Oğlunuz babasını kıskanıyor mu?

Oğlunuz "Anne büyüyünce seninle evleneceğim" diyorsa dikkat! Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, erkek çocuklardaki baba kıskançlığına dair önemli bilgiler verdi.

Oğlunuz babasını kıskanıyor mu?

Erken çocukluk çağı, kişilik gelişiminde büyük önem taşıyor. Ataerkil toplum düzeninde çocuk, erkek olması nedeni ile gereğinden fazla yüceltiliyor. Bu durum çocuğun gelecek yaşantısını ben odaklı ve cinsiyetçi bir şekilde sürdürmesine yol açarken, aynı zamanda anne-babası ile kurduğu ilişkiyi de olumsuz yönde etkiliyor. “Erkek çocuk için, erken çocukluk dönemi büyük önem taşıyor. Bu dönemde ailelerin uyguladığı yanlış tutumlar çocuğun gelecekteki ilişkilerine dahi olumsuz etkide bulunabiliyor. Bu konuyu açıklayabilmek için Odipus Kompleksi’nden bahsetmekte fayda var. Bugünkü bildiğimiz bütün değerlerin inşası, Sigmund Freud tarafından yıllar önce açıklanmıştır” diyen Nöroloji Uzmanı Doktor Mehmet Yavuz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor.

 

Çocukluk döneminin en önemli aşamaları

 

Freud, ortaya attığı psikoseksüel gelişim kuramında “Oral, Anal, Fallik, Gizli ve Genital” olmak üzere 5 aşamadan bahsediyor. İlk evre olan oral dönemde (0-1 yaş) haz kaynağı ağızdır. Çocuk bu dönemde anneden ayrılamaz. Anne çocuğunu sevgi ve şefkatle beslediğinde, çocuk sevgi ile paylaşmayı öğrenmiş olur.

 

Anal dönemde (1-3 yaş) ise ilk defa anneden ayrışma yaşanır. Çocuk artık dış dünyadaki nesne ve sembolleri sözel olarak ifade edebilir ve bellek gelişir. Anal dönem, tuvalet alışkanlığı edinme açısından önemli bir dönemdir. Hatta açıklamaya göre bu dönemde tuvaletini tutma alışkanlığı gösteren kişinin, yetişkinliğe geçtiğinde para harcamayı sevmeyen, fazla tutumlu bir yapı göstereceği öngörülmektedir.

 

Aile içi ilişkilere yön veren en önemli süreç olan fallik dönemde (3-5 yaş) çocuğun artan libidosu (arzuları) cinsel organına odaklanmasına neden olur. Hepimiz az çok gözlemlemişizdir; küçük çocuklar, bu dönem boyunca sürekli cinsel organları ile ilgilenirler. Çünkü bu aşamadayken çocuklar, kendi cinsel uzuvları ve kadınlar ile erkekler arasındaki cinsiyet ayrımı fark etmeye başlamıştır.

 

Çocuğun ilk defa çevresinin oluşmaya başladığı dönem olan gizil aşamada (7-12) çocuk, enerjisini okul, ders ve arkadaş gibi sosyal ortamlara yönlendirir. Bu dönemde çocuk üzerinde çevre ve arkadaş çok etkilidir. Çocuk yaptığı davranış için onaylanma ve beğeni bekler. Bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde aşağılık duygusuna kapılarak çekimser bir kişilik geliştirebilir.

 

 

Anne, büyüyünce seninle evleneceğim…

 

Fallik dönemde çocuğun dürtüleri ile göstermiş olduğu belli davranışlar vardır. Bu davranışlar arasında günümüzde en çok dikkat çeken konu olan baba ile rekabet görülmeye başlanır. Bu dönem ebeveynler tarafından doğru şekilde yönetilmediği takdirde çocuğun ilerleyen yaşamında da etkileri görülebilir. Çoğu zaman güldüğümüz bir söylem vardır: “Anne ben büyüyünce seninle evleneceğim.” Bu durum ebeveynler için eğlenceli bir hal alsa da aslında bir nevi çocuğun kendi görüşlerini içerebilir. Erkek çocuk, annesi ile geliştirdiği aşırı bağ sonucunda annesine benzeyen bir kadınla evlenir hatta bu anlamda beklentilerinin karşılanmadığını hissettiği noktada ilişkisini sonlandırabilir.

 

Bu dönemi aşabilmek için…

 

Fallik dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için ebeveynlerin tutumları çok önemlidir. Bu dönemde ebeveynlerin sabırlı tutum göstermeleri gerekir. Bu dönemde babayı dışlayan davranışlar gösteren erkek çocuk, anne ile babanın birbirlerine yakınlık göstermesinden rahatsızlık duyar. Annesinin babası ile yakın olmasını kıskanabilir. Hatta bu sebepten bahaneler uydurarak geceleri annesi ve babasının arasında uyumak isteyebilir, annesine onun ile evlenmek istediğini söyleyebilir. Ayrıca, çoğu zaman babasının varlığını bir tehdit olarak algılayabilir. Fakat bu dönemi aşabilmek için anne, baba ile yakınlık kurmaktan vazgeçmemelidir. Aksine çocuğun yanında babayı övmelidir. Böylece çocuk, annenin takdiri kazanmak için baba ile rekabetten vazgeçerek, onunla özdeşim kurmaya çalışır. Diğer yandan ise çocuk ile yeterli ilgi kurmak da bu aşamada önem kazanır.

 

Çocuğun bir yetişkin olduğunda kuracağı ilişkileri belirleyen dönem kuşkusuzdur ki erken çocukluk dönemidir. Erken çocuklukta (0-6 yaş) bu tür komplekslerin yaşanması gayet olağandır. Burada önemli olan bu sürecin uzamaması ve sağlıklı bir şekilde atlatılması için ebeveynler tarafından sürecin sabırlı ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesidir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön