Çocuk ve genç ölümlerinin nedeni

statistiklere göre, 2013 yılında dünya çapında 7,7 milyon çocuk ve genç ölümü görüldü. B

Çocuk ve genç ölümlerinin nedeni

Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, dünyada çocuklarda ve ergenlikteki gençlerde görülen ölümlerin yaklaşık yarısı, beş sebepten oluyor. 

 

İstatistiklere göre, 2013 yılında dünya çapında 7,7 milyon çocuk ve genç ölümü görüldü. Bu ölümlerin büyük çoğunluğunu – 6,3 milyon – 5 yaş altı çocuklar yaşadı. 5-9 yaşlar arası çocuk ölümleri, yaklaşık 480.000 iken, 10-19 yaş arası çocuk ölümleri 970.000’di.

 

5 yaş altı çocuklarda görülen ölümlerin ana sebebi, zatürree ve bronşit gibi solunum yolları enfeksiyonlarıydı – bahsi geçen rakam ise yaklaşık 900.000.

 

Araştırmaya göre, bu yaş grubundaki diğer dört ana ölüm sebebi ise erken doğum komplikasyonları, doğum travması ve asfeksi sonrası yeni doğan ensefalopatisi, sıtma ve ishalli hastalıklar oldu.  

 

Biraz daha büyük çocuklarda, 2013 yılındaki ana ölüm sebebi ishalli hastalıklarken, ergenlik dönemindeki gençlerde ana ölüm sebebi, yol yaralanmaları oldu.

 

Araştırmacıların ifadelerine göre, çocuklarda ve gençlerde yaşanan ishalli hastalık kaynaklı ölümlerin yaklaşık yarısı, yalnızca 5 ülkede yaşandı: Hindistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Pakistan, Nijerya ve Etiyopya.

 

Araştırma, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, çocuk ve genç ölümlerinin ana sebepleri arasındaki çarpıcı farkı da gözler önüne serdi. Örneğin; Kuzey Amerika, Avustralya, Avrupa ve Güney Amerika’nın büyük çoğunluğunda, 2013 yılında bu yaş grupları arasındaki ana ölüm sebebi, doğumsal bozukluklar oldu.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin verilerine göre, ABD’de 1 yaş üstü çocuklarda ana ölüm sebebi, kasıtsız yaralanmalar. Bu kategori, araba kazaları, boğulmalar ve kasıtsız silah yaralanmalarından kaynaklanan ölümleri de kapsıyor.

 

Araştırmacılara göre, solunum enfeksiyonları ve ishalli hastalıklar da dâhil olmak üzere, dünya çapındaki en yaygın ölüm sebepleri, hava ve su kalitesini artıracak adımların atılması ile son derece önlenebilir durumdalar.

 

Araştırma kapsamında, dünya çapındaki çocuklar ve gençlerde, 2013 yılındaki sakatlık sebepleri de incelendi. Tüm yaş gruplarındaki çocuklarda ve gençlerde, ‘engel ile yaşanan yıl sayısı’nın en çok demir eksikliği anemisi sonucunda görüldüğü ortaya kondu. Anemi yaygınlığı Afganistan’da en yüksek seviyede olsa da Hindistan, Çin ve Nijerya’nın demir eksikliği anemisi vakalarını en çok artıran ülkeler olduğu görüldü.  

 

Sakatlıkların ikinci ana sebebi ise cilt hastalıkları - spesifik türü yaş grupları arasında değişse de. Araştırmaya göre, çocuklar çoğunlukla viral cilt hastalıklarından etkilenirken, ergenlikteki gençler çoğunlukla akne gibi sorunlarla mücadele ediyorlar.

 

Sakatlıkların üçüncü ana sebebinin ise depresif bozukluklar olduğu görüldü. Bu sorunlar, küçük çocuklara kıyasla, ergenlikteki gençlerde çok daha yaygın.

 

Araştırmacılar, çalışmanın sınırları konusunda uyarı yapmak gerektiğini de not ediyorlar; örneğin birçok ülkede ölüm sebeplerinin kesin kayıtları mevcut değil.

Kaynak: 

http://www.huffingtonpost.com/entry/these-are-the-5-leading-causes-of-death-among-kids-and-teens_us_56a7bbdce4b0b87beec622be?cps=gravity_5054_7514377054913325594

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön