinde olan o sevgi duygusu... “Seviyor” olmanın, “seviliyor” olmanın güzelliğini belki biraz daha fazla hatırlamamıza sebep olan bir tarih aslında 14 Şubat. 

 
Ben birçok insanın aksine böyle günlere karşı değilim. Evet, biraz alışveriş yapılsın ne zararı var ki; hem de şu zor hayat şartlarında özel bir şeyler yapalım, renk katalım sıradan günlerimize.

 
Sevelim, kısacası. Sevgilimizi, eşimizi, ailemizi, arkadaşlarımızı, hayatı sevelim. Sevginin bize kazandırdıklarını düşünelim, bize kattıklarını... Çünkü her kavramın içini boşalttığımız gibi aşk duygumuzu da körelttik. Daha doğrusu önem vermez olduk. Modern çağın insanları olarak aşkı da sevgiyi de öylesine yaşıyoruz. Geçiştirerek, özensiz, emek vermeden, çaba sarf etmeden... Dilimizde sevgi sözcükleri, söylüyoruz ama altını doldurmadan. Sosyal medya aşkları, günlük ilişkiler...

 
Oysa gerçek sevginin yaşamımıza kattığı dokunuşlar ne güzeldir... Sevdiğimiz zaman içimizdeki sevgi her şeyden önce yüzümüze ışıltı, gülümseme, gözlerimize enerji olarak yansır. Seven, içinde aşkı taşıyan insan kendinden hoşnut kişidir. Kendiyle barışık olan insanın ise çevresine yansıttığı pozitif duygulardır. Seven insan hoşgörülü ve affedici olur, empati yapar.

 
Sevmek nedir peki? İlk aklıma gelen karşılık beklenmeyen bir duygudur sevgi. Birini sevmenin hesabını yapamazsın. Tabii ki karşılıklı olan makbuldür fakat karşılık göremesen bile her şeye rağmen güzeldir sevmek...


Sevmek demek sevdiğinin hayatını cennete çevirme çabasıdır. Onun mutluluğunu önceliğin kabul etmektir. İtina göstermek, özenli davranmak, fedakarlıklar yapmak, kırmamaya çalışmaktır. Yanlışını kabul etmek, özür dilemeyi bilebilmek, bazen haklıyken, haksız olmayı da kabul edebilmektir sevgi. Tüm bunları da zorla değil gönülden yapmaktır. Sözcüklerin davranışlarla desteklenme durumudur.

 
Aşk, sevgi, kadir-kıymet bilmek; güzel duygular bunlar. Şu dünyada yanımıza kâr kalacak tek gerçeklik. Evet, sevmek bir günlük değil elbet ama bir gün de abartabiliriz, değil mi? Gelin sevginizi, coşkunuzu daha daha gösterin, sevdiğinizi iki katı şımartın bu 14 Şubat’ta.

 
Her daim sevgiyle kalabilmek dileğiyle...

 

Ferah Uzundurukan

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön