Annelik

Annelik

Annelik bebeğin rahme düştüğü andan başlayan ve ölene kadar süren bir maraton koşusudur. Bu süreçte hiç nefesin kesilmeden koşarsın. Çok yorar bazen çok zorlar ama koşmaya devam edersin. Hem de gönüllü olarak. O süreçte her şey olmak zorundasındır. En çok da örnek olmak zordur, hata yapma lüksü yoktur, yoksa iki kere üzülürsün. Yeteneklerini geliştirmek zorunda kalırsın. Çünkü aynı anda birçok şey yapmak zorundasındır. Birçok yeni meslek öğrenirsin, öğretmen, şoför, temizlikçi, aşçı, hemşire daha birçok şey olursun. Uykusuz geceler bekler seni, genellikle de ertesi gün çok önemli bir toplantın olur ama asla çocuğundan daha önemli değildir. Bu arada bütün bunların içinde eş olduğunu, işin olduğunu unutamazsın. En son, kadın olduğunu hatırlarsın. 

 

Her an endişe etme gibi bir hastalığın olur, işin kötüsü, bu hastalık iyileşmez. Hep merak edersin, hep korkarsın. Her zaman onun için en iyi şeyi yapmaya, en doğru kararları almaya çalışırsın. Tüm çabalarına rağmen yaptığın işin sonucunu gördüğün en uzun vadeli emektir annelik. Her şeye rağmen dünyada yaşanabilecek en güzel duygudur anne olmak. Dünyada yaptığım en güzel şeyin çocuklarım olduğunu düşünüyorum. Umarım yolun sonuna geldiğimde az hata yaparak veda edebilirim onlara. 

 

Anne ve babalar koşulsuz sevmeyi bilmeyip, öğrenme sürecine adım attıklarında bile çocukları kızdırdığında, istemedikleri şeyleri yaptığında da ona karşı sınırsız sevgi gösterip, şefkat göstermeyi başarabilirler. Buna karşın tertemiz enerjiyle dünyaya gelen bir bebek daha annenin karnındayken annesiyle saf bir sevgi oluşturabilir. Anne ve babanın her türlü sorunlu kişiliği ve davranışsal bozukluğu, iniş çıkışlarına karşılık, bebek sınırsız bir sevgi kaynağıdır, karşılığında sevgi, şefkat almasa da bu enerjiyi yaymaya devam eder. Ama zamanla büyümeye başladıkça ve ego gelişmeye başladıkça anne ve babasının özelliklerini edinip bir ayna görevi görecektir. 

 

Anneler hep verici, hep fedakardır. Oluşan bir sevgide sevildiğimizden emin olamayız ama daimi sevgi varsa kendimizde bunu hissederiz. 

 

Hülya Çakıcı

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

 • Karın sıkılaştıran egzersizler
  Karın sıkılaştıran egzersizler

  Süresi : 03:33 İzlenme : 1532

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön