Çocukların dil gelişiminde teknolojinin büyük etkisi var

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre ilkokul çağındaki çocuklar tam cümle kuramıyor ve bunun en büyük suçlusu ise teknolojik aletler.

İlkokul çağındaki çocuklar düzgün cümle kuramıyor

İngiltere'de yapılan araştırmalar sonucunda ilkokula başlayan çocukların yaklaşık dörtte birinin tam cümle kuramadığı saptanmış. Bu konuya sebep olarak gösterilebilecek ilk şey ise çocukların bilgisayar ve televizyon ekranları karşısında çok zaman harcaması...

 

İngiltere Eğitimden Sorumlu Devlet Sekreteri Damian Hinds, teknoloji kullanımına dur denmesi gerektiğini ve ebeveynlerin çocuklarının dil gelişimine yardım etmek amacıyla bir şeyler yapması gerektiğini belirtti. Hinds, erken yaşta konuşma veya okuma zorluğu çeken çocukların sayısının önümüzdeki on yıl içinde yarıya düşmesi için elinden geleni yapacağına söz verdi. Yapılan araştırmaya göre 4-5 yaş grubundaki çocukların %28’i beklenen iletişim ve okuryazarlık kabiliyetine sahip değil. Hinds bu konudaki üzgünlüğünü ise şöyle belirtti: “İlkokula başlayan çocuklarımızın doğru düzgün bir cümle kuramaması, en basit kelimeleri bile okuyamaması gerçekten büyük bir skandal. Bu konu gerçekten önemli çünkü başlangıçta geri kalan çocukların yaşıtlarını ilerleyen zamanlarda yakalaması daha da zor ve bu durumun da sosyal hareketlilik konusunda büyük etkileri var”.

 

 

Hinds ayrıca aileleri, çocuk dil gelişimi konusunda cesaretlendirmeyi amaçlayan bir eğitim zirvesine de davet etti. Çocukları için elinden gelen her şeyi yapan fedakar anne babaları takdir ettiğini fakat profesyonel yardımların da bu konuda çok önemli olduğunu belirten Hinds, bu zirvede işletme ve teknoloji sektörlerinden ve ayrıca medya ve yardım kuruluşlarından uzmanların olacağını söyledi. Bu zirvenin temel amacının ise ebeveynleri çocuklarını okuma ve yeni kelimeler öğrenme konusunda nasıl teşvik edebilecekleri hakkında bilinçlendirmek olduğunu belirtti. Hills sözlerine şunu da ekledi: “Çocukların ekran karşısında geçirdikleri zaman hakkında endişelerimiz var ancak modern teknoloji ebeveyenlerde bu konuda farkındalık yaratmak için kullanılırsa çok faydalı olur.”

 

Araştırmalara göre çocukluk yıllarında kötü bir kelime haznesine sahip olan çocukların yetişkinliğinde işsiz kalması diğer çocuklara (kelime haznesi iyi olan) kıyasla daha olası. Bunun yanı sıra araştırmaların sonuçlarına göre eğitim sisteminde eşitsizlik artmaya devam ediyor ve bu da en çok devlet koruması altındaki çocukları etkiliyor. Korunma altındaki çocuklar ve diğer çocuklar arasındaki okuma, yazma ve matematik kabiliyeti konusundaki uçurum 2010’dan beri çok büyük önem teşkil ediyor. Bu durumda ise uzmanlar koruma altındaki çocuklarla diğer çocuklar arasındaki farkı kapatmak için daha büyük adımlar atılması gerektiğini belirtiyor.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön